Kategorie

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Dariusz Selak
Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
fot. Shutterstock
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

W większości przypadków są to podmioty, które obecnie już naliczają i pobierają wpłaty oraz odprowadzają je do wybranej instytucji finansowej. W tych podmiotach PPK zostały już wdrożone i mamy za sobą pierwsze tygodnie ich funkcjonowania, poprzedzone długim procesem przygotowań, w tym analiz oraz dostosowywania licznych procesów i procedur. Jak zawsze w tak dużych i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach, doświadczenia z etapu wdrożenia sprzyjają tworzeniu praktyk rynkowych, które będą wykorzystywane przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy w kolejnych etapach.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku

I tak podmioty, zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych (stan zatrudnienia naliczamy, jak w przypadku I tury, również z półrocznym przesunięciem, a więc na dzień 30 czerwca 2019 roku) zostaną objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku i będą miały czas na zawarcie umowy o zarządzanie do 24 kwietnia 2020 roku oraz umowy o prowadzenie PPK do 11 maja 2020 roku.

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 lipca 2020 roku

Reklama

Kolejna tura, objęta obowiązkiem od 1 lipca 2020 roku, to podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (wg stanu zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku). Dla tej grupy podmiotów maksymalnym terminem na zawarcie umowy o zarządzanie jest 27października 2020 roku a 10 listopada 2020 roku jest maksymalnym terminem na podpisanie umowy o prowadzenie.

Należy pamiętać, że program jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających. Wyjątki określone w ustawie umożliwiają pod pewnymi warunkami zwolnienie z obowiązku utworzenia PPK, z takiego zwolnienia mogą skorzystać np. podmioty, które mają wdrożony program PPE.

Dobrowolne przystąpienie do PPK, automatyczny zapis

Osobom zatrudnionym zagwarantowano dobrowolność uczestnictwa w programie, jednak dla osób w wieku między 18. a 55. rokiem życia będzie obowiązywał automatyczny zapis. Równocześnie, każdej osobie zatrudnionej zagwarantowano możliwość swobodnej rezygnacji z dokonywania wpłat w dowolnym momencie. Osoby w wieku pomiędzy 55. a 70. rokiem życia przystępują do programu wyłącznie na swój wniosek. W każdej chwili osoba zatrudniona, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, może ponownie przekazywać wpłaty do PPK po złożeniu stosownego wniosku.

Przygotowania do wdrożenia programu PPK

Bazując na doświadczeniach podmiotów z pierwszej tury wiemy już, że warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK możliwe jak najwcześniej To podpowiedź dla kolejnych grup obejmowanych w latach 2020 i 2021 obowiązkiem stosowania ustawy, wynikająca z doświadczeń największych podmiotów. Sam wybór instytucji finansowej zgodnie art. 7 powinien być poprzedzony konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub w przypadku jej braku,
z reprezentacją osób zatrudnionych. Dobrze też dokonanie wyboru przez reprezentację załogi poprzedzić sprawną akcją informacyjną – o co prawdopodobnie w mniejszych firmach będzie łatwiej, ale nie warto z tym zwlekać. Należy też przewidzieć czas i koszty związane z adaptacją systemów wspomagających zarządzanie i funkcjonowanie np. systemu kadrowo-płacowego. Sam proces wyboru instytucji finansowej oraz uzgodnień szczegółów może zająć kilka tygodni. Warto zadbać o to, by z dniem objęcia przepisami ustawy być już przygotowanym podmiotem zatrudniającym.

Polecamy serwis: Emerytury

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej z poparciem Sejmu

  Sejm przyjął nowelizację Kodeksu cywilnego, która umożliwia przyznanie zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej.

  Nakaz zapłaty na podstawie weksla - nowelizacja

  Kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla znalazły się w nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, którą przyjął Sejm.

  Czy pandemia wpłynęła na alimenty? [WYWIAD]

  Wiele osób pracujących na umowach zlecenia lub samozatrudnionych utraciło, jeżeli nie całkowicie to w znacznym stopniu, swoje zarobki. O ile wcześniej nie miały problemów z płaceniem alimentów, tak w chwili obecnej brakuje im środków na pokrycie swoich zobowiązań i są zmuszeni wystąpić o obniżenie alimentów – mówi adwokat Karolina Marszałek

  PE przyjął rezolucję, domagając się powszechnego dostępu do aborcji

  Rezolucja przyjęta przez Parlament Europejski wzywa wszystkie państwa członkowskie UE do zapewnienia "powszechnego dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji".

  Do którego sądu kościelnego należy złożyć apelację?

  Strona od wyroku sądu I instancji w sprawie o stwierdzenie nieważności małżeństwa ma prawo złożyć apelację. Jaki sąd kościelny będzie właściwy?

  Szczepienie a RODO. Nie można żądać informacji o zaszczepieniu

  Szczepienie a RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych informuje, że przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

  Plany wakacyjne Polaków [BADANIE]

  Większość Polaków wyjedzie na urlop. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Gdzie chcemy spędzić wakacje?

  Wyzysk - zmiany w kodeksie cywilnym

  Główne zmiany kodeksu cywilnego, zatwierdzone przez Radę Ministrów, zakładają łatwiejsze podważenie nieuczciwych umów i trudniejsze przerwanie biegu przedawnienia przez wierzyciela.

  Kwarantanna dla osób przybywających spoza strefy Schengen - zmiany

  Zmienią się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen. Od kiedy?

  Rodzina wielodzietna – ile dzieci?

  Ile dzieci liczy rodzina wielodzietna? W jakich przepisach można znaleźć definicje i formy wsparcia rodzin wielodzietnych?

  Rosną długi Polaków wobec wymiaru sprawiedliwości

  Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż długi wobec wymiaru sprawiedliwości najczęściej dotyczą grzywien i kosztów sądowych.

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym

  Przedawnienie, wyzysk, odpowiedzialność najemców - zmiany w Kodeksie cywilnym. 22 czerwca 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Celem tej nowelizacji jest usprawnienie i doprecyzowanie przepisów Kodeku cywilnego dotyczących przerwania i zawieszenia biegu przedawnienia oraz wymagania aktu notarialnego w przypadku gruntów rolnych, mających wchodzić w skład rolniczej spółdzielni produkcyjnej. Zmiany dotyczyć będą także przepisów zawiązanych z instytucją wyzysku oraz odpowiedzialnością pełnoletnich dzieci najemców za zobowiązania rodziców wynikające z tytułu umowy najmu.

  Wniosek o "Dobry start" - pomoc w wybranych placówkach

  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2021 r. będzie można złożyć tylko elektronicznie. Rodzice otrzymają pomoc w niektórych placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej.

  Ojciec na macierzyńskim to wciąż rzadkość [AUDIO]

  Przepisy dopuszczają, by część okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego przejmowali mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości.

  Uznanie ojcostwa przed porodem w 2021 r.

  Uznanie ojcostwa przed porodem wywołuje ważne skutki dla rodziców i dziecka. Jakie zasady obowiązują w 2021 r.?

  Prawa autorskie - odpowiedzialność operatorów platform internetowych

  Prawa autorskie. W obecnym stanie prawa UE operatorzy platform internetowych, co do zasady, sami nie dokonują publicznego udostępniania treści chronionych prawem autorskim, bezprawnie zamieszczanych na tych platformach przez ich użytkowników. Niemniej jednak owi operatorzy dokonują tej czynności z naruszeniem prawa autorskiego, jeżeli przyczyniają się – w inny sposób niż samo udostępnienie tych platform – do publicznego udostępniania takich treści. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2021 r. w sprawach połączonych C-682/18, YouTube i C-683/18, Cyando.

  Nowelizacja procedur karnych w okresie pandemii

  22 czerwca 2021 r. weszła w życie nowelizacja dotycząca procedur karnych w okresie pandemii. Zmiany dotyczą m.in. liczebności składów orzekających.

  Spis powszechny 2021- wywiady bezpośrednie od 23 czerwca

  Wywiady bezpośrednie w spisie powszechnym rachmistrzowie rozpoczną 23 czerwca 2021 r. Jak można sprawdzić tożsamość rachmistrza?

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r.

  Podróże po Europie w wakacje 2021 r. rodzą wiele pytań m.in. o testy czy świadectwa szczepień. Jakie są aktualne zasady w poszczególnych krajach?

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.