REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

250 zł miesięcznie na ucznia dowożonego. Do 29 każdego miesiąca JST otrzymają środki na uczniów z Ukrainy

lekcje uczeń szkoła dowóz JST
250 zł miesięcznie na ucznia dowożonego. Do 29 każdego miesiąca JST otrzymają środki na uczniów z Ukrainy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do 29 każdego miesiąca JST otrzymają środki na uczniów z Ukrainy. Jest to wsparcie finansowe ze środków Funduszu Pomocy z przeznaczeniem na realizację dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy.

Dokument dotyczący podziału środków

Szczegółowe zasady zostały określone w dokumencie pn. „Sposób podziału w roku 2024 środków Funduszu Pomocy na dodatkowe zadania oświatowe, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Dokument zamieszczamy w załączniku pod tekstem.

REKLAMA

Różnice między 2023 a 2024 r.

Jak podaje MEN, utrzymane zostały ogólne zasady podziału środków, które obowiązywały w roku 2023.

Analogicznie do roku ubiegłego:

  • środki będą naliczane na podstawie danych wykazanych w systemie informacji oświatowej (SIO), bez konieczności składania wniosków,
  • liczebność przeliczana odpowiednimi wagami algorytmu, określonymi w załączniku do rozporządzeń w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w danym roku, będzie ustalana w sposób średniomiesięczny,
  • utrzymane zostają zasady naliczania podwyższonej kwoty na dofinansowanie dzieci w wychowaniu przedszkolnym, z uwzględnieniem waloryzacji,
  • środki będą przekazywane do samorządów co miesiąc.

250 zł miesięcznie na ucznia dowożonego

Dodatkowo dofinansowane pozostaną dwa zadania: 

  • dowożenie – 250 zł/ miesięcznie na dziecko/ucznia dowożonego; 
  • wychowanie przedszkolne w odniesieniu do dzieci w wieku 2,5-5 lat (na podstawie wag podziału części oświatowej subwencji ogólnej na dzieci 6-letnie i starsze), z wyjątkiem: 

REKLAMA

- dzieci w dodatkowo utworzonych oddziałach w placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przez dodatkowo utworzony oddział rozumie się oddział, w którym wszystkie dzieci mają wykazany w systemie informacji oświatowej kraj pochodzenia „Ukraina – pobyt legalny na podstawie ustawy z 12.03.2022 o pomocy obywatelom Ukrainy albo legalny na podstawie innych ustaw, w przypadku przybycia od 24.02.2022 r. w związku z wojną” (na podstawie danych wykazanych w systemie informacji oświatowej według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty środków); 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dzieci nieuwzględnionych w pkt 1 objętych wychowaniem przedszkolnym w jednostkach samorządu terytorialnego (na podstawie danych wykazanych w systemie informacji oświatowej według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty środków) spełniających jednocześnie dwa warunki: udział dzieci ukraińskich ogółem w wychowaniu przedszkolnym w ogólnej liczbie dzieci w wychowaniu przedszkolnym (z wyłączeniem dzieci ukraińskich) w danej jednostce samorządu terytorialnego jest wyższy lub równy 3 proc., oraz liczba dzieci ukraińskich ogółem w placówkach wychowania przedszkolnego w danej jednostce samorządu terytorialnego jest równa lub wyższa od 9, na które naliczana będzie kwota: 

− w styczniu 2024 r. (kwota zostanie naliczona w oparciu o dane za okres 01-31.12.2023 r.) – 10 tys. zł w ujęciu rocznym (833,33 zł miesięcznie), 
− w miesiącach kolejnych, poczynając od lutego 2024 r. – 13 tys. zł w ujęciu rocznym (1.083,33 zł miesięcznie). 

Sposób naliczania środków 

Ten sposób naliczania środków dotyczy także dzieci 6 letnich i starszych w wychowaniu przedszkolnym.

W podziale nie będą uwzględnione dzieci i uczniowie, na których naliczono część oświatową subwencji ogólnej na rok 2024, np. z powodu braku wykazania w SIO właściwego kraju pochodzenia na dzień 30 września 2023 r.

REKLAMA

Minister Edukacji przekaże do Ministra Finansów, w terminie do 11 dnia miesiąca, podział środków dokonany na podstawie danych wykazanych w SIO za poprzedni miesiąc. Minister Finansów przekaże środki do jednostek samorządu terytorialnego w terminie do 29 dnia miesiąca. 

JST otrzymują wsparcie w realizacji dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy (Dz.U.z 2023 r. poz. 103, z poźn. zm.

Źródło: SSPAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA