| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Udzielając kredytów kupieckich, tj. sprzedając towar lub usługę z odroczonym terminem płatności, powinniśmy zadbać o to, by od kontrahenta odebrać co najmniej odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Są to bowiem dokumenty „potwierdzające tożsamość” przedsiębiorcy. Tak jest w teorii; w praktyce bywa z tym różnie.

Gdy kwota kredytu kupieckiego nie jest wysoka, nie raz odstępujemy od odbierania w/w dokumentów. W konsekwencji jedynym źródłem informacji na temat naszego partnera staje się jego pieczątka przybita na fakturze.

Niestety nie ma przepisów, które mówiłyby, co powinna zawierać pieczątka. Stąd też zawarte w niej dane nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zjawiskiem dość powszechnym przy tworzeniu pieczątek jest skracanie nazw. Zdarza się, że firma przedsiębiorcy brzmi „Krakowska Spółka Spedycyjna Kraksped sp. z o.o.”  tymczasem do pieczątki wstawia się już tylko „Kraksped sp. z o.o.”.

Innym dość często popełnianym błędem jest wskazywanie na pieczątce rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, niemniej jednak bez wskazania samego przedsiębiorcy. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorcą tym jest osoba fizyczna, która nie do końca chce ujawniać fakt, że jej biznes nie jest spółką.

W konsekwencji na pieczątkach pojawiają się tajemnicze określenia typu „Europejska Korporacja Szkoleniowa”, „Stacja Paliw Orlin”, „Sklep Spożywczy Antek”….

Zobacz również serwis: Sprawy gospodarcze

Gdy współpraca pomiędzy kontrahentami układa się dobrze, można powiedzieć, że jest bez znaczenia, jak nazywa się nasz partner. Niemniej jednak gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy. Z przyczyn oczywistych nie można pozwać sklepu spożywczego, kiosku ruchu, czy też straganu z kwiatami. Pozywa się bowiem zawsze przedsiębiorcę prowadzącego taką działalność.

Pierwsze co należy sprawdzić, to to czy nasz tajemniczy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy też spółką. Poszukiwania należy rozpocząć od wejścia przez internet do wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego (opp.ms.gov.pl, tutaj najlepszym identyfikatorem do wyszukiwania będzie zazwyczaj NIP). I być może tam znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania.

Jeżeli natomiast nasz kontrahent nie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, to to oznacza, że albo swą działalność prowadzi jako osoba fizyczna (rejestrowana w Ewidencji Działalności Gospodarczej) albo jako spółka cywilna. Niestety ta ostatnia nie podlega rejestracji w żadnym z w/w rejestrów.

Informacji na temat osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą możemy poszukiwać w Ewidencji Działalności Gospodarczej (zwanej dalej EDG). Rejestry takie prowadzą Urzędy Gminy, a w większych miejscowościach Urzędy Miasta.

Niestety największym problemem EDG jest to, że nie jest ona centralna. Tak więc aby uzyskać informację na temat naszego przedsiębiorcy, musimy najpierw wiedzieć, w którym Urzędzie Miasta lub Gminy osoba fizyczna zarejestrowała swoją działalność. Gdyby z jakiś powodów ustalenie tej informacji było niemożliwe, możemy zawsze skorzystać z jeszcze innego rejestru tj. prowadzonego przez GUS (http://www.stat.gov.pl/regon/). W rejestrze tym ewidencjonowani są wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.
Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.

Kasy online 2019. Wymiana, użytkowanie, nowe obowiązki informacyjne29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »