REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Dariusz Selak
Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

W większości przypadków są to podmioty, które obecnie już naliczają i pobierają wpłaty oraz odprowadzają je do wybranej instytucji finansowej. W tych podmiotach PPK zostały już wdrożone i mamy za sobą pierwsze tygodnie ich funkcjonowania, poprzedzone długim procesem przygotowań, w tym analiz oraz dostosowywania licznych procesów i procedur. Jak zawsze w tak dużych i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach, doświadczenia z etapu wdrożenia sprzyjają tworzeniu praktyk rynkowych, które będą wykorzystywane przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy w kolejnych etapach.

REKLAMA

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku

I tak podmioty, zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych (stan zatrudnienia naliczamy, jak w przypadku I tury, również z półrocznym przesunięciem, a więc na dzień 30 czerwca 2019 roku) zostaną objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku i będą miały czas na zawarcie umowy o zarządzanie do 24 kwietnia 2020 roku oraz umowy o prowadzenie PPK do 11 maja 2020 roku.

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 lipca 2020 roku

REKLAMA

Kolejna tura, objęta obowiązkiem od 1 lipca 2020 roku, to podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (wg stanu zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku). Dla tej grupy podmiotów maksymalnym terminem na zawarcie umowy o zarządzanie jest 27października 2020 roku a 10 listopada 2020 roku jest maksymalnym terminem na podpisanie umowy o prowadzenie.

Należy pamiętać, że program jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających. Wyjątki określone w ustawie umożliwiają pod pewnymi warunkami zwolnienie z obowiązku utworzenia PPK, z takiego zwolnienia mogą skorzystać np. podmioty, które mają wdrożony program PPE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrowolne przystąpienie do PPK, automatyczny zapis

Osobom zatrudnionym zagwarantowano dobrowolność uczestnictwa w programie, jednak dla osób w wieku między 18. a 55. rokiem życia będzie obowiązywał automatyczny zapis. Równocześnie, każdej osobie zatrudnionej zagwarantowano możliwość swobodnej rezygnacji z dokonywania wpłat w dowolnym momencie. Osoby w wieku pomiędzy 55. a 70. rokiem życia przystępują do programu wyłącznie na swój wniosek. W każdej chwili osoba zatrudniona, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, może ponownie przekazywać wpłaty do PPK po złożeniu stosownego wniosku.

Przygotowania do wdrożenia programu PPK

Bazując na doświadczeniach podmiotów z pierwszej tury wiemy już, że warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK możliwe jak najwcześniej To podpowiedź dla kolejnych grup obejmowanych w latach 2020 i 2021 obowiązkiem stosowania ustawy, wynikająca z doświadczeń największych podmiotów. Sam wybór instytucji finansowej zgodnie art. 7 powinien być poprzedzony konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub w przypadku jej braku,
z reprezentacją osób zatrudnionych. Dobrze też dokonanie wyboru przez reprezentację załogi poprzedzić sprawną akcją informacyjną – o co prawdopodobnie w mniejszych firmach będzie łatwiej, ale nie warto z tym zwlekać. Należy też przewidzieć czas i koszty związane z adaptacją systemów wspomagających zarządzanie i funkcjonowanie np. systemu kadrowo-płacowego. Sam proces wyboru instytucji finansowej oraz uzgodnień szczegółów może zająć kilka tygodni. Warto zadbać o to, by z dniem objęcia przepisami ustawy być już przygotowanym podmiotem zatrudniającym.

Polecamy serwis: Emerytury

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  REKLAMA

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  REKLAMA

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  REKLAMA