REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym momentem, kiedy pracodawca ma okazję nas zobaczyć. Może wtedy zweryfikować swoje założenia, oczekiwania i wymagania względem nas. Wiele się mówi, aby nie oceniać innego człowieka po wyglądzie, że należy go poznać, aby nie dać się zwieść pozorom. Niestety coraz częściej, to właśnie pierwsze wrażenie tworzy cały wizerunek o naszej osobie łącznie ze stereotypami z tym związanymi. I tak jeśli nie przygotujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej dostatecznie dobrze, biorąc pod uwagę swój wygląd, wówczas możemy dużo stracić, nie uświadamiając sobie tego w pełni.

REKLAMA

Co to znaczy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oprócz przygotowania merytorycznego, bardzo istotne jest, jakie wrażenie zrobimy na pracodawcy. I tak naprawdę liczy się tutaj wszystko – począwszy od koloru i długości włosów, a skończywszy na butach, ponieważ właśnie te wszystkie elementy tworzą wizerunek jako całą, spójną osobowość.

REKLAMA

Są pewne zasady, które obowiązują w wyglądzie podczas rozmowy z pracodawcą. Na pewno rzeczą niekwestionowaną jest strój oficjalny i jak najbardziej kojarzony z pracą. Nie możemy pozwolić sobie na strój luźny, ekstrawagancki czy nazbyt śmiały. Zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, najbardziej odpowiednim strojem będzie ciemny (choć niekoniecznie czarny) garnitur. Dla kobiety oczywiście może być wersja ze spódnicą, czyli garsonka. Warto się jednak zastanowić, czy będzie czas na to, aby martwić się wyborem koloru pończoch, czy nie będzie dodatkowym stresem fakt, że rajstopy „puszczą oczko”, czy usiądziemy tak, aby przypadkiem nie było widać bielizny itd. Dlatego bezpieczniejszym wariantem także dla kobiet są eleganckie spodnie. Pamiętajmy o tym, aby nie ubierać się zbyt „szkolnie”. Biała koszula czy bluzka i czarna marynarka dają ogólny obraz ucznia podczas zakończenia roku szkolnego. Nie taki wizerunek chcemy przedstawić pracodawcy. Oczywiście barwy naszego stroju powinny być stonowane – szarości, grafit, biele, ecru, brązy, ciemne fiolety, czerwienie, zgaszony róż, granat. Żakiet czy marynarka jest obowiązkowym elementem stroju dla każdego. Mężczyzna powinien na siebie włożyć koszulę i krawat, aplikując na wysokie stanowiska garnitur koniecznie z kamizelką. Kobieta dobrze jeśli włoży elegancka bluzkę z kołnierzykiem, spodnie „w kant” lub spódnicę, buty na lekkim obcasie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób łączymy kolory. Jeśli cały strój jest ciemny, to krawat wówczas może mieć mocny, nasycony kolor. Ważne, aby nie zestawiać ze sobą więcej niż dwóch, trzech kolorów. Wygląda to bowiem nieestetycznie, mało profesjonalnie i trochę „odpustowo”.

Dobrze jest również pamiętać, aby dodatki dobrane do stroju były jego delikatną ozdobą, a nie rzucały się w oczy jako najważniejszy punkt naszego stroju. Jeśli chodzi o kobiety należy dobrać odpowiednią torbę do stroju, a przede wszystkim do butów, natomiast biżuteria (kolczyki, naszyjnik, pierścionki, bransoletka) powinna być skromna i prawie niewidoczna. Mężczyznom jako dodatki powinna wystarczyć obrączka (jeśli posiadają), zegarek oraz (ewentualnie) aktówka.

Jeśli chodzi o strój, obowiązuje tu zasada, że im mniej rzeczy na siebie włożymy tym lepiej. Nie ubieramy się zatem na „cebulkę”, tak aby wystawały kolejne warstwy ubrań, nie przesadzamy z ilością dodatków i ich różnorodnością.

REKLAMA

Musimy pamiętać, aby ubrania były czyste, schludne, dobrze wyprasowane, bez odpadających guzików czy wystających nitek. Najlepiej zaplanować sobie cały strój na kilka dni przed rozmową, aby był czas na ewentualne oddanie do pralni czy uprasowanie. Należy także starannie dobrać dodatki. Jeśli nie mamy odpowiednich kolczyków pasujących do reszty stroju, to nie zakładajmy żadnych. Przejawem klasy jest umiejętne dobieranie i celowo skromne ubranie, a nie obwieszanie się biżuterią niczym choinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią rzeczą, która dotyczy kobiet jest makijaż. Jest to ostatni element stroju, który może dopełnić całości naszego wizerunku, ale też może wszystko popsuć. Makijaż powinien być jak najbardziej naturalny. Kolory muszą być dobrane tak, aby inna osoba nie zauważyła makijażu na pierwszy rzut oka. Największym błędem bowiem jest, kiedy makijaż jest niestaranny, kiedy widać niedociągnięcia, kiedy użyte kolory są jaskrawe i nie pasują do typu urody, stroju itd. Rozmówcy wtedy bardzo ciężko skupić się na temacie rozmowy, bowiem przez cały czas jest rozpraszany wyglądem kandydata.

Profesjonalne podejście w przypadku przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, może skutkować większym zainteresowaniem ze strony pracodawcy. Jeśli nasz rozmówca chętnie będzie na nas patrzył, to jest większe prawdopodobieństwo, że z równie dużym zainteresowaniem będzie nas słuchał. A wtedy możemy go przekonywać, że to właśnie my jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy na proponowane stanowisko.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA