Kategorie

Minimalna emerytura nie dla każdego

Wioleta Matela-Marszałek
Minimalna emerytura nie dla każdego/Fot. Shutterstock
Minimalna emerytura nie dla każdego/Fot. Shutterstock
Shutterstock
Minimalna emerytura dla każdego bez względu na posiadany okres składkowy? Obecnie ministerstwo rodziny nie pracuje nad takimi rozwiązaniem.

Emerytura minimalna niezależnie od okresu składkowego?

Czy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej toczą się prace nad objęciem emeryturą minimalną wszystkich emerytów, niezależnie od tego, jaki posiadają okres składkowy?

To jedno z pytań zawartych w interpelacji poselskiej nr 22346 w sprawie emerytów i emerytek, otrzymujących świadczenie poniżej emerytury minimalnej. W interpelacji zwrócono uwagę na wzrost liczby emerytów i emerytek, otrzymujących świadczenie poniżej emerytury minimalnej.

„Takich osób będzie coraz więcej, bo na emeryturę przechodzą już roczniki z wyżu demograficznego lat 50. Wiele z tych osób dotknęły kryzysy z lat 90. i początku lat 2000., wysokie bezrobocie i umowy śmieciowe, oznaczające niższe składki na ZUS bądź ich brak. Najtrudniejsza jest sytuacja kobiet, ze względu na rodzenie i wychowywanie dzieci, pracę opiekuńczą na rzecz wnuków, niższe pensje, niższy wiek emerytalny i przewidywaną wyższą długość życia mają znacznie niższe emerytury” – czytamy w interpelacji posłanki Marceliny Zawiszy.

W odpowiedzi udzielonej 23 kwietnia 2021 r. Stanisław Szwed sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, iż w ostatnich latach coraz więcej osób występuje z wnioskiem o emeryturę, mimo czasami bardzo krótkiego okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Szwed zwraca uwagę na nowy system emerytalny, który obowiązuje od 1 stycznia 1999 r. W systemie tym ustawodawca nie określił wymaganego minimalnego wymiary stażu ubezpieczeniowego. Prawo do emerytury jest uzależnione od osiągnięcia określonego wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Za każdy okres ubezpieczenia, nawet bardzo krótki, przysługuje zatem emerytura.

Emerytura poniżej minimalnej

Obecnie obowiązujące przepisy są tak skonstruowane, że możliwe jest nabycie prawa do emerytury, jednak bez gwarancji wysokości najniższej emerytury. Oznacza to, iż można otrzymać emeryturę niższą niż najniższa emerytura gwarantowana ustawowo dla świadczeniobiorców, którzy udokumentowali co najmniej 20/25 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Jak wskazuje podsekretarz stanu w ostatnich latach coraz więcej osób występuje z wnioskiem o emeryturę, mimo czasami bardzo krótkiego okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Przykładowo w grudniu 2020 r. wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa gwarantowana wysokość emerytury, o przeciętnej wysokości 794,59 zł.

„Rosnąca systematycznie liczba emerytur niższych od wysokości najniższej, gwarantowanej przez państwo, wynika nie tylko ze względu na samą możliwość jej otrzymania (staż pracy nie jest warunkiem prawa do emerytury) ale także na fakt zapewnienia, dzięki prawu do emerytury, szeregu dodatkowych świadczeń i uprawnień, takich jak np. podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu wraz z możliwością korzystania z bezpłatnej służby zdrowia, prawo do zniżki na komunikację czy też prawo do 13 i 14 emerytury (także dla emerytów, którzy z racji stażu pracy nie są uprawnieni do podniesienia wysokości ich świadczeń do poziomu najniższej emerytury)” – możemy przeczytać w odpowiedzi.

Ministerstwo przedstawiło również kila przykładów bardzo niskiej wysokości emerytury m.in. emeryta z Wrocławia, który uzyskuje z ZUS-u 20 groszy emerytury miesięcznie, ponieważ przepracował 3 miesiące na umowie-zlecenia.

Od czego zależy wysokość emerytury?

„Długość okresu pracy, wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w czasie aktywności zawodowej czy wybór formy zatrudnienia (umowa o dzieło, zlecenia czy umowa o pracę) mają wpływ na wysokość emerytury. Zatem, co do zasady, wysokość świadczenia jest wynikiem przebiegu życia zawodowego ubezpieczonego, jak również decyzji o momencie jego zakończenia” - podkreślono.

Ważne! Emerytury nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury, gdy emeryt nie posiada wymaganego stażu.

Co istotne, w obowiązującym systemie emerytalnym promuje się dłuższą aktywność zawodową. Dlatego – zdaniem ministerstwa – niezbędny jest wzrost świadomości społeczeństwa o korzyściach wynikających z zatrudnienia po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.

Emerytura minimalna bez zmian

Jednocześnie Stanisław Szwed poinformował o tym, iż w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace idące w kierunku przyznania gwarantowanej najniższej emerytury wszystkim świadczeniobiorcom bez względu na długość posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(26)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • istas
  2021-04-29 18:04:38
  Pare tygodni temu pojawily sie wypowiedzi szefowej ZUS, ze warto by odebrac osobom ktore nie pracowaly XX lat prawo do ich emertury, bo ZUSowi sie... nie oplaca liczyc ani wyplacac niskich emertur. Szok, ze partia zwaca sie "prawo i sprawiedliwosc" moze snuc takie pomysly. I to wstecz, dla osob ktore kiedys podejmowaly zyciowe decyzje. Skladki byly obowiazkowe, ale wyplacanie juz nie? To ma byc pis czy raczej bezprawie i niesprawiedliwosc? Obywatel wypracowal 5 zl, to mu sie te 5 zl nalezy jak psu buda. ZUS nie chce placic co miesiac, bo za drogo? Niech wyplaci raz w roku. Jak mozna odebrac obywatelowi jego pieniadze i to jako.... "prawo i sprawiedliwosc".
  6
  pokażodpowiedzi (2)
 • Kasia
  2021-04-29 16:10:30
  Panstwo powinno zapewnic minimum nawet dla tych co sobie z roznych wzgledow nie wypracowali emerytury. Kazdy chcialby miec dobra, pewna i stala prace. Tylko okolicznosci sa rozne.
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • jur
  2021-04-29 10:13:24
  Nie chcę nawet myśleć co się stanie jak ludzie będą głodni , przecież to transformacja zniszczyła ich zakłady pracy , to im odbierano renty w wieku 50 lat [i pewnie nikt ich nie zatrudnił ] Trzeba działać i to szybko i nie jest to sprawa tylko PIS ale także tych co będą dalej rządzili .
  10
 • Emka
  2021-04-29 13:44:25
  Każdy jest kowalem swego losu i jak dopiero na starość ktoś sobie przypomina, że wszyscy mają jednakowe żołądki to już jego problem
  29
 • zdrowy
  2021-04-30 15:16:18
  Od czego zależy wysokość emerytury? Jak to od czego . Głównie od tego czy jest się ciężko pracującą Polkom czy Polakiem 40 lat czy Polakiem mundurowym lub górniczym Jak można przyznawać wys emerytury na podstawie ostatnich poborów To jest po prosu kantowanie i oszukiwanie milionów ludzi Panisko dostaje awans i podwyżkę 2-3 m przed emerytura i kropka Ale kretynów w Polsce pod dostatkiem
  3
 • CzajkaRafał
  2021-04-30 22:27:57
  Nigdzie na swiecie niema tak wysokiego stażu do minimalnej emerytury. mam 19 lat i 9 misiecy i nie otrzymuje min emerury. Skanal PiS kłamie
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Loen
  2021-05-01 23:50:07
  Emetytura nie jest dochodem, lecz zwrotem części wpłaconych przez pracownika pieniędzy, które wcześniej były opodatkowane. Podatek od emerytury jest nadużyciem. Ponadto ZUS od wielu lat okrada tzw ""czerwcowych"" emerytów na kwoty od 400 do 900 zł miesięcznie, w stosunku do innych miesięcy, tłumacząc, że czerwiec jest miesiącem rozliczeniowym, o czym osobiście Ucińska, świadoma tych oszustw, szybko poinformowała J. Kaczyńskiego (ur. 18.06.1949 r.) i jaruś przeszedł na emeryturę kilka miesięcy później. Jednak innych ludzi nie ostrzeżono. Setki tysięcy ludzi jest oszukiwanych/okradanych przez ZUSmafię, na kilkaset tysięcy, jeśli nie milionów, miesięcznie. To trwa już wiele wiele lat. Kiedy ZUS zamierza uczciwie naliczyć "czerwcowym" emerytom właściwe emerytury i wypłacić wraz z odsetkami za lata oszustwa.
  2
 • Czytelniczka
  2021-05-02 22:57:52
  Nie zawsze tak jest, że ktoś nie miał odprowadzonych składek, bo nie chciał pracować. Czasem bywa, że pracował na umowach nieoskładkowanych bo nie miał innego wyjścia. Czasem względy zdrowotne, czy rodzinne stanęły na przeszkodzie, by przez jakiś czas podjąć pracę. Nie twierdzę bynajmniej, że wszyscy powinni mieć "po równo", ale żeby ktoś został z 20 groszami na miesiąc...
  1
 • Wiesio
  2021-05-03 18:39:36
  Jeżeli mieszkał obywatel Polski całe życie w swoim kraju ,ale nigdzie nie pracował,ZUS nie wypłaci mu emerytury,a ja uważam to za złodziejstwo po stronie ZUS, dlaczego? a no dlatego bo skoro przeżył już 65 lat to płacił podatki ,musiał kupować wszystko opłacać a w tym wszystkim są uiszczone podatki dlatego z góry powinien dostać emeryturę.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Wyrocznia
  2021-05-01 10:32:31
  Minimalne emerytury będą ! dla wszystkich. Pisowców i ich akolitów
  8
 • 0o-
  2021-07-26 11:03:26
  W normalnych krajach europejskich na emeryturę się pracuje 5 lat a nie 20 lat i tak bezczelna emerytura głodowa
  0
 • dav
  2021-05-04 10:44:26
  No bo jak nie jakakolwiek emerytura , to wtedy dla takich osob ubezpieczenie zdrowotne i tzw. "socjal " poprosimy tak, jak to jest na Zachodzie i po problemie .
  0
 • Kapitalista
  2021-04-30 21:29:51
  ...a kužnia w komunie jedna
  0
 • bohaterzy
  2021-05-04 10:36:02
  Polska jest krajem socjalnym, czyli jedni opiekuja sie innymi. W tej chwili rencistami jest pokolenie najbardzie poszkodowane - generacje prl-u. Nie mozna zostawic tych ludzi samych sobie. Emerytura podstawowa minimum musi byc- dla kazdego, ktory nie ma innych srodkow na zycie.
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • gorszy sort
  2021-05-04 13:27:12
  menelom spędzającym życie pod kioskiem z piwem też się należy, bo teraz nie mają środków do życia?
  3
 • nocom
  2021-05-05 11:15:06
  znam emerytów policyjnych, ona 40 lat - 3500 zł na rękę, on 46 lat - ok 5000 zł na rękę...a składki płacili aż furczało
  2
 • bvfgre
  2021-05-03 22:56:48
  co co starali sie i wierzyli, starali się pracować i zbierać składki jak zwykle stracą
  3
 • michal01010101
  2021-05-04 15:18:00
  Trudno jest zrozumieć dlaczego do okresów składkowych dolicza się okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych. Nieobecni (bo wyjechali „za chlebem”) nie mają racji, bo do nich się nie dopłaca... Jedynym logicznym tego wytłumaczeniem może być założenie, że tacy bezrobotni przyczyniają się do lepszego wyeksploatowania tych, którzy utrzymują ten system i obawiają się stracić pracę, no bo przecież „tam za bramą inni czekają...”
  5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
19 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

"Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

Święta Wielkanocne w 2022 r.

Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Spis powszechny do 30 września 2021 r.

Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

Wydziedziczenie – na czym polega?

Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

Alienacja rodzicielska - co robić?

Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

Zasiłek okresowy w 2022 r.

Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.