REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy wniosek o 500+?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Kiedy składać wniosek o 500+
Kiedy składać wniosek o 500+
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy składać wniosek o 500+? Okres świadczeniowy 500+ trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku. Czy istnieje możliwość złożenia wniosku w czasie już rozpoczętego okresu, np. w czerwcu albo w lipcu 2022 roku?

Do kiedy złożyć wniosek na 2022 / 2023 rok?

Jeżeli złożysz wniosek:

REKLAMA

- od 1 lutego 2022 do 31 maja 2022 - otrzymasz prawo świadczenia od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023.

- po 31 maja 2022 – otrzymasz prawo do 500+ od miesiąca w którym złożysz wniosek. Będzie ci przysługiwało do końca danego okresu świadczeniowego, czyli do 31 maja 2023 roku.

Przykład! Przy złożeniu wniosku od 1 lutego do 31 maja 2022 roku, świadczenie zostanie przyznane na okres od 1 czerwca do 31 maja 2023 r. Przy złożeniu wniosku po 31 maja 2022 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym został złożony wniosek do końca okresu świadczeniowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy można złożyć wniosek o 500+ w czerwcu 2022 na rok 2022 / 2023?

Mimo, że okres świadczeniowy na rok 2022 – 2023 rozpoczął się 1 czerwca 2022 możesz złożyć wniosek również czerwcu. Wówczas także otrzymasz świadczenie za pełny okres, czyli łącznie z czerwcem 2022 r.  

Jeśli złożysz wniosek na nowy okres świadczeniowy po 31 czerwca 2022 r. otrzymasz pierwsze świadczenie począwszy od miesiąca w którym go złożyłeś.  Świadczenie nie zostanie wypłacone wstecz, tylko od miesiąca otrzymania prawa do świadczenia.

Sytuacja ta nie dotyczy noworodków i dzieci objętych opieką przez nowego opiekuna.

Kiedy złożyć wniosek o 500+ na nowourodzone dziecko?

Aby otrzymać świadczenie 500+ plus od dnia urodzenia dziecka, należy złożyć wniosek w ciągu 3 miesięcy od jego przyjścia na świat. ZUS wówczas wypłaci pieniądze za ten okres.

Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Czy dziecko, które kończy 18 lat w 2023 roku otrzyma 500+?

Jeśli dziecko kończy 18. rok życia w trakcie okresu świadczeniowego, ZUS przyzna świadczenie wychowawcze do dnia ukończenia przez dziecko 18 lat. Gdy dziecko ukończy 18 lat w trakcie miesiąca, zostanie proporcjonalnie pomniejszone o pozostałe dni.

Sposób wyliczenia 500+ za niepełny miesiąc

W przypadku, gdy dziecko urodzi się, bądź osiągnie pełnoletność w trakcie miesiąca, ZUS wypłaci część świadczenia. W jaki sposób je wyliczy?

ZUS ustala 500+ za niepełny miesiąc w następujący sposób:

 • podzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu,
 • otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje,
 • kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę.

Terminy wypłaty 500+ w 2022 roku

Jeśli złożysz prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami otrzymasz świadczenie 500+ w następujących terminach:

 • do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2022 r.,
 • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2022 r.,
 • od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2022 r.,
 • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2022 r.,
 • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2022 r.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek o świadczenie 500+ na okres 2022 / 2023 możesz złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, lub bankowości elektronicznej.

Jak poprawić źle złożony wniosek o 500+?

Jeśli wysłałeś już wniosek o świadczenie wychowawcze i chcesz go skorygować, złóż wniosek ponownie i wprowadź poprawne dane.

W przypadku, gdy złożony przez Ciebie wniosek nie będzie prawidłowo wypełniony, ZUS wezwie Cię do jego poprawienia w ciągu 14 dni. Jeśli nie zrobisz tego we wskazanym czasie wezwie Cię ponownie do ich dostarczenia w terminie od 14 do 30 dni. Jeśli go nie poprawisz w wyznaczonych terminach, twój wniosek zostanie odrzucony.

Wniosek możesz uzupełnić na swoim profilu na portalu PUE ZUS.

Jak sprawdzić, czy poprawnie złożyłeś wniosek o 500+?

Podgląd swojego wniosku i informacje o nim znajdziesz na portalu PUE ZUS. Będzie tam informacja o statusie obsługiwanego wniosku i szczegółowe informacje o świadczeniu.

Jeśli złożyłeś wniosek przez portal PUE ZUS, możesz go podejrzeć w zakładce [Dokumenty i wiadomości] – [Dokumenty wysłane]

Komu przysługuje 500+?

Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Otrzyma je:

 • matka lub ojciec dziecka,
 • opiekun faktyczny, który wystąpił do sądu o przysposobienia dziecka,

- jeżeli mieszka wspólnie z dzieckiem i je utrzymuje.

Świadczenie przysługuje również osobom sprawującym pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekunom prawnym dziecka oraz w pewnych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2407 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strajk rolników: "Solidarność RI" z zarzutami wobec premiera D. Tuska. Nowe propozycje KE dla strajkujących. Co z protestem w Warszawie 27 lutego 2024 r.?

  "NSZZ RI Solidarność" przeciwko wypowiedzi premiera D. Tuska. Kontrowersyjne słowa padły w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA