reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Dodatek za tajne nauczanie

Dodatek za tajne nauczanie

Osoby, które uczyły języka polskiego w czasie okupacji mogą liczyć na dodatek za tajne nauczanie. Dodatek może co miesiąc zwiększyć przyznane emerytowi świadczenie.

Prawo przyznaje emerytowi dodatek za tajne nauczanie na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku - Karty Nauczyciela. Dodatek przyznawany jest emerytom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie.

Uprawnienie za tajne nauczanie otrzymać mogą również emeryci, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Przyznanie dodatku za tajne nauczanie następuje na wniosek emeryta.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Od 1 marca 2010 roku kwota dodatku za tajne nauczanie wynosi 181,10 złoty.

Co rocznie kwota dodatku za tajne nauczanie, ulega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłasza w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" co najmniej na 12 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji należną od tego terminu kwotę dodatku za tajne nauczanie. 

Dodatek za tajne nauczanie jest wolny od podatku.

Zadaj pytanie: Forum prawników

W razie zbiegu prawa do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie, emerytowi uprawnionemu do obu tych dodatków przysługuje tylko jeden z nich. Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Pan Jan miał prawo do dwóch dodatków do swojej emerytury: dodatku za tajne nauczanie oraz do dodatku kombatanckiego. Wybrał dodatek za kombatancki. Pan Jan postąpił słusznie, ponieważ emerytowi uprawnionemu jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki.

Zobacz również serwis: Praca

  • Art. 90 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.)
  • Art. 15 Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002r. Nr 42, poz.371 z późn, zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama