| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Uwaga na gesty w czasie rozmowy kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, często więcej niż nasze słowa mówią za nas nasze gesty. Warto poznać język gestów, może się okazać bardzo przydatny w czasie naszej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Uśmiech sprawdza się w każdej sytuacji. To otwiera drogę, burzy mury nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście uśmiech szczery i pogodny, nie drwiący uśmieszek. Symbolizuje on człowieka pogodnego, sympatycznego i kontaktowego. Czyż nie z kimś takim sami chcielibyśmy pracować? W żadnym wypadku nie ściągajmy brwi i nie zaciskajmy ust, ponieważ świadczyć to będzie o naszym niezadowoleniu (np. z jakiegoś pytania zadanego nam przez pracodawcę) czy złości. Nie wolno nam też podnosić brwi i otwierać szeroko ust, bo rekrutujący uzna, że jesteśmy czymś bardzo zdziwieni.

Została rzecz ostatnia – gesty, czyli ruchy rąk, głowy czy palców. Ważne jest żeby nie przesadzać, czyli nie powtarzać pewnych gestów zbyt długo, bo mogą one być źle poczytane.

Można oczywiście kiwać głową dla poparcia lub zaprzeczenia, ten gest wzmocni naszą odpowiedź. Nie stukajmy palcami o kolano czy biurko, bo pracodawca może pomyśleć, że jesteśmy czymś zdenerwowani. Nie zaciskajmy również pięści, to oznacza postawę waleczną. W żadnym wypadku nie trzymajmy rąk w kieszeni, ja uważam to za brak szacunku do rozmówcy, w każdej sytuacji, a co dopiero podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Jedno zdanie o tonie głosu. Nie mówmy ani za cicho ani za głośno. Starajmy się mówić przede wszystkim wyraźnie. Wyrażajmy się jasno, prosto i zrozumiale. Jeżeli czegoś nie wiemy nie kręćmy, lepiej powiedzieć prawdę. Będzie to na pewno docenione przez pracodawcę.

Komunikacja gestami jest bardzo ważna ale nie zapominajmy, że musi ją wspierać komunikowaniem słowem. Nie może być sprzeczności między tym, w jaki sposób się zachowujemy, a tym co mówimy. Zachowajmy po prostu równowagę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »