reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

O zmianach obowiązujących od 4 marca 2019 r. w artykule Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Planujesz podróż z dzieckiem za granicę? W takim wypadku należy zadbać by dziecko miało dowód osobisty lub paszport. Różnica między tymi dokumentami polega na tym, że dowód osobisty uprawnia do podróży jedynie w granicach państw należących do Strefy Schengen, natomiast paszport pozwala na podróże do państw niebędących członkami UE.

Dowód osobisty dla dziecka można pozyskać składając wniosek: osobiście w urzędzie gminy, za pomocą platformy ePUAP oraz wyjątkowo poza urzędem. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, natomiast dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Urząd gminy

Aby uzyskać dowód osobisty dla dziecka należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek możesz wypełnić w domu i zanieść do urzędu ale możesz również otrzymać go w urzędzie. Od 2015 r. możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu dla dziecka ma jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator - przed zmianą konieczne była obecność obojga rodziców.

Dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku.

Składając wniosek rodzic powinien pamiętać by mieć przy sobie swój dowód lub paszport, a także zdjęcie dziecka. Szczegółowe informacje o wymogach jakie musi spełniać zdjęcia dziecka oraz zmianach jakie wejdą w życie już w marcu 2019 r. w tym zakresie, znajdą państwo w poniższym artykule.

Wyrobienie dowodu osobistego jest oczywiście bezpłatne. Na dowód poczekać trzeba ok. 30 dni – w wyjątkowych przypadkach dłużej, jednak urzędnik wówczas informuje o tym fakcie.

TUTAJ możesz sprawdzić czy Twój dowód jest już do odebrania.  

Dowód należy odebrać w urzędzie, który przyjął wniosek (weź ze sobą swój dowód lub paszport). Dokument można odebrać samodzielnie, nawet jeżeli chodzi o dowód dla dziecka powyżej 5 roku życia.

Dowód przez Internet

Aby wyrobić dziecku dowód przez Internet należy posiadać profil zaufany eGo. TUTAJ znajdziesz informacje jak założyć taki profil. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę usługi: Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W dalszej kolejności trzeba się zalogować i podążać za wskazówkami tj. wybrać urząd gminy, w którym dowód zostanie odebrany, dołączyć elektroniczne zdjęcie dziecka, a na koniec podpisać i wysłać wniosek.

Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie usługa jest darmowa, a na dowód trzeba poczekać ok. 30 dni. Po tym czasie rodzic odbiera dowód z wybranego urzędu, przy czym nie ma obowiązku obecności dziecka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama