reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Dowód osobisty dla dziecka – zmiany w marcu 2019 r.

Od 4 marca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany w zakresie dowodów osobistych dla dzieci. Rodzice łatwiej odbiorą dokument tożsamości dziecka. Zmienią się także zasady dotyczące zdjęć do dowodu w przypadku najmłodszych dzieci.

Dowód osobisty dla dziecka

Aby dziecko mogło otrzymać dowód osobisty, jedno z rodziców lub opiekun prawny powinien złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek. Dołącza się do niego fotografię o wymiarach 35 × 45 mm wykonaną na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Zdjęcie powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu przewiduje istotne dla rodziców zmiany w zakresie fotografii dziecka oraz możliwości odbioru dokumentu. Przedmiotowe zmiany mają wejść w życie 4 marca 2019 r.

Po zmianach w przypadku dzieci do 5. roku życia będzie można dołączyć fotografię przedstawiającą dziecko z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Takie zasady obowiązują obecnie w przypadku dokumentów paszportowych.

Ważną dla rodziców zmianą jest możliwość odebrania dowodu osobistego dziecka również przez rodzica, który nie składał wniosku. Pamiętajmy o tym, iż dowód osobisty jest ważny przez okres 5 lat w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia, a w przypadku starczych dzieci – przez okres 10 lat.

E-dowód osobisty

Od 4 marca 2019 r. będą wydawane nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Będą one umożliwiały składanie podpisu osobistego oraz uwierzytelnianie za pomocą takiego podpisu w usługach online. Za pomocą nowego dowodu osobistego będzie można również potwierdzić obecność w określonym czasie i miejscu.

Jak będzie wyglądał e-dowód osobisty od 4 marca 2019 r.?

Wzór nowego dokumentu określa załącznik Nr 1 do rozporządzenia:

E-dowód osobisty od 4 marca 2019 r, (awers)/Źródło: Dziennik Ustaw z 2019 r., poz. 224

E-dowód osobisty od 4 marca 2019 r. (rewers)/Źródło: Dziennik Ustaw z 2019 r., poz. 224

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 stycznia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2019 r., poz. 224)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?/ fot. Fotolia
Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka?/ fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama