REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.
Dowód osobisty dla dziecka – 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

Aby zabrać dziecko za granicę konieczne jest to by posiadało ono dowód osobisty lub paszport. Wniosek o dowód osobisty dla dziecka może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dowód osobisty można uzyskać przez Internet, osobiście w urzędzie gminy lub w wyjątkowych sytuacjach również poza urzędem.

O zmianach obowiązujących od 4 marca 2019 r. w artykule Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

REKLAMA

Planujesz podróż z dzieckiem za granicę? W takim wypadku należy zadbać by dziecko miało dowód osobisty lub paszport. Różnica między tymi dokumentami polega na tym, że dowód osobisty uprawnia do podróży jedynie w granicach państw należących do Strefy Schengen, natomiast paszport pozwala na podróże do państw niebędących członkami UE.

Dowód osobisty dla dziecka można pozyskać składając wniosek: osobiście w urzędzie gminy, za pomocą platformy ePUAP oraz wyjątkowo poza urzędem. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, natomiast dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat.

Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Urząd gminy

Aby uzyskać dowód osobisty dla dziecka należy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek możesz wypełnić w domu i zanieść do urzędu ale możesz również otrzymać go w urzędzie. Od 2015 r. możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu dla dziecka ma jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator - przed zmianą konieczne była obecność obojga rodziców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziecko, które ukończyło 5 rok życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku.

Składając wniosek rodzic powinien pamiętać by mieć przy sobie swój dowód lub paszport, a także zdjęcie dziecka. Szczegółowe informacje o wymogach jakie musi spełniać zdjęcia dziecka oraz zmianach jakie wejdą w życie już w marcu 2019 r. w tym zakresie, znajdą państwo w poniższym artykule.

Wyrobienie dowodu osobistego jest oczywiście bezpłatne. Na dowód poczekać trzeba ok. 30 dni – w wyjątkowych przypadkach dłużej, jednak urzędnik wówczas informuje o tym fakcie.

TUTAJ możesz sprawdzić czy Twój dowód jest już do odebrania.  

Dowód należy odebrać w urzędzie, który przyjął wniosek (weź ze sobą swój dowód lub paszport). Dokument można odebrać samodzielnie, nawet jeżeli chodzi o dowód dla dziecka powyżej 5 roku życia.

Dowód przez Internet

REKLAMA

Aby wyrobić dziecku dowód przez Internet należy posiadać profil zaufany eGo. TUTAJ znajdziesz informacje jak założyć taki profil. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę usługi: Wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego dla dziecka. W dalszej kolejności trzeba się zalogować i podążać za wskazówkami tj. wybrać urząd gminy, w którym dowód zostanie odebrany, dołączyć elektroniczne zdjęcie dziecka, a na koniec podpisać i wysłać wniosek.

Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie usługa jest darmowa, a na dowód trzeba poczekać ok. 30 dni. Po tym czasie rodzic odbiera dowód z wybranego urzędu, przy czym nie ma obowiązku obecności dziecka.

Dowód poza urzędem

W wyjątkowych sytuacjach (choroba, niepełnosprawność itd.) istnieje możliwość złożenia wniosku o dowód dla swojego dziecka. W takim wypadku należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy i uzasadnić brak możliwość osobistej wizyty w urzędzie. Podobnie jak podczas wizyty w urzędzie, możesz wydrukować i wypełnić wniosek w domu albo poprosić urzędnika by ci go dostarczył w umówionym terminie. Konieczne jest również przygotowanie zdjęcia do dowodu. Urzędnik przyjdzie w umówionym terminie i wtedy należy przekazać mu dokumenty.

Rodzic, który złożył wniosek o dowód osobisty może go odebrać osobiście w urzędzie gminy. Czas oczekiwania na dowód to ok. 30 dni. Jeżeli ze względu na zły stan zdrowia lub inny ważny powód nie ma możliwości by odebrać dowód osobiście, można wyznaczyć pełnomocnika, który odbierze dokument. 

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1464 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. z 2015 r. poz. 212)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA