| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Bezpłatne porady z prawa rodzinnego

Bezpłatne porady z prawa rodzinnego

Kwestie związane z prawem rodzinnym, np. dotyczące rozwodu, separacji, czy alimentów, nastręczają wiele problemów. Internauci często poszukują porad prawnych z tej dziedziny. Nasi eksperci, oraz internauci dzielą się na forum swoja wiedzą i doświadczeniami.

Z roku na rok ilość rozwodów w Polsce wzrasta. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w porównaniu z latami wcześniejszymi w okresie od 2003 do 2005 roku wzrost wyniósł prawie 18 %. W 2006 r. rozwiodło się ok. 73 tys. małżeństw, co oznacza wzrost o 5,1 tys. w porównaniu z rokiem 2005.

Zobacz na Forum: Porady dotyczące rozwodu

Chcąc niejako zabezpieczyć swoje prawa majątkowe możemy zarówno przed zawarciem, jak i w trakcie trwania małżeństwa podpisać intercyzę, czyli umowę zmieniającą ustrój wspólności ustawowej.

Intercyza-przed, czy po ślubie?

Alimenty

Orzeczenie rozwodu może być związane z przyznaniem alimentów, których wysokość zawsze jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb osoby, której mają być przyznane, oraz możliwości zarobkowych drugiej strony. Alimenty zazwyczaj są przyznawanie na dzieci, jednak stanowią często pomoc dla byłego małżonka, a także dla rodziców, czy rodzeństwa.

Zobacz na Forum:

Wysokość alimentów-jaka powinna być?

Zakres obowiązku alimentacyjnego

Separacja 

Liczba separacji wzrasta z roku na rok. Wobec 5891 separacji orzeczonych w 2004 r., rok później ich liczba zwiększyła się do 11 600; oznaczało to wzrost o 96,7% w stosunku do 2004 roku oraz wzrost ponad 7,5-krotny w relacji do roku 2000, w którym ustanowiono instytucję separacji. W latach 2000-2003 z roku na rok liczba separacji rosła średnio o 31,2%, natomiast w okresie 2003-2005 zanotowano ponad trzykrotne zwiększenie rocznego tempa wzrostu do 95,8 %. Rok 2006 przyniósł znaczne ograniczenie tego zjawiska - do ok. 8 tysięcy-wynika z danych GUS.

Zobacz: Rozwód, czy separacja?


Poza rozwodem i separacją, zerwaniu więzi małżeńskiej służy również instytucja wywodząca się z prawa kanonicznego, czyli stwierdzenie nieważności małżeństwa, potocznie zwane „rozwodem kościelnym”.

Zobacz na forum dyskusję dotyczącą unieważnienia małżeństwa


Pobierz bezpłatne wzory dokumentów z zakresu prawa rodzinnego:

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zgodnie z polskim prawem przesłanką rozwodu jest trwały i zupełny rozkład małżeństwa (Art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Zgodnie z polskim prawem przesłanką rozwodu jest trwały i zupełny rozkład małżeństwa (Art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »