Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500+ w 2023 - wszystko co warto wiedzieć

Paulina Karpińska, Redaktor
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
500+ w 2023 - wszystko co warto wiedzieć
500+ w 2023 - wszystko co warto wiedzieć
Shutterstock
500+ to świadczenie pieniężne, które znają wszyscy Polacy. Przysługuje ono opiekunowi wychowującemu dziecko do 18. roku życia i ma pomóc w zaspokajaniu jego potrzeb. Jest powszechne, zatem nie ma kryterium dochodowego i jest przypisane właściwie do każdego dziecka w kraju, które nie osiągnęło pełnoletniości. Jednak każdego roku na nowo trzeba przejść procedurę jego przyznania przez ZUS. Co warto wiedzieć o 500+ w 2023 roku?
rozwiń >

500+ w 2023 roku – dla kogo?

Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywanym 500 plus, to świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Jest ono realizowane w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”.

Przy czym ustawodawca definiuje dziecko jako:

 • dziecko własne,
 • dziecko przysposobione,
 • dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie,
 • dziecko znajdujące się pod opieką prawną,
 • dziecko umieszczone w pieczy zastępczej,
 • dziecko umieszczone w domu pomocy społecznej.

 

500+ jest niezależne od wysokości dochodów.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może otrzymać 500+?

 • matka, bądź ojciec dziecka,
 • opiekun faktyczny dziecka – jeśli osoba opiekująca się dzieckiem wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie,
 • opiekun prawny dziecka,
 • dyrektor domu pomocy społecznej.

 

 

500+ po rozwodzie rodziców – komu przysługuje?

Przy rozpatrywaniu uprawnienia do 500+ znaczenie ma faktyczna opieka nad dzieckiem. Jest to bowiem świadczenie dedykowane de facto dziecku, a nie rodzicowi. Otrzymane pieniądze mają ułatwić zaspokajanie potrzeb życiowych wychowywanej pociechy i na to powinny być wydane.

Zatem świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje temu z rodziców, u którego dziecko zamieszkuje i które łoży na jego utrzymanie.

Jeśli rodzice dziecka nie mieszkają razem, a zajmują się nim naprzemiennie, przy czym opieka ta i łożone na nie pieniądze są w częściach porównywalnych, świadczenie 500+ przysługuje im po połowie, czyli po 250 zł. Każde z rodziców może złożyć odrębny wniosek i otrzymać połowę tego zasiłku. Status rodziców jest tu mało istotny.

 

Kiedy złożyć wniosek o 500+ w 2023 roku?

Okres rozliczeniowy każdego roku rozpoczyna się z początkiem czerwca i kończy wraz z końcem maja roku następnego. Jednak procedura przyznania 500+ na nowy rok zaczyna się już w lutym.

Zatem, aby otrzymać świadczenie na 2023/ 2024 rok należy złożyć wniosek o 500+ od 1 lutego 2023 roku. Co istotne, jeśli chce się utrzymać ciągłość wypłacanego co miesiąc dodatku pieniężnego, należy przekazać wniosek do 30 kwietnia 2023 roku.

 

Wniosek o 500+ na 2023 rok – jak złożyć?

Złożenie wniosku o przyznanie 500+ na dziecko jest obligatoryjne. Należy go skierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS nie przyznaje go automatycznie. Do tego należy go składać każdego roku na każdy okres rozliczeniowy.

Od 2022 roku wnioski przyjmowane są tylko i wyłącznie elektroniczne. Można to zrobić na 3 sposoby:

 1. Przez aplikację PUE ZUE
 2. Portal Emp@atia
 3. Swój bank:

Alior Bank S.A, Bank PKO BP, Bank Pocztowy S.A, BNP Paribas S.A, BPS S.A, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank S.A., ING Bank Śląski S.A, mBank S.A., Millennium S.A, Nest Bank S.A, PEKAO S.A., Santander, SGB-Bank S.A., SKOK Centrum, SKOK Chmielewskiego, SKOK Energia, Krakowska SKOK, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Progres, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta, SKOK Stefczyka, SKOK Szopienice, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Wisła, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Śląsk, SKOK Świdnik.

 

Opiekun wniosek kieruje na jednym z 3 formularzy:

 • SW-R – jeśli jest matką albo ojcem dziecka,
 • SW-O – jeśli sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jest opiekunem prawnym, czy opiekunem faktycznym,
 • SW-D – jeśli jest dyrektorem: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej.

Jeśli podstawa prawna wychowywania dzieci w rodzinie jest taka sama, wówczas wystarczy złożyć tylko jeden wniosek. Nie ma obowiązku złożenia odrębnego formularza na każde z nich. Inaczej jest w przypadku, gdy np. jedno z dzieci jest przysposobione. Wówczas o świadczenie dla niego trzeba przesłać odrębny wniosek.

 

Do kiedy wniosek o 500+ za 2023/2024?

Nowy okres świadczeniowy w 2023 roku rozpoczyna 1 czerwca 2023 roku. Wniosek można złożyć w każdym momencie – począwszy od 1 lutego 2023 roku. Jednak najlepiej zrobić to do 31 maja 2023. Wówczas świadczenie zostanie przyznane na cały nowy okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca.

Przy złożeniu wniosku po 31 maja 2023 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym został on złożony do końca okresu świadczeniowego.

 

Kiedy wypłata 500+ w 2023?

Pieniądze w ramach 500 plus wypłacane są każdego miesiąca w wysokości 500 zł na każde dziecko. Zatem opiekun otrzyma rocznie 6 tys. zł na wychowanie każdego dziecka, nad których sprawuje opiekę.

 

Jeśli opiekun złoży wniosek:

 • do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
 • od 1 do 31 maja 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r.,
 • od 1 do 30 czerwca 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r.,
 • od 1 do 31 lipca 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r.,
 • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r.

Świadczenie opiekun otrzyma w formie bezgotówkowej:

 • na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w Polsce,
 • na rachunek bankowy w państwie członkowskim UE/EFTA.

 

500+ na dziecko urodzone w 2023

Rodzice, których pociecha przyjdzie na świat w 2023 roku, otrzymują prawo do świadczenia wychowawczego od 1. dnia jego życia. Muszą jednak w tym celu złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

 

Przy czym, jeśli dziecko urodzi się na początku roku, a rodzice chcą otrzymać świadczenie w trwającym cyklu świadczeniowym 2022/2023, wniosek muszą skierować do 4 kwietnia 2023 roku. Jednak opiekunowie muszą pamiętać o złożeniu drugiego wniosku w celu pobierania 500+ na okres 2023/2024, rozpoczynający się 1 czerwca 2024 roku, a kończący 31 maja 2024.

 

500+ na dziecko, które w 2023 kończy 18 lat

Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustala na dany okres świadczeniowy. Jeśli dziecko kończy 18 lat przed dniem 31 maja 2023 roku, wówczas opiekunowie mają prawo do tego świadczenia do dnia ukończenia pełnoletniości. Nie otrzymają już świadczenia na nowy okres świadczeniowy 2023/2024. Natomiast, jeśli dziecko kończy 18 lat po 1 czerwca 2023, wówczas jest mu należne świadczenie za każdy dzień bycia niepełnoletnim w 2023 roku. Wysokość świadczenia za ostatni miesiąc zostanie naliczona proporcjonalnie, w zależności od dnia urodzin.

 

Jeśli dziecko ukończy 18 lat 15 października 2023 roku, przysługuje mu pełna kwota w wysokości 500 zł za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień oraz cześć naliczona proporcjonalnie za 15 dni października.

 

Jak zmienić numer rachunku bankowego do wypłaty 500+?

Zmiana numeru rachunku bakowego w trakcie trwania okresu świadczeniowego jest możliwa w każdej chwili. Aby to zrobić, należy na nowo złożyć wniosek z wypełnionymi wszystkimi danymi – już z nowym numerem. 


Informacja o modyfikacji pojawi się na koncie PUE ZUS. 

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. 2016 poz. 195)

.

 

 

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

  Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

  Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

  Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

  500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

  Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

  Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

  Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

  Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

  Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

  Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

  Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

  Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

  Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

  Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

  Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

  Prezes ZUS: ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego

  To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego - przekazała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Do kiedy i gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

  Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

  Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie za trzy miesiące. Jakie zmiany wprowadzi?

  Posłowie PiS chcą ustanowić nowe święto państwowe

  Nowe święto państwowe. Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Jak ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, będzie to ważny gest dla całego pokolenia. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP.

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  

  Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

  Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

  Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

   "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

  Żołnierze zawodowi. Przeciętne uposażenie w górę

  Przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 880 zł. W jaki sposób oblicza się przeciętne wynagrodzenie żołnierzy?

  Bony turystyczne – Małopolska zarobiła najwięcej, liderem jest Zakopane

  Największymi beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny są przedsiębiorcy z Małopolski. Łącznie przyjęli płatności za pomocą bonu o wartości prawie 647 mln zł. W samym Zakopanem przy użyciu bonów zapłacono 262 mln zł.

  Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

  Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

  Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

  Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

  Wycinka drzew. Jakie są aktualne przepisy?

  Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków? 

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Sąd zdecyduje o usunięciu materiału lub profilu z mediów społecznościowych a nie moderator?

  To sąd zdecyduje o usunięciu z mediów społecznościowych materiału lub profilu, a nie moderator? Czy rząd pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań prawnych?