REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowód osobisty w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Dowód osobisty wydany po 1 stycznia 2015 roku opatrzony będzie terminem ważności./ fot. Fotolia
Dowód osobisty wydany po 1 stycznia 2015 roku opatrzony będzie terminem ważności./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty wydany w 2015 roku będzie dokumentem terminowym. Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych dowody osobiste będą wydawane z oznaczonym terminem ważności - na pięć lub dziesięć lat.

Zastąpienie dowodów bezterminowych (wydawanych z nieoznaczonym terminem ważności) dokumentami terminowymi (wydawanymi na pięć lub 10 lat) to skutek decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Stwierdził on, że konieczne jest odnawianie wszystkich dowodów.

REKLAMA

Także osoby, które ukończyły 65 rok życia będą otrzymywały dokumenty terminowe.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Bezterminowy dowód osobisty

Istnienie dowodów bezterminowych, którymi legitymują się głównie osoby starsze – po ukończeniu 65 roku życia można ubiegać się o dokument z nieoznaczonym terminem ważności – nastręczało wielu trudności. Jako przykład wskazać należy m.in.: ograniczenie/ zablokowanie dostępu do środków zgromadzonych na rachunku bankowym wskutek braku podania terminu ważności dowodu osobistego. W przypadku dokumentów bezterminowych taka data po prostu nie istnieje. Trudności mogą wstąpić także podczas podróży. Data ważności dowodu osobistego to informacja, jakiej wymagają zarówno przewoźnicy jak i służby graniczne.

Polecamy serwis: Gmina

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin ważności dowodu osobistego

Wszystkie dowody wydawane od 1 stycznia 2015 roku opatrzone będą datą ważności.

Zgodnie z informacją Ministra Spraw Wewnętrznych dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła piątego roku życia, będzie ważny przez pięć lat. Natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny przez dziesięć lat.

Dowody osobiste w 2015 roku

Dowody osobiste wydawane od 1 stycznia 2015 będą też zawierały inny zestaw informacji o sobie. Nową informacją będzie określenie obywatelstwa. Natomiast na dokumencie nie zobaczymy już adresu miejsca zameldowania. Jest to związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego, które nastąpi z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zobacz również: Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Wymiana dowodu osobistego

Dowody osobiste wydane przez terminem 1 stycznia 2015 zachowują swoją ważność (do upływu termin, na jaki zostały wydane). Ważność zachowają także dokumenty wydane bezterminowo.

Nie ma więc konieczności wymiany posiadanych dowodów osobistych. Zmiany dotyczyć będą jedynie nowo wydawanych dokumentów.

Jako że dowody osobiste wydawane są bez konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat warto w 2015 roku wymienić dokument. Posługiwanie się dowodem zgodnym z aktualnie obowiązującym wzorem może uchronić nas przed trudnościami, chociażby związanymi z korzystaniem z usług banku. Jednak zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131) wymiana dowodu osobistego nastąpić może tylko po spełnieniu jednej z ustawowych przesłanek. Należą do nich:

  • upływ terminu ważności dowodu osobistego;
  • zmiana danych zawartych w dowodzie osobistym (poza zmianą nazwy organu wydającego);
  • zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza;
  • utrata/ uszkodzenie dokumentu (w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza);
  • przekazanie do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA