reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > Wniosek o bon turystyczny

Wniosek o bon turystyczny

Wniosek o bon turystyczny w rzeczywistości składamy tylko w wyjątkowych sytuacjach. W większości przypadków uzyskanie bonu wymaga jedynie zalogowania się do systemu PUE ZUS. Jak i kiedy złożyć wniosek o bon na wakacje?

Bon turystyczny na PUE ZUS

Przyznanie bonu turystycznego odbywa się za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Dane pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze, popularnie nazywane 500+.

Bon turystyczny - wniosek

Co jednak w sytuacji, gdy w systemie nie ma odpowiednich danych? Wówczas można złożyć odpowiedni wniosek od Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu (na dziecko niepełnosprawne) składa się:

  • papierowo na dres Polskiej Organizacji Turystycznej lub
  • elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Wzór wniosku znajdziemy na internetowej POT.

Do wniosku dołączamy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego.

Polska Organizacja Turystyczna po rozpatrzeniu wniosku wydaje decyzję administracyjną. Procedurę regulują przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

„W postępowaniu tym POT, jako organ orzekający w sprawie, sam musi pozyskać bezpośrednio od osób zainteresowanych i właściwych organów potwierdzenie, że wnioskodawcom przysługuje prawo do bonu. Niezależnie od rozpatrywania indywidualnych wniosków o przyznanie prawa do bonu, na bieżąco prowadzona jest aktualizacja bazy danych i w przypadku ich poprawnej weryfikacji przez organy właściwe następuje automatyczne przyznanie bonu. Zatem w praktyce najczęstszymi bezpośrednimi przyczynami problemów, są:

- brak danych uprawnionego w systemie teleinformatycznym,

- błędne powiązania dotyczące świadczenia 500+w systemie teleinformatycznym,

- błędna migracja danych między systemem Empatia a systemem teleinformatycznym,

- brak wiedzy uprawnionych jak aktywować bon w systemie ZUS PUE,

- problemy techniczne związane z aktywacją bonu.

Warto podkreślić, że jednorazowo proces od wszczęcia postępowania administracyjnego do jego zakończenia trwa: w przypadku korespondencji kierowanej za pośrednictwem tradycyjnej poczty około 3-4 tygodnie, a w przypadku ePUAP około 2 tygodni. Należy jednak wyjaśnić, że ze względu na liczbę wpływających wniosków występują opóźnienia w ich rozpatrywaniu wynikające z konieczności utrzymania kolejności ich procedowania według daty wpływu. Dlatego do realnego czasu rozpatrzenia wniosku trzeba doliczyć czas wynikający z opóźnienia wynoszącego od 3-4 tygodni w przypadku korespondencji tradycyjnej oraz 4-6 tygodni w przypadku spraw wpływających przez ePUAP” – czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską nr 12590 posła Franciszka Sterczewskiego w sprawie problemów z przyznawaniem Polskiego Bonu Turystycznego, której 24 listopada 2020 r. udzielił Sekretarz Stanu Andrzej Gut-Mostowy.

Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym POT w decyzji administracyjnej ustala prawo do świadczenia w formie bonu. W drodze decyzji administracyjnej wydanej przez POT następuje również odmowa przyznania świadczenia, uchylenie lub zmiana prawa do tych świadczeń oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia w formie bonu.

Od decyzji administracyjnych wydanych przez POT odwołanie przysługuje do ministra właściwego do spraw turystyki.

Warto pamiętać, iż w przypadku problemów związanych z aktywacją bonu można skorzystać z infolinii.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (Dz. U. z 2020 r., poz. 1262, ost. zm. Dz. U. z 2021 r., poz. 159)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o bon turystyczny/Fot. Shutterstock
Wniosek o bon turystyczny/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama