reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe bez względu na dochody

Becikowe bez względu na dochody

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych kryteriów dochodowych związanych z otrzymaniem becikowego. Oznacza to, że może je otrzymać każda rodzina, bez względu na uzyskiwane dochody. Choć wiele osób podnosi, że świadczenie to nie jest konieczne i wcale nie zachęca do posiadania większej liczby dzieci, resort pracy nie planuje wprowadzać zmian w przyznawaniu becikowego.

Becikowe

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

Świadczenie to jest wypłacane jednorazowo i wynosi 1 000 zł. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

W ubiegłym roku becikowe otrzymało 413 tys. rodziców.

Zobacz również: Jak zameldować dziecko

Becikowe dla wszystkich

Pomimo, że becikowe trafia nawet do najbogatszych rodzin, rząd nie planuje wprowadzać kryterium dochodowego, które ograniczałoby krąg uprawnionych. Wprowadzenie zmian wywołałoby tylko większe zamieszanie w przyznawaniu tych świadczeń i wcale nie przyniosłoby większych oszczędności dla budżetu.

W praktyce jednak wygląda to trochę inaczej. Często becikowe uzyskiwane przez rodziny patologiczne jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem. Lepiej byłoby zainwestować te pieniądze na zakładanie przedszkoli lub żłobków. To bardziej pomogłoby rodzicom. Można by również rozwinąć system ulg dla rodzin wychowujących dzieci.

Zasiłek z tytułu urodzenia dziecka

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje jeszcze jedno świadczenie związane z urodzeniem dziecka, tzn. jednorazowy dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka. Aby go otrzymać dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 504 zł oraz 583 zł, jeżeli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko. Przyznanie dodatku odbywa się na takich samych zasadach jak becikowe i zależy od przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego pozostawanie pod opieką lekarza.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uzyskanie becikowego nie jest uzależnione od dochodów, chyba że mówimy o dodatku do zasiłku rodzinnego.
Uzyskanie becikowego nie jest uzależnione od dochodów, chyba że mówimy o dodatku do zasiłku rodzinnego.

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama