reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2014 > Najniższa emerytura w 2014 roku

Najniższa emerytura w 2014 roku

Do końca lutego 2014 roku najniższa emerytura wynosić będzie 831, 15 zł. Z dniem 1 marca 2014 roku kwota ta zostanie odpowiednio zwaloryzowana. Ile będzie wynosić najniższa emerytura od 1 marca 2014 roku?

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. gwarantuje ustanawia gwarancję emerytury w najniższej wysokości. Do końca lutego 2014 roku, kwota minimalnej emerytury wynosi 831, 15 zł miesięcznie. Kwota ta ulega raz w roku waloryzacji. Waloryzacja świadczeń emerytalnych jest dokonywana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. Ubezpieczeni nie mają obowiązku składania w tej sprawie wniosku.

Zobacz także: Komu przysługuje i ile wynosi emerytura mieszana w 2014 roku?

Kwota minimalnego wynagrodzenia jest ogłaszana przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie komunikatu co najmniej na 7 dni roboczych przed najbliższym terminem waloryzacji.

Waloryzacja emerytur i rent w tym roku wyniesie 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Jest to ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji. Ustalenie wskaźnika waloryzacji na wskazanym poziomie stawia w gorszej sytuacji emerytów, których świadczenia emerytalne są mniejsze. Waloryzacja jest procentem z ubiegłego roku, osoba która otrzymała większą emeryturę, na skutek podwyżki w wyniku waloryzacji, otrzyma więcej, niż osoba, która pobierała najniższe świadczenie.

Na chwilę obecną, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ogłosił kwoty minimalnego wynagrodzenia. Szacuje się, że emerytury wzrosną o 2,14% w stosunku do świadczeń z roku ubiegłego.

Polecamy produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 27.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najniższa emerytura w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Najniższa emerytura w 2014 roku. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama