| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jak być asertywnym w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Jak być asertywnym w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Asertywność jest często utożsamiana z umiejętnością mówienia „nie”. Owszem, jest to jeden z aspektów zachowań asertywnych, aczkolwiek nie jedyny. Asertywność jest to postawa, która pozwala dbać o swoje interesy, ale także szanuje prawa innych osób.

Wyróżniamy jeszcze dwa inne style zachowania, tj. zachowania agresywne czyli dominujące oraz zachowania uległe czyli podporządkowujące się naciskom innych. Podsumowując, zachowanie asertywne jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną i świadomą formą budowania relacji między ludźmi. W jaki sposób może to mieć zastosowanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oczywiście, taka rozmowa, jest to nawiązanie relacji interpersonalnej, więc istotne jest jakie zachowanie dominuje podczas jej tworzenia.

Rozmowa kwalifikacyjna jest specyficzną formą kontaktu, ponieważ już na wprowadzeniu ustalone są role – przełożonego i podwładnego. I właśnie dlatego bardzo istotne jest przestrzeganie pewnych zasad współżycia społecznego. To prawda, że pracodawca jest w tej relacji w dużo bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ to on rekrutuje osobę do pracy, musi ją przetestować, ocenić i wydać odpowiednią opinię. I tu właśnie często zostaje popełniony błąd w nadużywaniu swojej roli. To, że pracodawca ma pewnego rodzaju władzę nad kandydatem nie oznacza jeszcze, że może odnosić się po niego w sposób lekceważący, nieprzyjemny czy upokarzający. Powinien pamiętać, że przyszły pracownik jest człowiekiem, któremu należy się szacunek i nie ma tu znaczenia status społeczny. Często sami kandydaci prowokują tego typu sytuacje, stawiając siebie w roli osoby, która jest uległa, zależna od pracodawcy, niemal ubezwłasnowolniona. Z tego też powodu odpowiadają na wszystkie pytania, nawet te dotyczące życia prywatnego i osobistych relacji ze współpracownikami w poprzednim miejscu pracy. Uważają bowiem, że pracodawca na rozmowie „może wszystko”. Jako przyszły pracownik osoba, również ma takie samo prawo do odmowy jak jego szef. Nie chodzi o to, aby pokazać swoją wyższość, ale żeby poszanować wzajemnie swoje prawa do decydowania o wielu rzeczach.

Z drugiej strony nie można dopuścić do sytuacji, kiedy kandydat swoje zachowanie asertywne przerodzi w agresję. To, że jako człowiek ma prawo do wyrażania swoich poglądów, nie oznacza, że może odnosić się bez szacunku, roszczeniowym i wszechwiedzącym tonem.

Optymalnym wyjściem jest wypośrodkowanie swojego zachowania, jako osoby poszukującej zatrudnienia. Jeśli mamy skłonności do bycia uległymi należy wypisać sobie na kartce warunki, na jakich chcielibyśmy zostać przyjęci do pracy i próbować w łagodny, aczkolwiek stanowczy wynegocjować je od pracodawcy. Jeśli natomiast mamy tendencję do agresji, należy zastanowić się, jakie pytania mogą wywoływać u mnie negatywne emocje i dlaczego oraz przeanalizować inne sposoby rozwiązania tego problemu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »