| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Emerytura pomostowa – komu i kiedy przysługuje?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 19 grudnia 2008 roku emerytura pomostowa rozumiana jest jako świadczenie pieniężne przysługujące niektórym pracownikom wykonującym pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pracę o szczególnym charakterze wykonuje np. pilot, instruktor, kierowca autobusu, tramwajów i pojazdów uprzywilejowanych, nauczyciel w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Składka

Emerytury pomostowe wypłacane są z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek opłacania składki ciąży na pracodawcy w związku ze spełnieniem przez pracownika wskazanych wyżej warunków. Niezależnie od tego, czy w przyszłości nabędzie on prawo do emerytury. Zgodnie więc z wyjaśnieniami ZUS pracodawca ma obowiązek naliczania składki nawet wówczas gdy pracownik jest zatrudniony jedynie na ½ etatu, co wyklucza możliwość nabycia prawa doświadczenia. Stanowisko to nie uległo zmianie mimo odmiennego wyroku SN. Sam fakt opłacania składki na wskazany fundusz za pracownika nie wystarczy, aby nabył on prawo do emerytury pomostowej. Niezbędne jest spełnienie wskazanych wyżej warunków. Prawo do omawianego świadczenia powstaje z dniem spełnienia ostatniego z warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Wniosek o jej przyznanie musi zostać złożony najpóźniej w miesiącu, w którym nastąpiło spełnienie warunku.

Polecamy serwis: Emerytury

Ustanie prawa do emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej ustaje z dniem: poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach; osiągnięcia przez uprawnionego powszechnego wieku emerytalnego, śmierci uprawnionego.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. 2008 nr 237 poz. 1656),
  • ustawa o emeryturach i rentach z FUS z dnia 17 grudnia 1998 r. (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118),
  • wyrok SN z dnia 22 lutego 2012 r. (sygn. akt. II UK 130/11).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura pomostowa przysługuje pracującym w szczególnych warunkach lub przy pracy o szczególnym charakterze. / fot. Fotolia
Emerytura pomostowa przysługuje pracującym w szczególnych warunkach lub przy pracy o szczególnym charakterze. / fot. Fotolia

INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »