| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jak przygotować się do testów psychologicznych

Jak przygotować się do testów psychologicznych

Często spotykamy się z faktem, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub jako jedna z jej części zostanie przeprowadzony test psychologiczny. Najczęściej wywołuje to bardzo duże obawy z punktu widzenia aplikującego. Ale czy słusznie? Jak przygotować się do testu, który będziemy musieli rozwiązać? Czego można się spodziewać? Jakich pytań, poleceń?

Ale jednak brak przygotowania na taki test psychologiczny daje nam poczucie dyskomfortu. Zatem można zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących naszym stałych cech charakteru. Jakimi jesteśmy ludźmi? Czy łatwo nawiązujemy relacje? Czy jesteśmy towarzyscy? Co lubimy robić w wolnym czasie? Co nas najbardziej denerwuje? W jaki sposób się relaksujemy? Jakie są nasze cele życiowe i zawodowe?

Im bardziej zanalizujemy cechy własnej osobowości, tym będziemy pewniejsi podczas testów rekrutacyjnych. Ważne, aby pamiętać, że takie testy nie zawierają odpowiedzi ani dobrych ani złych i nie należy tak ich rozpatrywać. Testy mają na celu dopasowanie do proponowanego stanowiska osobę, która będzie najlepiej wypełniała swoje zadania i będzie jej to przychodziło z łatwością i będzie miała satysfakcję z wykonywania tego zawodu. Odpowiedni dobór pracowników na określone stanowiska jest to niezmiernie trudna praca i dlatego też kandydatów prosi się o udział w badaniach, ponieważ często sama rozmowa nie wystarczy, aby diagnozować potencjał zawodowy.

Dlatego też nie należy bać się testów psychologicznych. Trzeba odpowiadać na zadawane pytania w sposób szczery. Najczęściej kandydaci proszeni są o zaznaczanie pierwszego skojarzenia, ponieważ wówczas nie próbują przedstawiać się w jaki najlepszym świetle(ze swojego punktu widzenia), ale szczerze wpisują to, co myślą o osobie.

Testy psychologiczne powinny być również ogromną wartością dla samego aplikującego. Jeśli wykluczą nas jako potencjalnego pracownika na dane stanowisko, to prawdopodobnie dlatego, że nie spełniamy stawianych wymagań, a co za tym idzie, z przyszłej pracy nie czerpalibyśmy odpowiedniej satysfakcji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK