| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić darowiznę?

Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić darowiznę?

Darowizny dowolnej wysokości udzielone niektórym osobom z pierwszej grupy podatkowej są zwolnione od podatku. Jedynym warunkiem jest zgłoszenie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego… tylko któremu.

Gdzie szukać?

Podstawy prawnej do ustalenia właściwości urzędu skarbowego (w tej i każdej innej sprawie podatkowej) – nie znajdziemy w żadnej ustawie (nawet ordynacji podatkowej). Ta kwestia została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2005r. Nr 165 poz. 1371 z późn. zm.)

Gdzie złożyć wniosek ?

W odróżnieniu od właściwości w przypadku dziedziczenia (mimo, że objętych tym samym podatkiem) – w przypadku darowizny, co do zasady właściwym jest naczelnik urzędu skarbowego – zgodny z miejscem zamieszkania obdarowanego w dniu otrzymania darowizny.

Zobacz: Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Jedyny wyjątek dotyczy darowizn w postaci nieruchomości (lub zbywalnych praw spółdzielczych), wobec których właściwy jest naczelnik, który zakresem terytorialnym obejmuje nieruchomość (podobnie jeśli w jednej darowiźnie, poza własnością przeniesiono, lub ustanowiono inne prawa).

W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego  zgłoszenia dokonuje notariusz.

Przy wspólnym wniosku

Jeśli obdarowanych zostało kilka osób, mogą złożyć wspólny wniosek (jeśli np. ustanowiono na ich rzecz współwłasność) – o ile nie dotyczy to nieruchomości. W takim wypadku, zgłoszenie należy złożyć do naczelnika właściwego dla jednego z obdarowanych (do wyboru).

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego  zgłoszenia podatkowego dokonuje notariusz.
W przypadku umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego zgłoszenia podatkowego dokonuje notariusz.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »