REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1000,00 zł dodatku przysługuje pracownikowi, który przygotowuje się do zawodu. Sprawdź zasady.

nauczyciel przygotowanie do zawodu dodatek na start 1000 zł
nauczyciel przygotowanie do zawodu dodatek na start 1000 zł
1000,00 zł dodatku przysługuje pracownikowi, który przygotowuje się do zawodu. Sprawdź zasady.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek na start jest świadczeniem, które zastąpiło dodatek na zagospodarowanie. Przysługuje tylko określonej grupie pracowników odbywających przygotowanie do zawodu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niego prawo.

Komu przysługuje dodatek na start?

Dodatek na start to jednorazowe świadczenie przysługujące nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu (art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.). Aby mieć ten status, nauczyciel nie może posiadać stopnia awansu zawodowego (czyli musi być nauczycielem początkującym) i musi być zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Nie będzie odbywał przygotowania do zawodu taki nauczyciel, który będzie zatrudniony w niższym wymiarze, niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, nawet jeśli będzie zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami i odwrotnie – zatrudnienie w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć nie będzie wystarczające, jeśli nauczyciel nie będzie zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami.
Świadczenie to przysługuje tylko takiemu nauczycielowi, który posiada pełne kwalifikacje do zajmowania stanowiska, na którym jest zatrudniony. Nie będzie więc przysługiwało np. nauczycielowi zatrudnionemu za zgodą kuratora (np. gdy nauczyciel nie posiada przygotowania pedagogicznego). Natomiast nie stoi na przeszkodzie przyznaniu świadczenia zatrudnienie nauczyciela na zastępstwo. Jeśli spełnione są ustawowe warunki do jego przyznania, tryb zatrudnienia nie ma w tym wypadku znaczenia.

REKLAMA

Ile wynosi dodatek na start?

Świadczenie na start przysługuje w wysokości 1000 zł. Dodatek jest wypłacany jednorazowo – nauczyciel może otrzymać to świadczenie nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia. Jego wysokość jest taka sama, niezależnie od tego, czy wymiar zatrudnienia nauczyciela to ½, czy cały etat (czy inny wymiar, wynoszący co najmniej ½). Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy otrzymuje świadczenie tylko w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.
Świadczenie jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Co do zasady więc w większości przypadków będzie ono wypłacane do końca września roku szkolnego, w którym rozpoczęło się zatrudnienie na wymaganych warunkach, jednak może się zdarzyć, że ten termin będzie inny, np. w przypadku wskazanego już zatrudnienia na zastępstwo.
Prawo do świadczenia nie jest uzależnione od tego, jak będzie przebiegało dalsze zatrudnienie nauczyciela przygotowującego się do zawodu, a w szczególności od tego, czy uzyska w jego wyniku stopień awansu zawodowego. Obowiązek zwrotu nie powstanie nawet wówczas, gdy krótko po jego otrzymaniu, nauczyciel zrezygnuje z pracy.
Z uwagi na jednorazowy charakter świadczenia, informację o jego wypłacie należy zamieścić w wydawanym pracownikowi świadectwie pracy. Jest to bowiem informacja niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy.

Podstawa prawna
art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Emila
    2024-01-29 21:09:16
    Warto wspomnieć że kwota 1000 nie jest netto tylko brutto. Ja dostałam nie 1000 a 690... Kpina
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

REKLAMA

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

REKLAMA

Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe. 

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

REKLAMA