REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Darowizna z zastrzeżeniem terminu lub warunku

Redakcja
Darowizna warunkowa
Darowizna warunkowa

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczność umowy darowizny (jakiejkolwiek formy by nie miała) można uzależnić od spełnienia się określonego warunku lub upływu terminu. Nie dotyczy to jedynie darowizny nieruchomości.

Kiedy mamy do czynienia z warunkiem, a kiedy terminem?

Różnica pomiędzy terminem a warunkiem sprowadza się do tego, czy czynnik warunkujący skuteczność czynności prawnej jest zdarzeniem przyszłym pewnym, czy niepewnym.

REKLAMA

Spełnienie warunku to zdarzenie niepewne- nie musi się wydarzyć nigdy:

Jan C. uzależnił udzielenie darowizny samochodu swojemu synowi od zdania przez niego egzaminu na prawo jazdy. Jakkolwiek jest wysoce prawdopodobne, że w końcu mu się to uda – nie można mieć co do tego pewności.

Termin – związany jest z wydarzeniem pewnym (zazwyczaj związanym z upływem czasu: np. za rok, 15 sierpnia, zimą itp.) – nie jest związane z czynnościami podjętymi ani przez darczyńcę, ani przez obdarowanego.

Jan C. uzależnił od darowiznę pieniędzy od upływu terminu lokaty w banku – tak aby pieniądze można było wypłacić bez utraty odsetek lub kary umownej. Z uwagi na pewność tego zdarzenia (lokata terminowa – 3 miesięczna) mamy do czynienia z terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Porada prawna

Upływ terminu lub spełnienie warunku mogą dotyczyć zarówno darczyńcy jak i obdarowanego, w zależności od sytuacji.


Skutkiem zastrzeżenia warunku lub terminu jest to, że dana umowa (lub inna czynność prawna) dochodzi do skutku dopiero po zaistnieniu danych okoliczności - wcześniej jest niejako zawieszona.

Warunek / termin zawieszający i rozwiązujący

Skutki zastrzeżenie warunku lub terminu mogą być dwojakie – rozwiązujące lub zawieszające. Warunek rozwiązujący- dotyczy sytuacji, w których jego spełnienie kończy określony stosunek prawny (np. zwalniając kogoś z długu).

Jan C. powiązał rozwiązanie umowy użyczenia nieruchomości, którą podpisał z bratem od zakupu przez niego własnego mieszkania.

Skutek zawieszając natomiast, oznacza, że do momentu spełniania warunku (upływu terminu) czynność prawna nie dojdzie do skutku – tak jak w przykładach w pierwszym akapicie.

Jakich warunków nie można stosować

Przede wszystkim zarówno warunek jak i termin nie mogą dotyczyć czynności rozporządzających nieruchomością (w tym darowizny)- ponieważ godziło by to w pewność obrotu i wiarygodność ksiąg wieczystych.

Poza tym, warunek ani termin nie mogą być niemożliwe do spełnienia (lub niezgodne z prawem, lub zasadami współżycia społecznego:

Warunek – spełnienie świadczenia uzależnione od przejścia bosą stopą przez jezioro.
Termin – "jak się Gwiazdka z pierwszym maja zejdzie”.

Skutek zastosowania warunku niemożliwego może być dwojaki (w zależności od typu):

  • w przypadku warunku / terminu zawieszającego – nieważność czynności (nie może dojść do skutku);
  • w przypadku rozwiązującego – zastrzeżenie uznaje się za niebyłe.

Jeżeli strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się ziścił. Jeżeli, z kolei, strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jak by warunek się nie ziścił.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA