REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.
Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.

REKLAMA

REKLAMA

Udzielając kredytów kupieckich, tj. sprzedając towar lub usługę z odroczonym terminem płatności, powinniśmy zadbać o to, by od kontrahenta odebrać co najmniej odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Są to bowiem dokumenty „potwierdzające tożsamość” przedsiębiorcy. Tak jest w teorii; w praktyce bywa z tym różnie.

Problem z pieczątką

REKLAMA

Gdy kwota kredytu kupieckiego nie jest wysoka, nie raz odstępujemy od odbierania w/w dokumentów. W konsekwencji jedynym źródłem informacji na temat naszego partnera staje się jego pieczątka przybita na fakturze.

Niestety nie ma przepisów, które mówiłyby, co powinna zawierać pieczątka. Stąd też zawarte w niej dane nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zjawiskiem dość powszechnym przy tworzeniu pieczątek jest skracanie nazw. Zdarza się, że firma przedsiębiorcy brzmi „Krakowska Spółka Spedycyjna Kraksped sp. z o.o.”  tymczasem do pieczątki wstawia się już tylko „Kraksped sp. z o.o.”.

Innym dość często popełnianym błędem jest wskazywanie na pieczątce rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, niemniej jednak bez wskazania samego przedsiębiorcy. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorcą tym jest osoba fizyczna, która nie do końca chce ujawniać fakt, że jej biznes nie jest spółką.

W konsekwencji na pieczątkach pojawiają się tajemnicze określenia typu „Europejska Korporacja Szkoleniowa”, „Stacja Paliw Orlin”, „Sklep Spożywczy Antek”….

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sprawy gospodarcze

Poszukiwanie firmy oraz osoby przedsiębiorcy

REKLAMA

Gdy współpraca pomiędzy kontrahentami układa się dobrze, można powiedzieć, że jest bez znaczenia, jak nazywa się nasz partner. Niemniej jednak gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy. Z przyczyn oczywistych nie można pozwać sklepu spożywczego, kiosku ruchu, czy też straganu z kwiatami. Pozywa się bowiem zawsze przedsiębiorcę prowadzącego taką działalność.

Pierwsze co należy sprawdzić, to to czy nasz tajemniczy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy też spółką. Poszukiwania należy rozpocząć od wejścia przez internet do wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego (opp.ms.gov.pl, tutaj najlepszym identyfikatorem do wyszukiwania będzie zazwyczaj NIP). I być może tam znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania.

Jeżeli natomiast nasz kontrahent nie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, to to oznacza, że albo swą działalność prowadzi jako osoba fizyczna (rejestrowana w Ewidencji Działalności Gospodarczej) albo jako spółka cywilna. Niestety ta ostatnia nie podlega rejestracji w żadnym z w/w rejestrów.

REKLAMA

Informacji na temat osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą możemy poszukiwać w Ewidencji Działalności Gospodarczej (zwanej dalej EDG). Rejestry takie prowadzą Urzędy Gminy, a w większych miejscowościach Urzędy Miasta.

Niestety największym problemem EDG jest to, że nie jest ona centralna. Tak więc aby uzyskać informację na temat naszego przedsiębiorcy, musimy najpierw wiedzieć, w którym Urzędzie Miasta lub Gminy osoba fizyczna zarejestrowała swoją działalność. Gdyby z jakiś powodów ustalenie tej informacji było niemożliwe, możemy zawsze skorzystać z jeszcze innego rejestru tj. prowadzonego przez GUS (http://www.stat.gov.pl/regon/). W rejestrze tym ewidencjonowani są wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA