reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > PPK > PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

W większości przypadków są to podmioty, które obecnie już naliczają i pobierają wpłaty oraz odprowadzają je do wybranej instytucji finansowej. W tych podmiotach PPK zostały już wdrożone i mamy za sobą pierwsze tygodnie ich funkcjonowania, poprzedzone długim procesem przygotowań, w tym analiz oraz dostosowywania licznych procesów i procedur. Jak zawsze w tak dużych i zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięciach, doświadczenia z etapu wdrożenia sprzyjają tworzeniu praktyk rynkowych, które będą wykorzystywane przez podmioty zobowiązane do stosowania ustawy w kolejnych etapach.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku

I tak podmioty, zatrudniające co najmniej 50 osób zatrudnionych (stan zatrudnienia naliczamy, jak w przypadku I tury, również z półrocznym przesunięciem, a więc na dzień 30 czerwca 2019 roku) zostaną objęte ustawą od 1 stycznia 2020 roku i będą miały czas na zawarcie umowy o zarządzanie do 24 kwietnia 2020 roku oraz umowy o prowadzenie PPK do 11 maja 2020 roku.

PPK - podmioty objęte ustawą od 1 lipca 2020 roku

Kolejna tura, objęta obowiązkiem od 1 lipca 2020 roku, to podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (wg stanu zatrudnienia na dzień 31 grudnia 2019 roku). Dla tej grupy podmiotów maksymalnym terminem na zawarcie umowy o zarządzanie jest 27października 2020 roku a 10 listopada 2020 roku jest maksymalnym terminem na podpisanie umowy o prowadzenie.

Należy pamiętać, że program jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów zatrudniających. Wyjątki określone w ustawie umożliwiają pod pewnymi warunkami zwolnienie z obowiązku utworzenia PPK, z takiego zwolnienia mogą skorzystać np. podmioty, które mają wdrożony program PPE.

Dobrowolne przystąpienie do PPK, automatyczny zapis

Osobom zatrudnionym zagwarantowano dobrowolność uczestnictwa w programie, jednak dla osób w wieku między 18. a 55. rokiem życia będzie obowiązywał automatyczny zapis. Równocześnie, każdej osobie zatrudnionej zagwarantowano możliwość swobodnej rezygnacji z dokonywania wpłat w dowolnym momencie. Osoby w wieku pomiędzy 55. a 70. rokiem życia przystępują do programu wyłącznie na swój wniosek. W każdej chwili osoba zatrudniona, która złożyła deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat, może ponownie przekazywać wpłaty do PPK po złożeniu stosownego wniosku.

Przygotowania do wdrożenia programu PPK

Bazując na doświadczeniach podmiotów z pierwszej tury wiemy już, że warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK możliwe jak najwcześniej To podpowiedź dla kolejnych grup obejmowanych w latach 2020 i 2021 obowiązkiem stosowania ustawy, wynikająca z doświadczeń największych podmiotów. Sam wybór instytucji finansowej zgodnie art. 7 powinien być poprzedzony konsultacjami z zakładową organizacją związkową lub w przypadku jej braku,
z reprezentacją osób zatrudnionych. Dobrze też dokonanie wyboru przez reprezentację załogi poprzedzić sprawną akcją informacyjną – o co prawdopodobnie w mniejszych firmach będzie łatwiej, ale nie warto z tym zwlekać. Należy też przewidzieć czas i koszty związane z adaptacją systemów wspomagających zarządzanie i funkcjonowanie np. systemu kadrowo-płacowego. Sam proces wyboru instytucji finansowej oraz uzgodnień szczegółów może zająć kilka tygodni. Warto zadbać o to, by z dniem objęcia przepisami ustawy być już przygotowanym podmiotem zatrudniającym.

Polecamy serwis: Emerytury

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Dariusz Selak

Dyrektor Biura Relacji z Klientami, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama