reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2011 > Marcowy wzrost emerytur w 2011 roku

Marcowy wzrost emerytur w 2011 roku


W 2011 roku emerytury wzrosną średnio o 53 złote. Jest to kwota wyższa niż się początkowo spodziewano. Wzrost emerytur jest związany z coroczną waloryzacją świadczeń.

Jest wiele sposobów na podwyższenie świadczenia otrzymywanego przez emeryta. Wysokość emerytury można podnieść przez dodatki do emerytury, przez ponowne przeliczenie jej podstawy lub też dorabianie do emerytury. Jednak najpewniejszym sposobem na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest waloryzacja emerytur. 

Zobacz także: Dodatki do emerytury

Waloryzacja emerytur następuje corocznie od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.

Waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Waloryzacja obejmuje emerytury przyznane przed terminem waloryzacji.

Jak wspomniano wyżej waloryzacja emerytur polega na pomnożeniu jej przez wskaźnik waloryzacji. Czym jest ten wskaźnik i od czego zależy jego wysokość? Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Na wartość wskaźnika waloryzacji wpływają dwie wartości. Po pierwsze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów, czyli wysokość inflacji emeryckiej. Po drugie 20 proc. wzrostu płac w przedsiębiorstwach, czyli tak zwany realny wzrost płac po odjęciu inflacji. Pierwszy wskaźnik wyniósł 2,8 proc., a drugi wskaźnik 0,3 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji, o jaki zostaną pomnożone emerytury w 2011 wyniósł 3,1 proc.

Zobacz także: Waloryzacja świadczenia przedemerytalnego

Waloryzacji podlegają te świadczenia emerytalne, które zostały przyznane przed terminem waloryzacji.

Na wzrost emerytur mogą liczyć nie tylko emeryci, który otrzymują swoje świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyższe emerytury otrzymają również rolnicy, pobierający emeryturę z KRUS, emeryci pobierający świadczenia z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Wojskowego Biura Emerytalnego MON oraz z Biura Emerytalnego Służby Więziennej. Łącznie waloryzacja obejmie 9,5 miliona emerytur.

Zmiana wysokości emerytur w ramach waloryzacji następuje z urzędu. W przypadku, kiedy wypłata emerytury była wstrzymana – po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytury zostaną podwyższone, przez waloryzację świadczeń, o wskaźnik waloryzacji wynoszący 3,1 proc.
Emerytury zostaną podwyższone, przez waloryzację świadczeń, o wskaźnik waloryzacji wynoszący 3,1 proc.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama