| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Słownik > Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Obowiązek alimentacyjny nie jest dożywotni i wygasa po zajściu określonych przepisami prawa okoliczności.

Rodzice mają obowiązek płacenia alimentów na dziecko, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Taki obowiązek istnieje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Nie oznacza to, że w chwili uzyskania pełnoletności rodzic staje się zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek jest przedłużany, jeżeli dziecko nadal się uczy i nie ma własnych źródeł dochodu aż do ukończenia przez nie 25 roku życia.

Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, rodzic zobowiązany jest do świadczenia bezterminowo.

Rodzice mogą zwolnic się z obowiązku alimentacyjnego bez względu na jego wiek, jeżeli dziecko posiada własny majątek, z którego uzyskiwane dochody mogą pokryć koszty jego utrzymania oraz wychowania.

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego to nie tylko świadczenia pieniężne, ale również osobiste starania rodzica o wychowanie i utrzymanie dziecka.

Rodzic nie może zaprzestać wypłacania alimentów samodzielnie. W każdym przypadku musi wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »