| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Skuteczność umowy darowizny (jakiejkolwiek formy by nie miała) można uzależnić od spełnienia się określonego warunku lub upływu terminu. Nie dotyczy to jedynie darowizny nieruchomości.

Kiedy mamy do czynienia z warunkiem, a kiedy terminem?

Różnica pomiędzy terminem a warunkiem sprowadza się do tego, czy czynnik warunkujący skuteczność czynności prawnej jest zdarzeniem przyszłym pewnym, czy niepewnym.

Spełnienie warunku to zdarzenie niepewne- nie musi się wydarzyć nigdy:

Jan C. uzależnił udzielenie darowizny samochodu swojemu synowi od zdania przez niego egzaminu na prawo jazdy. Jakkolwiek jest wysoce prawdopodobne, że w końcu mu się to uda – nie można mieć co do tego pewności.

Termin – związany jest z wydarzeniem pewnym (zazwyczaj związanym z upływem czasu: np. za rok, 15 sierpnia, zimą itp.) – nie jest związane z czynnościami podjętymi ani przez darczyńcę, ani przez obdarowanego.

Jan C. uzależnił od darowiznę pieniędzy od upływu terminu lokaty w banku – tak aby pieniądze można było wypłacić bez utraty odsetek lub kary umownej. Z uwagi na pewność tego zdarzenia (lokata terminowa – 3 miesięczna) mamy do czynienia z terminem.

Zobacz: Porada prawna

Upływ terminu lub spełnienie warunku mogą dotyczyć zarówno darczyńcy jak i obdarowanego, w zależności od sytuacji.


Skutkiem zastrzeżenia warunku lub terminu jest to, że dana umowa (lub inna czynność prawna) dochodzi do skutku dopiero po zaistnieniu danych okoliczności - wcześniej jest niejako zawieszona.

Warunek / termin zawieszający i rozwiązujący

Skutki zastrzeżenie warunku lub terminu mogą być dwojakie – rozwiązujące lub zawieszające. Warunek rozwiązujący- dotyczy sytuacji, w których jego spełnienie kończy określony stosunek prawny (np. zwalniając kogoś z długu).

Jan C. powiązał rozwiązanie umowy użyczenia nieruchomości, którą podpisał z bratem od zakupu przez niego własnego mieszkania.

Skutek zawieszając natomiast, oznacza, że do momentu spełniania warunku (upływu terminu) czynność prawna nie dojdzie do skutku – tak jak w przykładach w pierwszym akapicie.

Jakich warunków nie można stosować

Przede wszystkim zarówno warunek jak i termin nie mogą dotyczyć czynności rozporządzających nieruchomością (w tym darowizny)- ponieważ godziło by to w pewność obrotu i wiarygodność ksiąg wieczystych.

Poza tym, warunek ani termin nie mogą być niemożliwe do spełnienia (lub niezgodne z prawem, lub zasadami współżycia społecznego:

Warunek – spełnienie świadczenia uzależnione od przejścia bosą stopą przez jezioro.
Termin – "jak się Gwiazdka z pierwszym maja zejdzie”.

Skutek zastosowania warunku niemożliwego może być dwojaki (w zależności od typu):

  • w przypadku warunku / terminu zawieszającego – nieważność czynności (nie może dojść do skutku);
  • w przypadku rozwiązującego – zastrzeżenie uznaje się za niebyłe.

Jeżeli strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się ziścił. Jeżeli, z kolei, strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się nie ziścił.

Zobacz serwis: Darowizny

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »