Kategorie

Darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku

Monika Pązik
darowizna samochodu pod warunkiem zawieszającym i rozwiązującym, warunek niemożliwy
darowizna samochodu pod warunkiem zawieszającym i rozwiązującym, warunek niemożliwy
Fotolia
Wykonanie umowy darowizny można uzależnić od spełnienia się określonego warunku niezależnie od formy jej dokonania. Zastrzeżenie warunku powoduje uzależnienie dokonywanej czynności od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Warunek określony przez ustawodawcę w art. 89-94 kodeksu cywilnego rozumiany jest jako okoliczność przyszła i niepewna, od której ustawodawca uzależnia ważność dokonywanej czynności prawnej. W treści umowy można zastrzec więcej niż jeden warunek, a ważność umowy uzależniona jest od spełnienia jednego z warunków, bądź wszystkich jednocześnie. Sam warunek może zostać zastrzeżony w umowie w sposób wyraźny lub może wynikać z samej treści danej umowy.

Darowizna

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego darowizna jest jednostronną czynnością zobowiązującą, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do przeniesienia własności na obdarowanego. Czynność taka ma charakter nieodpłatny i w przypadku darowizny samochodu dziecku nie jest wymagane uiszczenie podatku od spadków i darowizn, ponieważ obejmuje ona krąg osób najbliższych. W zamian za dokonaną na rzecz dziecka darowiznę, nie można oczekiwać od niego otrzymania żadnego ekwiwalentu pieniężnego. Jednakże dokonanie darowizny samochodu można uzależnić od spełnienia się określonego warunku.

Zobacz: Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Podstawowy podział warunków

Według podstawowej klasyfikacji warunków można je podzielić na zawieszające i rozwiązujące. Zaistnienie pierwszego z nich uzależnione jest od zdarzenia przyszłego i niepewnego oraz od wystąpienia związanego z tym określonego skutku. Natomiast ziszczenie się warunku rozwiązującego oznacza, że ustały skutki danej czynności prawnej. Zgodnie z tym podziałem darowizna samochodu dziecku z zastrzeżeniem warunku dotyczy właśnie warunku zawieszającego.

Skutki spełnienia warunku

Jeżeli darowizna samochodu ma zostać dokonana pod warunkiem zawieszającym, to w chwili jego spełnienia oświadczenie woli staje się skuteczne z mocy prawa. W przypadku warunku rozwiązującego oświadczenie takie staje się bezskuteczne.

Rodzice darują dziecku samochód pod warunkiem ukończenia szkoły średniej.

Dopuszczalność warunku

Co do zasady zastrzeżenie warunku jest dopuszczalne  niezależnie od rodzaju dokonywanej czynności. Przeszkodą w uzależnieniu czynności od spełnienia danego warunku jest treść przepisu lub przedmiot własności, ponieważ ustawodawca wprowadza zastrzeżenie, zgodnie z którym nie można dokonać przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem. Darowizna samochodu dziecku jest zatem dopuszczalna, gdyż przedmiotem dokonywanej czynności jest ruchomość. Ponadto w przypadku zastrzeżenia warunku na ważność dokonywanej czynności prawnej mogą mieć wpływ inne elementy, np. wskazanie daty.

Warunek niemożliwy

Nie można zastrzec warunku  w umowie darowizny, który byłby niemożliwy do spełnienia bądź przeciwny ustawie czy sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zastrzeżenie tego rodzaju warunku powoduje nieważność czynności prawnej.

Warunkiem niemożliwym będzie ukończenie przez 18letnie dziecko szkoły wyższej. Natomiast warunkiem sprzecznym z zasadami współżycia społecznego będzie otrzymanie samochodu, w sytuacji gdy zostanie on prze dziecko skradziony.

Zobacz: W jaki sposób dokonać darowizny samochodu?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.