reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2011 roku

Wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2011 roku


Kwota świadczenia przedemerytalnego podlega, podobnie jak emerytury i renty corocznej waloryzacji. Przez waloryzację zwiększa się wysokość świadczenia.

Świadczenia przedemerytalne podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Zwaloryzowaniu podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację.

Waloryzacja obejmuje świadczenia przedemerytalne przyznane przed terminem waloryzacji. Za świadczenia przyznane przed terminem waloryzacji uważa się świadczenia przedemerytalne, do których prawo powstało najpóźniej w ostatnim dniu lutego, jeżeli wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia zostały spełnione do tej daty. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje od następnego dnia po złożeniu wszystkich dokumentów wymaganych do ustalenia tego prawa.

Zobacz także: Świadczenia przedemerytalne

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

W roku 2011 świadczenia przedemerytalne zostaną zwaloryzowane o wskaźnik waloryzacji wynoszący 3,1 proc.

Zmiana wysokości świadczeń przedemerytalnych w ramach waloryzacji następuje z urzędu. Oznacza to, że osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne nie musi składać wniosku o waloryzację, ZUS zrobi to sam.

W przypadku wypłaty świadczenia waloryzacja nastąpi po jego wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty.

Waloryzacja przeprowadzana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu i obejmie aktualnie wypłacane świadczenia przedemerytalne.

Zobacz serwis: Emerytury

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

W związku z waloryzacją wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2011 roku wynosi 867,25 złotych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. nr 120, poz. 1252 ze zm.)
Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W związku z waloryzacją wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2011 roku wynosi 867,25 złotych.
W związku z waloryzacją wysokość świadczenia przedemerytalnego w 2011 roku wynosi 867,25 złotych.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama