| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego

Odroczenie obowiązku szkolnego to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rodzice, których zdaniem sześcioletnie dziecko nie jest wystarczająco dojrzałe by rozpocząć naukę szkolną. Opinię w przedmiocie odroczenia obowiązku szkolnego może wydać zarówno prywatna jak i publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Decyzja

Zgodnie z regulacjami wskazanej ustawy decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka.

Skutki

Skutkiem pozytywnej decyzji (czyli takiej, która odracza obowiązek szkolny) jest przesunięcie w czasie momentu rozpoczęcia nauki w szkole i umożliwienie dziecku kontynuowania edukacji na etapie przedszkolnym. Zatem część sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku będzie nadal uczęszczała w roku szkolnym 2014/ 2015 do przedszkoli.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Odroczenie obowiązku szkolnego w pięciu krokach

  1. Wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  2. Uzyskanie opinii wykazującej brak gotowości szkolnej dziecka.
  3. Wniosek do dyrektora podstawowej szkoły rejonowej z załączoną opinią.
  4. Decyzja dyrektora o odroczeniu.
  5. Przyjęcie „odroczonego dziecka” do przedszkola.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 199).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »