Kategorie

Jakie pytania może zadawać kandydat do pracy

Małgorzata Czarnota
Osoba pojawiająca się na rozmowie kwalifikacyjnej często przyjmuje rolę podwładnego do tego stopnia, że myśli, że powinna być tylko wypytywana, a nie może sama zadać pytania.

Jest to błędne podejście do spotkania, ponieważ taki kandydat często wychodzi z rozmowy z pracodawcą z poczuciem, że nie uzyskał informacji, które są niezbędne przy podjęciu decyzji o zmianie pracy lub zatrudnieniu. Taka postawa często jest wynikiem dużego załamania na rynku pracy i dużych problemów w znalezieniu zatrudnienia. W pewnym momencie największą wartością nie było satysfakcjonujące zajęcie, ale praca w ogóle.

Aby nie znaleźć się w takiej sytuacji, kiedy to okazuje się po decyzji o zatrudnieniu, że warunki pracy nie są odpowiednie, należy wszystkie szczegóły ustalić wcześniej z pracodawcą. W tym celu należy podczas rozmowy poruszyć tematy, które budzą naszą wątpliwość.

Najczęściej kandydaci do pracy obawiają się pytań o wynagrodzenie. Jest to jednak jedna z podstawowych kwestii w momencie zatrudnienia i dobrze by było, aby dokładnie określić możliwości finansowe, które można uzyskać na danym stanowisku pracy. Dobrze jest podać przedział +/- 500zł., który satysfakcjonuje pracownika, aby pracodawca mógł się do tego ustosunkować i zdecydować, czy może u takie wynagrodzenie.

Inne pytanie, które należy zadać i powinno być istotne dla kandydata jest to, czy istnieje możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Czasem pracownicy godzą się na niższe wynagrodzenie, ponieważ w zamian mają zapewniony bogaty pakiet szkoleń, które podnoszą ich kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Wtedy to mogą awansować na wyższe stanowisko, które będzie także obligowało pracodawcę do zwiększenia pensji.

Istotną sprawą jest również pakiet socjalny, z którym się wiążą wszelkiego rodzaju dofinansowania do wypoczynku, na cele kulturalno-światowe czy bony towarowe na święta. Są to dodatkowe pieniądze, które mogą pozostać w budżecie domowym, jeśli są zapewnione przez pracodawcę.

Warto także zapytać o świadczenia zdrowotne i ubezpieczeniowe. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy oferują swym pracownikom w ramach umowy o pracę dodatkowe usługi medyczne w konkretnej przychodni rodzinnej czy specjalistycznej, jak również dodatkowe ubezpieczenie. Wówczas koszty składek pokrywane są w całości (lub w części, jeśli jest to wcześniej ustalone) przez pracodawcę.

To są podstawowe obszary, w których można zadać pytania. Oczywiście istnieje wiele specjalistycznych, związanych z konkretnym stanowiskiem pracy obowiązków, które mogą budzić wątpliwości, np. w jaki sposób obsługiwać maszyny, jaki jest obszar odpowiedzialności za korzystanie ze sprzętu oraz wiele innych. Najważniejsze jest to, aby wyjść z rozmowy kwalifikacyjnej z poczuciem rozwiania wszystkich możliwych wątpliwości.

Jeśli bardzo potrzebujemy pracy i nie mają dla nas znaczenia warunki, na jakie zostaniemy zatrudnieni, to tych pytań będzie z pewnością mniej, aczkolwiek także powinno się wyjaśnić niektóre kwestie. Jeśli zmieniamy pracę, to będzie nam zależało na tym, aby nasze przyszłe miejsce zatrudnienia okazało korzystne, przynajmniej w tych obszarach, które są dla nas najistotniejsze.

Nie jest prawdą, że tylko pracodawca może pytać nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie itd. my, jako kandydaci do pracy, także mamy prawo wiedzieć, jaka jest strategia firmy i czego się od pracowników oczekuje. Jeśli te kwestie będą wyjaśnione jak najwcześniej, pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych rozczarowań.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.