reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Jakie pytania może zadawać kandydat do pracy

Jakie pytania może zadawać kandydat do pracy

Osoba pojawiająca się na rozmowie kwalifikacyjnej często przyjmuje rolę podwładnego do tego stopnia, że myśli, że powinna być tylko wypytywana, a nie może sama zadać pytania.

Jest to błędne podejście do spotkania, ponieważ taki kandydat często wychodzi z rozmowy z pracodawcą z poczuciem, że nie uzyskał informacji, które są niezbędne przy podjęciu decyzji o zmianie pracy lub zatrudnieniu. Taka postawa często jest wynikiem dużego załamania na rynku pracy i dużych problemów w znalezieniu zatrudnienia. W pewnym momencie największą wartością nie było satysfakcjonujące zajęcie, ale praca w ogóle.

Aby nie znaleźć się w takiej sytuacji, kiedy to okazuje się po decyzji o zatrudnieniu, że warunki pracy nie są odpowiednie, należy wszystkie szczegóły ustalić wcześniej z pracodawcą. W tym celu należy podczas rozmowy poruszyć tematy, które budzą naszą wątpliwość.

Najczęściej kandydaci do pracy obawiają się pytań o wynagrodzenie. Jest to jednak jedna z podstawowych kwestii w momencie zatrudnienia i dobrze by było, aby dokładnie określić możliwości finansowe, które można uzyskać na danym stanowisku pracy. Dobrze jest podać przedział +/- 500zł., który satysfakcjonuje pracownika, aby pracodawca mógł się do tego ustosunkować i zdecydować, czy może u takie wynagrodzenie.

Inne pytanie, które należy zadać i powinno być istotne dla kandydata jest to, czy istnieje możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Czasem pracownicy godzą się na niższe wynagrodzenie, ponieważ w zamian mają zapewniony bogaty pakiet szkoleń, które podnoszą ich kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Wtedy to mogą awansować na wyższe stanowisko, które będzie także obligowało pracodawcę do zwiększenia pensji.

Istotną sprawą jest również pakiet socjalny, z którym się wiążą wszelkiego rodzaju dofinansowania do wypoczynku, na cele kulturalno-światowe czy bony towarowe na święta. Są to dodatkowe pieniądze, które mogą pozostać w budżecie domowym, jeśli są zapewnione przez pracodawcę.

Warto także zapytać o świadczenia zdrowotne i ubezpieczeniowe. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy oferują swym pracownikom w ramach umowy o pracę dodatkowe usługi medyczne w konkretnej przychodni rodzinnej czy specjalistycznej, jak również dodatkowe ubezpieczenie. Wówczas koszty składek pokrywane są w całości (lub w części, jeśli jest to wcześniej ustalone) przez pracodawcę.

To są podstawowe obszary, w których można zadać pytania. Oczywiście istnieje wiele specjalistycznych, związanych z konkretnym stanowiskiem pracy obowiązków, które mogą budzić wątpliwości, np. w jaki sposób obsługiwać maszyny, jaki jest obszar odpowiedzialności za korzystanie ze sprzętu oraz wiele innych. Najważniejsze jest to, aby wyjść z rozmowy kwalifikacyjnej z poczuciem rozwiania wszystkich możliwych wątpliwości.

Jeśli bardzo potrzebujemy pracy i nie mają dla nas znaczenia warunki, na jakie zostaniemy zatrudnieni, to tych pytań będzie z pewnością mniej, aczkolwiek także powinno się wyjaśnić niektóre kwestie. Jeśli zmieniamy pracę, to będzie nam zależało na tym, aby nasze przyszłe miejsce zatrudnienia okazało korzystne, przynajmniej w tych obszarach, które są dla nas najistotniejsze.

Nie jest prawdą, że tylko pracodawca może pytać nasze doświadczenie zawodowe, wykształcenie itd. my, jako kandydaci do pracy, także mamy prawo wiedzieć, jaka jest strategia firmy i czego się od pracowników oczekuje. Jeśli te kwestie będą wyjaśnione jak najwcześniej, pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych rozczarowań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama