REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku

Monika Pązik
darowizna samochodu pod warunkiem zawieszającym i rozwiązującym, warunek niemożliwy
darowizna samochodu pod warunkiem zawieszającym i rozwiązującym, warunek niemożliwy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykonanie umowy darowizny można uzależnić od spełnienia się określonego warunku niezależnie od formy jej dokonania. Zastrzeżenie warunku powoduje uzależnienie dokonywanej czynności od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Warunek określony przez ustawodawcę w art. 89-94 kodeksu cywilnego rozumiany jest jako okoliczność przyszła i niepewna, od której ustawodawca uzależnia ważność dokonywanej czynności prawnej. W treści umowy można zastrzec więcej niż jeden warunek, a ważność umowy uzależniona jest od spełnienia jednego z warunków, bądź wszystkich jednocześnie. Sam warunek może zostać zastrzeżony w umowie w sposób wyraźny lub może wynikać z samej treści danej umowy.

REKLAMA

Darowizna

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego darowizna jest jednostronną czynnością zobowiązującą, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do przeniesienia własności na obdarowanego. Czynność taka ma charakter nieodpłatny i w przypadku darowizny samochodu dziecku nie jest wymagane uiszczenie podatku od spadków i darowizn, ponieważ obejmuje ona krąg osób najbliższych. W zamian za dokonaną na rzecz dziecka darowiznę, nie można oczekiwać od niego otrzymania żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Jednakże dokonanie darowizny samochodu można uzależnić od spełnienia się określonego warunku.

Zobacz: Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Podstawowy podział warunków

Według podstawowej klasyfikacji warunków można je podzielić na zawieszające i rozwiązujące. Zaistnienie pierwszego z nich uzależnione jest od zdarzenia przyszłego i niepewnego oraz od wystąpienia związanego z tym określonego skutku. Natomiast ziszczenie się warunku rozwiązującego oznacza, że ustały skutki danej czynności prawnej. Zgodnie z tym podziałem darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku dotyczy właśnie warunku zawieszającego.

Skutki spełnienia warunku

Jeżeli darowizna samochodu ma zostać dokonana pod warunkiem zawieszającym, to w chwili jego spełnienia oświadczenie woli staje się skuteczne z mocy prawa. W przypadku warunku rozwiązującego oświadczenie takie staje się bezskuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzice darują dziecku samochód pod warunkiem ukończenia szkoły średniej.

Dopuszczalność warunku

Co do zasady zastrzeżenie warunku jest dopuszczalne  niezależnie od rodzaju dokonywanej czynności. Przeszkodą w uzależnieniu czynności od spełnienia danego warunku jest treść przepisu lub przedmiot własności, ponieważ ustawodawca wprowadza zastrzeżenie, zgodnie z którym nie można dokonać przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem. Darowizna samochodu dziecku jest zatem dopuszczalna, gdyż przedmiotem dokonywanej czynności jest ruchomość. Ponadto w przypadku zastrzeżenia warunku na ważność dokonywanej czynności prawnej mogą mieć wpływ inne elementy, np. wskazanie daty.

Warunek niemożliwy

Nie można zastrzec warunku  w umowie darowizny, który byłby niemożliwy do spełnienia bądź przeciwny ustawie czy sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zastrzeżenie tego rodzaju warunku powoduje nieważność czynności prawnej.

Warunkiem niemożliwym będzie ukończenie przez 18letnie dziecko szkoły wyższej. Natomiast warunkiem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego będzie otrzymanie samochodu, w sytuacji gdy zostanie on prze dziecko skradziony.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Boisz się grzywny 1500 zł i odśnieżasz chodnik za gminę? A sprawdziłeś, czy jest tam miejski trawnik? [wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu]

  Twoja działka sąsiaduje z chodnikiem? Jeżeli jest tam pas zieleni (nie należący do Ciebie), to nie masz obowiązku odśnieżania gminnego chodnika (jako właściciel nieruchomości). 

  TSUE: jedynie zawinione naruszenie RODO może prowadzić do nałożenia administracyjnej kary pieniężnej

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił we wtorkowym wyroku warunki, na jakich krajowe organy nadzorcze mogą nałożyć administracyjną karę pieniężną na jednego lub więcej administratorów danych za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Zgodnie z orzeczeniem, nałożenie takiej kary zakłada zawinione zachowanie, co znaczy, że naruszenie zostało popełnione umyślnie lub nieumyślnie.

  Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta - wyrok TK

  Przepisy Prawa łowieckiego, ograniczające odpowiedzialność w określonych przypadkach za szkody spowodowane w uprawach przez dzikie zwierzęta, są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  Polacy w mediach społecznościowych. Chcemy prywatności, ale nie czytamy regulaminów

  Polacy korzystający z mediów społecznościowych deklarują, że dbają o bezpieczeństwo swoich danych. Z badania wynika, że aż 63% ankietowanych przed założeniem konta zwraca uwagę na politykę prywatności i zasady korzystania z nowego serwisu. Dla 71% kluczowa jest możliwość konfiguracji ustawień prywatności konta użytkownika. Jednocześnie okazuje się, że znaczna część osób korzystających z Facebooka nie zgadza się z zapisami znajdującymi się w regulaminie tego serwisu. Może to oznaczać, że wbrew zapewnieniom, wielu użytkowników wcale go nie czyta.

  REKLAMA

  Analiza: Najszybciej na świąteczne zakupy zarobią górnicy i programiści, a najwolniej kelnerzy

  Zarabiający średnią krajową muszą przepracować prawie 7 dni, żeby zorganizować Święta. To o dzień dłużej niż rok wcześniej. Polacy otrzymujący minimalne wynagrodzenie potrzebują dwa razy tyle czasu, wynika z analizy Personnel Service.

  Boże Narodzenie 2023. Jedni wyjeżdżają na święta, inni zamawiają gotowe potrawy – tradycje zmieniają się na naszych oczach

  Do niedawna firmy cateringowe czekały na Boże Narodzenie licząc przede wszystkim na duże zarobki z obsługi firmowych wigilii i gwiazdkowych przyjęć dla pracowników. Po pandemii, gdy spowszedniało zamawianie jedzenia do domu, rosną obroty branży gastronomicznej z obsługi prywatnych klientów. Zamawianie gotowych potraw na rodzinną Wigilię czy na świąteczny stół w czasie Bożego Narodzenia to już nie fanaberie leniwych czy zmęczonych gospodarzy niemal gotowych świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, ale coraz powszechniejsza praktyka.

  Nowy standard nadawania kanałów TVP od połowy grudnia 2023 r. [dwa terminy zmian]. Sprawdź telewizor i dekoder czy będziesz mógł odbierać te programy!

  Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizja Polska SA informują, że między 15 a 19 grudnia 2023 r. nastąpi w całej Polsce zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, który umożliwia odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. Chodzi tu o TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info (jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na standard HD). Zmiana ta zostanie dokonana w dwóch etapach.

  Kiedy kolejne posiedzenie Sejmu? Grudzień 2023

  Nadchodzące posiedzenia Sejmu RP, zaplanowane na 6 i 7 grudnia 2023 roku, zapowiadają się jako dni pełne istotnych wydarzeń i kluczowych decyzji. Zaczynając od środy, 6 grudnia, o godzinie 9:00, czeka nas szereg ważnych punktów porządku dziennego, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie polskiej polityki i społeczeństwa.

  REKLAMA

  ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wspierające. Jak je uzyskać?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Przestępcy szukają chętnych na "klejnoty flipowe"

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  REKLAMA