| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Do świadczenia przedemerytalnego są uprawnione osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna takim osobą świadczenie przedemerytalne, jeśli ukończyły odpowiedni wiek i posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy.

Może Pani uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeśli pobierała Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej 5 lat. Nie ulegają zaliczeniu okresy wstrzymania prawa do wypłaty świadczenia rentowego.

Przy ustalaniu pięcioletniego okresu pobierania renty, ZUS nie wymaga, aby było to ostatnie pięć lat przed ubieganiem się o prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego po rencie uzależnione jest ponadto od ukończenia odpowiedniego wieku. Wynosi on:
· co najmniej 55 lat w przypadku kobiet,
· co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn.

Kolejnym wymogiem jest udowodnienie okresu uprawniającego do emerytury, który wynosi:
· 20 lat dla kobiet,
· 25 lat dla mężczyzn.

Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia, w którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ostatnim warunkiem jest zarejestrowanie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli spełnia Pani wyżej opisane warunki ma Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »