Kategorie

Minimalna emerytura nie dla każdego

Wioleta Matela-Marszałek
Minimalna emerytura nie dla każdego/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

Emerytura minimalna niezależnie od okresu składkowego?

Czy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej toczą się prace nad objęciem emeryturą minimalną wszystkich emerytów, niezależnie od tego, jaki posiadają okres składkowy?

Reklama

To jedno z pytań zawartych w interpelacji poselskiej nr 22346 w sprawie emerytów i emerytek, otrzymujących świadczenie poniżej emerytury minimalnej. W interpelacji zwrócono uwagę na wzrost liczby emerytów i emerytek, otrzymujących świadczenie poniżej emerytury minimalnej.

„Takich osób będzie coraz więcej, bo na emeryturę przechodzą już roczniki z wyżu demograficznego lat 50. Wiele z tych osób dotknęły kryzysy z lat 90. i początku lat 2000., wysokie bezrobocie i umowy śmieciowe, oznaczające niższe składki na ZUS bądź ich brak. Najtrudniejsza jest sytuacja kobiet, ze względu na rodzenie i wychowywanie dzieci, pracę opiekuńczą na rzecz wnuków, niższe pensje, niższy wiek emerytalny i przewidywaną wyższą długość życia mają znacznie niższe emerytury” – czytamy w interpelacji posłanki Marceliny Zawiszy.

W odpowiedzi udzielonej 23 kwietnia 2021 r. Stanisław Szwed sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, iż w ostatnich latach coraz więcej osób występuje z wnioskiem o emeryturę, mimo czasami bardzo krótkiego okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Szwed zwraca uwagę na nowy system emerytalny, który obowiązuje od 1 stycznia 1999 r. W systemie tym ustawodawca nie określił wymaganego minimalnego wymiary stażu ubezpieczeniowego. Prawo do emerytury jest uzależnione od osiągnięcia określonego wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Za każdy okres ubezpieczenia, nawet bardzo krótki, przysługuje zatem emerytura.

Emerytura poniżej minimalnej

Reklama

Obecnie obowiązujące przepisy są tak skonstruowane, że możliwe jest nabycie prawa do emerytury, jednak bez gwarancji wysokości najniższej emerytury. Oznacza to, iż można otrzymać emeryturę niższą niż najniższa emerytura gwarantowana ustawowo dla świadczeniobiorców, którzy udokumentowali co najmniej 20/25 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jak wskazuje podsekretarz stanu w ostatnich latach coraz więcej osób występuje z wnioskiem o emeryturę, mimo czasami bardzo krótkiego okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Przykładowo w grudniu 2020 r. wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa gwarantowana wysokość emerytury, o przeciętnej wysokości 794,59 zł.

„Rosnąca systematycznie liczba emerytur niższych od wysokości najniższej, gwarantowanej przez państwo, wynika nie tylko ze względu na samą możliwość jej otrzymania (staż pracy nie jest warunkiem prawa do emerytury) ale także na fakt zapewnienia, dzięki prawu do emerytury, szeregu dodatkowych świadczeń i uprawnień, takich jak np. podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu wraz z możliwością korzystania z bezpłatnej służby zdrowia, prawo do zniżki na komunikację czy też prawo do 13 i 14 emerytury (także dla emerytów, którzy z racji stażu pracy nie są uprawnieni do podniesienia wysokości ich świadczeń do poziomu najniższej emerytury)” – możemy przeczytać w odpowiedzi.

Ministerstwo przedstawiło również kila przykładów bardzo niskiej wysokości emerytury m.in. emeryta z Wrocławia, który uzyskuje z ZUS-u 20 groszy emerytury miesięcznie, ponieważ przepracował 3 miesiące na umowie-zlecenia.

Od czego zależy wysokość emerytury?

„Długość okresu pracy, wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w czasie aktywności zawodowej czy wybór formy zatrudnienia (umowa o dzieło, zlecenia czy umowa o pracę) mają wpływ na wysokość emerytury. Zatem, co do zasady, wysokość świadczenia jest wynikiem przebiegu życia zawodowego ubezpieczonego, jak również decyzji o momencie jego zakończenia” - podkreślono.

Ważne! Emerytury nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury, gdy emeryt nie posiada wymaganego stażu.

Co istotne, w obowiązującym systemie emerytalnym promuje się dłuższą aktywność zawodową. Dlatego – zdaniem ministerstwa – niezbędny jest wzrost świadomości społeczeństwa o korzyściach wynikających z zatrudnienia po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Emerytura minimalna bez zmian

Jednocześnie Stanisław Szwed poinformował o tym, iż w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace idące w kierunku przyznania gwarantowanej najniższej emerytury wszystkim świadczeniobiorcom bez względu na długość posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(22)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • alex
  2021-04-30 16:28:23
  wysokość emerytury nie zależy od wielkości wpłacanych składek czy też liczby lat ich wpłacania - w państwie PiS wysokość emerytury zależy od zajmowanej pozycji - i tak europoseł ma ok. 5.000 zł emerytury po jednej kadencji 4 letniej, sędzia ma ok. 20.000 zł emerytury bez opłacania składek, podobnie rolnicy, górnicy, prokuratorzy, wojsko i policja - ty człowieku musisz płacić kilka tysięcy co miesiąc samej składki i płacisz przez 40-45 lat co miesiąc po czym twoje składki wypłacane są tym uprzywilejowanym kastom, a tobie zostanie emerytura obywatelska
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • istas
  2021-04-29 18:04:38
  Pare tygodni temu pojawily sie wypowiedzi szefowej ZUS, ze warto by odebrac osobom ktore nie pracowaly XX lat prawo do ich emertury, bo ZUSowi sie... nie oplaca liczyc ani wyplacac niskich emertur. Szok, ze partia zwaca sie "prawo i sprawiedliwosc" moze snuc takie pomysly. I to wstecz, dla osob ktore kiedys podejmowaly zyciowe decyzje. Skladki byly obowiazkowe, ale wyplacanie juz nie? To ma byc pis czy raczej bezprawie i niesprawiedliwosc? Obywatel wypracowal 5 zl, to mu sie te 5 zl nalezy jak psu buda. ZUS nie chce placic co miesiac, bo za drogo? Niech wyplaci raz w roku. Jak mozna odebrac obywatelowi jego pieniadze i to jako.... "prawo i sprawiedliwosc".
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kasia
  2021-04-29 16:10:30
  Panstwo powinno zapewnic minimum nawet dla tych co sobie z roznych wzgledow nie wypracowali emerytury. Kazdy chcialby miec dobra, pewna i stala prace. Tylko okolicznosci sa rozne.
  12
 • Emka
  2021-04-29 13:44:25
  Każdy jest kowalem swego losu i jak dopiero na starość ktoś sobie przypomina, że wszyscy mają jednakowe żołądki to już jego problem
  13
 • zdrowy
  2021-04-30 15:16:18
  Od czego zależy wysokość emerytury? Jak to od czego . Głównie od tego czy jest się ciężko pracującą Polkom czy Polakiem 40 lat czy Polakiem mundurowym lub górniczym Jak można przyznawać wys emerytury na podstawie ostatnich poborów To jest po prosu kantowanie i oszukiwanie milionów ludzi Panisko dostaje awans i podwyżkę 2-3 m przed emerytura i kropka Ale kretynów w Polsce pod dostatkiem
  0
 • CzajkaRafał
  2021-04-30 22:27:57
  Nigdzie na swiecie niema tak wysokiego stażu do minimalnej emerytury. mam 19 lat i 9 misiecy i nie otrzymuje min emerury. Skanal PiS kłamie
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Loen
  2021-05-01 23:50:07
  Emetytura nie jest dochodem, lecz zwrotem części wpłaconych przez pracownika pieniędzy, które wcześniej były opodatkowane. Podatek od emerytury jest nadużyciem. Ponadto ZUS od wielu lat okrada tzw ""czerwcowych"" emerytów na kwoty od 400 do 900 zł miesięcznie, w stosunku do innych miesięcy, tłumacząc, że czerwiec jest miesiącem rozliczeniowym, o czym osobiście Ucińska, świadoma tych oszustw, szybko poinformowała J. Kaczyńskiego (ur. 18.06.1949 r.) i jaruś przeszedł na emeryturę kilka miesięcy później. Jednak innych ludzi nie ostrzeżono. Setki tysięcy ludzi jest oszukiwanych/okradanych przez ZUSmafię, na kilkaset tysięcy, jeśli nie milionów, miesięcznie. To trwa już wiele wiele lat. Kiedy ZUS zamierza uczciwie naliczyć "czerwcowym" emerytom właściwe emerytury i wypłacić wraz z odsetkami za lata oszustwa.
  1
 • jur
  2021-04-29 10:13:24
  Nie chcę nawet myśleć co się stanie jak ludzie będą głodni , przecież to transformacja zniszczyła ich zakłady pracy , to im odbierano renty w wieku 50 lat [i pewnie nikt ich nie zatrudnił ] Trzeba działać i to szybko i nie jest to sprawa tylko PIS ale także tych co będą dalej rządzili .
  4
 • Czytelniczka
  2021-05-02 22:57:52
  Nie zawsze tak jest, że ktoś nie miał odprowadzonych składek, bo nie chciał pracować. Czasem bywa, że pracował na umowach nieoskładkowanych bo nie miał innego wyjścia. Czasem względy zdrowotne, czy rodzinne stanęły na przeszkodzie, by przez jakiś czas podjąć pracę. Nie twierdzę bynajmniej, że wszyscy powinni mieć "po równo", ale żeby ktoś został z 20 groszami na miesiąc...
  0
 • Wyrocznia
  2021-05-01 10:32:31
  Minimalne emerytury będą ! dla wszystkich. Pisowców i ich akolitów
  4
 • Kapitalista
  2021-04-30 21:29:51
  ...a kužnia w komunie jedna
  0
 • bvfgre
  2021-05-03 22:56:48
  co co starali sie i wierzyli, starali się pracować i zbierać składki jak zwykle stracą
  0
 • Wiesio
  2021-05-03 18:39:36
  Jeżeli mieszkał obywatel Polski całe życie w swoim kraju ,ale nigdzie nie pracował,ZUS nie wypłaci mu emerytury,a ja uważam to za złodziejstwo po stronie ZUS, dlaczego? a no dlatego bo skoro przeżył już 65 lat to płacił podatki ,musiał kupować wszystko opłacać a w tym wszystkim są uiszczone podatki dlatego z góry powinien dostać emeryturę.
  2
 • dav
  2021-05-04 10:44:26
  No bo jak nie jakakolwiek emerytura , to wtedy dla takich osob ubezpieczenie zdrowotne i tzw. "socjal " poprosimy tak, jak to jest na Zachodzie i po problemie .
  0
 • nocom
  2021-05-05 11:15:06
  znam emerytów policyjnych, ona 40 lat - 3500 zł na rękę, on 46 lat - ok 5000 zł na rękę...a składki płacili aż furczało
  1
 • bohaterzy
  2021-05-04 10:36:02
  Polska jest krajem socjalnym, czyli jedni opiekuja sie innymi. W tej chwili rencistami jest pokolenie najbardzie poszkodowane - generacje prl-u. Nie mozna zostawic tych ludzi samych sobie. Emerytura podstawowa minimum musi byc- dla kazdego, ktory nie ma innych srodkow na zycie.
  1
 • gorszy sort
  2021-05-04 13:27:12
  menelom spędzającym życie pod kioskiem z piwem też się należy, bo teraz nie mają środków do życia?
  0
 • michal01010101
  2021-05-04 15:18:00
  Trudno jest zrozumieć dlaczego do okresów składkowych dolicza się okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych. Nieobecni (bo wyjechali „za chlebem”) nie mają racji, bo do nich się nie dopłaca... Jedynym logicznym tego wytłumaczeniem może być założenie, że tacy bezrobotni przyczyniają się do lepszego wyeksploatowania tych, którzy utrzymują ten system i obawiają się stracić pracę, no bo przecież „tam za bramą inni czekają...”
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
12 maja 2021
Zakres dat:

Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

Bezpłatne leki mają przysługiwać również kobietom w połogu. Obecnie z takiego uprawnienia mogą korzystać kobiety w ciąży.

Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

Jak radzić sobie z komornikiem?

Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

Świadek koronny, czyli jaki?

„Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

ETPCz o wyborze polskiego TK

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

Bezpieczne hasło - czyli jakie?

Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

Szczepienia w zakładach karnych - projekt

Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?