| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

O zmianach obowiązujących od 4 marca 2019 r. w artykule Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Planujesz podróż z dzieckiem za granicę? W takim wypadku należy zadbać by dziecko miało dowód osobisty lub paszport. Różnica między tymi dokumentami polega na tym, że dowód osobisty uprawnia do podróży jedynie w granicach państw należących do Strefy Schengen, natomiast paszport pozwala na podróże do państw niebędących członkami UE.

Dowód osobisty dla dziecka można pozyskać składając wniosek: osobiście w urzędzie gminy, za pomocą platformy ePUAP oraz wyjątkowo poza urzędem. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, natomiast dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Urząd gminy

Aby uzyskać dowód osobisty dla dziecka należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek możesz wypełnić w domu i zanieść do urzędu ale możesz również otrzymać go w urzędzie. Od 2015 r. możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu dla dziecka ma jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator - przed zmianą konieczne była obecność obojga rodziców.

Dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku.

Składając wniosek rodzic powinien pamiętać by mieć przy sobie swój dowód lub paszport, a także zdjęcie dziecka. Szczegółowe informacje o wymogach jakie musi spełniać zdjęcia dziecka oraz zmianach jakie wejdą w życie już w marcu 2019 r. w tym zakresie, znajdą państwo w poniższym artykule.

Wyrobienie dowodu osobistego jest oczywiście bezpłatne. Na dowód poczekać trzeba ok. 30 dni – w wyjątkowych przypadkach dłużej, jednak urzędnik wówczas informuje o tym fakcie.

TUTAJ możesz sprawdzić czy Twój dowód jest już do odebrania.  

Dowód należy odebrać w urzędzie, który przyjął wniosek (weź ze sobą swój dowód lub paszport). Dokument można odebrać samodzielnie, nawet jeżeli chodzi o dowód dla dziecka powyżej 5 roku życia.

Dowód przez Internet

Aby wyrobić dziecku dowód przez Internet należy posiadać profil zaufany eGo. TUTAJ znajdziesz informacje jak założyć taki profil. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę usługi: Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W dalszej kolejności trzeba się zalogować i podążać za wskazówkami tj. wybrać urząd gminy, w którym dowód zostanie odebrany, dołączyć elektroniczne zdjęcie dziecka, a na koniec podpisać i wysłać wniosek.

Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie usługa jest darmowa, a na dowód trzeba poczekać ok. 30 dni. Po tym czasie rodzic odbiera dowód z wybranego urzędu, przy czym nie ma obowiązku obecności dziecka.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »