reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe bez względu na dochody

Becikowe bez względu na dochody

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych kryteriów dochodowych związanych z otrzymaniem becikowego. Oznacza to, że może je otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody. Choć wiele osób podnosi, że świadczenie to nie jest konieczne i wcale nie zachęca do posiadania większej liczby dzieci, resort pracy nie planuje wprowadzać zmian w przyznawaniu becikowego.

Becikowe

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Świadczenie to jest wypłacane jednorazowo i wynosi 1 000 zł. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

W ubiegłym roku becikowe otrzymało 413 tys. rodziców.

Zobacz również: Jak zameldować dziecko

Becikowe dla wszystkich

Pomimo, że becikowe trafia nawet do najbogatszych rodzin, rząd nie planuje wprowadzać kryterium dochodowego, które ograniczałoby krąg uprawnionych. Wprowadzenie zmian wywołałoby tylko większe zamieszanie w przyznawaniu tych świadczeń i wcale nie przyniosłoby większych oszczędności dla budżetu.

W praktyce jednak wygląda to trochę inaczej. Często becikowe uzyskiwane przez rodziny patologiczne jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem. Lepiej byłoby zainwestować te pieniądze na zakładanie przedszkoli lub żłobków. To bardziej pomogłoby rodzicom. Można by również rozwinąć system ulg dla rodzin wychowujących dzieci.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje jeszcze jedno świadczenie związane z urodzeniem dziecka, tzn. jednorazowy dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka. Aby go otrzymać dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 504 zł oraz 583 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Przyznanie dodatku odbywa się na takich samych zasadach jak becikowe i zależy od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego pozostawanie pod opieką lekarza.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uzyskanie becikowego nie jest uzależnione od dochodów, chyba że mówimy o dodatku do zasiłku rodzinnego.
Uzyskanie becikowego nie jest uzależnione od dochodów, chyba że mówimy o dodatku do zasiłku rodzinnego.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama