REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak być asertywnym w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Asertywność jest często utożsamiana z umiejętnością mówienia „nie”. Owszem, jest to jeden z aspektów zachowań asertywnych, aczkolwiek nie jedyny. Asertywność jest to postawa, która pozwala dbać o swoje interesy, ale także szanuje prawa innych osób.

REKLAMA

Wyróżniamy jeszcze dwa inne style zachowania, tj. zachowania agresywne czyli dominujące oraz zachowania uległe czyli podporządkowujące się naciskom innych. Podsumowując, zachowanie asertywne jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną i świadomą formą budowania relacji między ludźmi. W jaki sposób może to mieć zastosowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście, taka rozmowa, jest to nawiązanie relacji interpersonalnej, więc istotne jest jakie zachowanie dominuje podczas jej tworzenia.

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest specyficzną formą kontaktu, ponieważ już na wprowadzeniu ustalone są role – przełożonego i podwładnego. I właśnie dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych zasad współżycia społecznego. To prawda, że pracodawca jest w tej relacji w dużo bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ to on rekrutuje osobę do pracy, musi ją przetestować, ocenić i wydać odpowiednią opinię. I tu właśnie często zostaje popełniony błąd w nadużywaniu swojej roli. To, że pracodawca ma pewnego rodzaju władzę nad kandydatem nie oznacza jeszcze, że może odnosić się po niego w sposób lekceważący, nieprzyjemny czy upokarzający. Powinien pamiętać, że przyszły pracownik jest człowiekiem, któremu należy się szacunek i nie ma tu znaczenia status społeczny. Często sami kandydaci prowokują tego typu sytuacje, stawiając siebie w roli osoby, która jest uległa, zależna od pracodawcy, niemal ubezwłasnowolniona. Z tego też powodu odpowiadają na wszystkie pytania, nawet te dotyczące życia prywatnego i osobistych relacji ze współpracownikami w poprzednim miejscu pracy. Uważają bowiem, że pracodawca na rozmowie „może wszystko”. Jako przyszły pracownik osoba, również ma takie samo prawo do odmowy jak jego szef. Nie chodzi o to, aby pokazać swoją wyższość, ale żeby poszanować wzajemnie swoje prawa do decydowania o wielu rzeczach.

Z drugiej strony nie można dopuścić do sytuacji, kiedy kandydat swoje zachowanie asertywne przerodzi w agresję. To, że jako człowiek ma prawo do wyrażania swoich poglądów, nie oznacza, że może odnosić się bez szacunku, roszczeniowym i wszechwiedzącym tonem.

Optymalnym wyjściem jest wypośrodkowanie swojego zachowania, jako osoby poszukującej zatrudnienia. Jeśli mamy skłonności do bycia uległymi należy wypisać sobie na kartce warunki, na jakich chcielibyśmy zostać przyjęci do pracy i próbować w łagodny, aczkolwiek stanowczy wynegocjować je od pracodawcy. Jeśli natomiast mamy tendencję do agresji, należy zastanowić się, jakie pytania mogą wywoływać u mnie negatywne emocje i dlaczego oraz przeanalizować inne sposoby rozwiązania tego problemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

REKLAMA

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

Praca w handlu w niedzielę powinna być hojnie wynagradzana. Czy zakaz zostanie rozszerzony na branżę gastronomiczną?

Zdaniem szefa PIP Marcina Staneckiego jeżeli praca w handlu miałaby być przywrócona, to powinna być hojnie wynagradzana. Czy taki zakaz jak w handlu powinien dotyczyć także innych branż?

Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

REKLAMA

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

REKLAMA