REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż i praktyka absolwencka

Magdalena Przepiórka
W okresie odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
W okresie odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

REKLAMA

REKLAMA

Absolwenci, którzy chcą zdobyć praktyczne umiejętności mają do wyboru staż lub praktykę. Staż z urzędu pracy jest płatny i wymaga posiadania statusu osoby bezrobotnej. Praktyka natomiast może być odpłatna lub nieodpłatna.

Staż z Urzędu Pracy

Staż absolwencki jest jedną z najlepszych możliwość do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego przez młodych ludzi. Dzięki niemu nabywają oni umiejętności praktyczne niezbędne do późniejszego wykonywania pracy.

REKLAMA

W świetle obowiązujących przepisów na staż z urzędu pracy mogą liczyć bezrobotni absolwenci do 25 roku życia oraz osoby, które w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończyły 27 lat. Oznacza to, że warunkiem koniecznym odbycia stażu jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Aby się zarejestrować jako bezrobotny należy zgłosić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu pracy.

W okresie odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium w wysokości 120 % kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

Umowa starosty z pracodawcą

Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Taki program powinien określać: 

1. nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego; 

3. rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych; 

4. sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych; 

5. opiekuna osoby objętej programem stażu. 

Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Z dłuższego, 12 miesięcznego stażu mogą skorzystać tylko bezrobotni, którzy nie ukończyli 25 roku życia.

Zobacz: Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku

Praktyka absolwencka

REKLAMA

Praktyka absolwencka, podobnie jak staż, ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Mogą ją odbywać osoby, które ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyły 30 lat. Warto również wyjaśnić, że odbywanie praktyki nie stanowi przeszkody do posiadania statusu bezrobotnego.

W odróżnieniu od stażu, praktyka może być odpłatna lub nieodpłatna. Jeśli jest płatna to wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Umowa

Praktykę absolwencką odbywa się na podstawie umowy zawieranej pomiędzy praktykantem a osobą przyjmującą na praktykę. Taka umowa powinna określać:

1. rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne; 

2. okres odbywania praktyki; 

3. tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki; 

4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Zobacz serwis: Formy zatrudnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

REKLAMA

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA