REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym momentem, kiedy pracodawca ma okazję nas zobaczyć. Może wtedy zweryfikować swoje założenia, oczekiwania i wymagania względem nas. Wiele się mówi, aby nie oceniać innego człowieka po wyglądzie, że należy go poznać, aby nie dać się zwieść pozorom. Niestety coraz częściej, to właśnie pierwsze wrażenie tworzy cały wizerunek o naszej osobie łącznie ze stereotypami z tym związanymi. I tak jeśli nie przygotujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej dostatecznie dobrze, biorąc pod uwagę swój wygląd, wówczas możemy dużo stracić, nie uświadamiając sobie tego w pełni.

REKLAMA

Co to znaczy dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Oprócz przygotowania merytorycznego, bardzo istotne jest, jakie wrażenie zrobimy na pracodawcy. I tak naprawdę liczy się tutaj wszystko – począwszy od koloru i długości włosów, a skończywszy na butach, ponieważ właśnie te wszystkie elementy tworzą wizerunek jako całą, spójną osobowość.

REKLAMA

Są pewne zasady, które obowiązują w wyglądzie podczas rozmowy z pracodawcą. Na pewno rzeczą niekwestionowaną jest strój oficjalny i jak najbardziej kojarzony z pracą. Nie możemy pozwolić sobie na strój luźny, ekstrawagancki czy nazbyt śmiały. Zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, najbardziej odpowiednim strojem będzie ciemny (choć niekoniecznie czarny) garnitur. Dla kobiety oczywiście może być wersja ze spódnicą, czyli garsonka. Warto się jednak zastanowić, czy będzie czas na to, aby martwić się wyborem koloru pończoch, czy nie będzie dodatkowym stresem fakt, że rajstopy „puszczą oczko”, czy usiądziemy tak, aby przypadkiem nie było widać bielizny itd. Dlatego bezpieczniejszym wariantem także dla kobiet są eleganckie spodnie. Pamiętajmy o tym, aby nie ubierać się zbyt „szkolnie”. Biała koszula czy bluzka i czarna marynarka dają ogólny obraz ucznia podczas zakończenia roku szkolnego. Nie taki wizerunek chcemy przedstawić pracodawcy. Oczywiście barwy naszego stroju powinny być stonowane – szarości, grafit, biele, ecru, brązy, ciemne fiolety, czerwienie, zgaszony róż, granat. Żakiet czy marynarka jest obowiązkowym elementem stroju dla każdego. Mężczyzna powinien na siebie włożyć koszulę i krawat, aplikując na wysokie stanowiska garnitur koniecznie z kamizelką. Kobieta dobrze jeśli włoży elegancka bluzkę z kołnierzykiem, spodnie „w kant” lub spódnicę, buty na lekkim obcasie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób łączymy kolory. Jeśli cały strój jest ciemny, to krawat wówczas może mieć mocny, nasycony kolor. Ważne, aby nie zestawiać ze sobą więcej niż dwóch, trzech kolorów. Wygląda to bowiem nieestetycznie, mało profesjonalnie i trochę „odpustowo”.

Dobrze jest również pamiętać, aby dodatki dobrane do stroju były jego delikatną ozdobą, a nie rzucały się w oczy jako najważniejszy punkt naszego stroju. Jeśli chodzi o kobiety należy dobrać odpowiednią torbę do stroju, a przede wszystkim do butów, natomiast biżuteria (kolczyki, naszyjnik, pierścionki, bransoletka) powinna być skromna i prawie niewidoczna. Mężczyznom jako dodatki powinna wystarczyć obrączka (jeśli posiadają), zegarek oraz (ewentualnie) aktówka.

Jeśli chodzi o strój, obowiązuje tu zasada, że im mniej rzeczy na siebie włożymy tym lepiej. Nie ubieramy się zatem na „cebulkę”, tak aby wystawały kolejne warstwy ubrań, nie przesadzamy z ilością dodatków i ich różnorodnością.

REKLAMA

Musimy pamiętać, aby ubrania były czyste, schludne, dobrze wyprasowane, bez odpadających guzików czy wystających nitek. Najlepiej zaplanować sobie cały strój na kilka dni przed rozmową, aby był czas na ewentualne oddanie do pralni czy uprasowanie. Należy także starannie dobrać dodatki. Jeśli nie mamy odpowiednich kolczyków pasujących do reszty stroju, to nie zakładajmy żadnych. Przejawem klasy jest umiejętne dobieranie i celowo skromne ubranie, a nie obwieszanie się biżuterią niczym choinka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią rzeczą, która dotyczy kobiet jest makijaż. Jest to ostatni element stroju, który może dopełnić całości naszego wizerunku, ale też może wszystko popsuć. Makijaż powinien być jak najbardziej naturalny. Kolory muszą być dobrane tak, aby inna osoba nie zauważyła makijażu na pierwszy rzut oka. Największym błędem bowiem jest, kiedy makijaż jest niestaranny, kiedy widać niedociągnięcia, kiedy użyte kolory są jaskrawe i nie pasują do typu urody, stroju itd. Rozmówcy wtedy bardzo ciężko skupić się na temacie rozmowy, bowiem przez cały czas jest rozpraszany wyglądem kandydata.

Profesjonalne podejście w przypadku przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, może skutkować większym zainteresowaniem ze strony pracodawcy. Jeśli nasz rozmówca chętnie będzie na nas patrzył, to jest większe prawdopodobieństwo, że z równie dużym zainteresowaniem będzie nas słuchał. A wtedy możemy go przekonywać, że to właśnie my jesteśmy odpowiednimi kandydatami do pracy na proponowane stanowisko.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA