Kategorie

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.
Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.
Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

O zmianach obowiązujących od 4 marca 2019 r. w artykule Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Planujesz podróż z dzieckiem za granicę? W takim wypadku należy zadbać by dziecko miało dowód osobisty lub paszport. Różnica między tymi dokumentami polega na tym, że dowód osobisty uprawnia do podróży jedynie w granicach państw należących do Strefy Schengen, natomiast paszport pozwala na podróże do państw niebędących członkami UE.

Dowód osobisty dla dziecka można pozyskać składając wniosek: osobiście w urzędzie gminy, za pomocą platformy ePUAP oraz wyjątkowo poza urzędem. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, natomiast dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Urząd gminy

Aby uzyskać dowód osobisty dla dziecka należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek możesz wypełnić w domu i zanieść do urzędu ale możesz również otrzymać go w urzędzie. Od 2015 r. możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu dla dziecka ma jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator - przed zmianą konieczne była obecność obojga rodziców.

Dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku.

Składając wniosek rodzic powinien pamiętać by mieć przy sobie swój dowód lub paszport, a także zdjęcie dziecka. Szczegółowe informacje o wymogach jakie musi spełniać zdjęcia dziecka oraz zmianach jakie wejdą w życie już w marcu 2019 r. w tym zakresie, znajdą państwo w poniższym artykule.

Wyrobienie dowodu osobistego jest oczywiście bezpłatne. Na dowód poczekać trzeba ok. 30 dni – w wyjątkowych przypadkach dłużej, jednak urzędnik wówczas informuje o tym fakcie.

TUTAJ możesz sprawdzić czy Twój dowód jest już do odebrania.  

Dowód należy odebrać w urzędzie, który przyjął wniosek (weź ze sobą swój dowód lub paszport). Dokument można odebrać samodzielnie, nawet jeżeli chodzi o dowód dla dziecka powyżej 5 roku życia.

Dowód przez Internet

Aby wyrobić dziecku dowód przez Internet należy posiadać profil zaufany eGo. TUTAJ znajdziesz informacje jak założyć taki profil. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę usługi: Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W dalszej kolejności trzeba się zalogować i podążać za wskazówkami tj. wybrać urząd gminy, w którym dowód zostanie odebrany, dołączyć elektroniczne zdjęcie dziecka, a na koniec podpisać i wysłać wniosek.

Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie usługa jest darmowa, a na dowód trzeba poczekać ok. 30 dni. Po tym czasie rodzic odbiera dowód z wybranego urzędu, przy czym nie ma obowiązku obecności dziecka.

Dowód poza urzędem

W wyjątkowych sytuacjach (choroba, niepełnosprawność itd.) istnieje możliwość złożenia wniosku o dowód dla swojego dziecka. W takim wypadku należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy i uzasadnić brak możliwość osobistej wizyty w urzędzie. Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie, możesz wydrukować i wypełnić wniosek w domu albo poprosić urzędnika by ci go dostarczył w umówionym terminie. Konieczne jest również przygotowanie zdjęcia do dowodu. Urzędnik przyjdzie w umówionym terminie i wtedy należy przekazać mu dokumenty.

Rodzic, który złożył wniosek o dowód osobisty może go odebrać osobiście w urzędzie gminy. Czas oczekiwania na dowód to ok. 30 dni. Jeżeli ze względu na zły stan zdrowia lub inny ważny powód nie ma możliwości by odebrać dowód osobiście, można wyznaczyć pełnomocnika, który odbierze dokument. 

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1464 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2015 r. poz. 212)

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?