REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.
Gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy.

REKLAMA

REKLAMA

Udzielając kredytów kupieckich, tj. sprzedając towar lub usługę z odroczonym terminem płatności, powinniśmy zadbać o to, by od kontrahenta odebrać co najmniej odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej. Są to bowiem dokumenty „potwierdzające tożsamość” przedsiębiorcy. Tak jest w teorii; w praktyce bywa z tym różnie.

Problem z pieczątką

REKLAMA

Gdy kwota kredytu kupieckiego nie jest wysoka, nie raz odstępujemy od odbierania w/w dokumentów. W konsekwencji jedynym źródłem informacji na temat naszego partnera staje się jego pieczątka przybita na fakturze.

Niestety nie ma przepisów, które mówiłyby, co powinna zawierać pieczątka. Stąd też zawarte w niej dane nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Zjawiskiem dość powszechnym przy tworzeniu pieczątek jest skracanie nazw. Zdarza się, że firma przedsiębiorcy brzmi „Krakowska Spółka Spedycyjna Kraksped sp. z o.o.”  tymczasem do pieczątki wstawia się już tylko „Kraksped sp. z o.o.”.

Innym dość często popełnianym błędem jest wskazywanie na pieczątce rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, niemniej jednak bez wskazania samego przedsiębiorcy. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorcą tym jest osoba fizyczna, która nie do końca chce ujawniać fakt, że jej biznes nie jest spółką.

W konsekwencji na pieczątkach pojawiają się tajemnicze określenia typu „Europejska Korporacja Szkoleniowa”, „Stacja Paliw Orlin”, „Sklep Spożywczy Antek”….

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Sprawy gospodarcze

Poszukiwanie firmy oraz osoby przedsiębiorcy

REKLAMA

Gdy współpraca pomiędzy kontrahentami układa się dobrze, można powiedzieć, że jest bez znaczenia, jak nazywa się nasz partner. Niemniej jednak gdy dochodzi do sprawy sądowej, pojawia się konieczność ustalenia prawidłowego brzmienia firmy oraz osoby przedsiębiorcy. Z przyczyn oczywistych nie można pozwać sklepu spożywczego, kiosku ruchu, czy też straganu z kwiatami. Pozywa się bowiem zawsze przedsiębiorcę prowadzącego taką działalność.

Pierwsze co należy sprawdzić, to to czy nasz tajemniczy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy też spółką. Poszukiwania należy rozpocząć od wejścia przez internet do wyszukiwarki Krajowego Rejestru Sądowego (opp.ms.gov.pl, tutaj najlepszym identyfikatorem do wyszukiwania będzie zazwyczaj NIP). I być może tam znajdziemy odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania.

Jeżeli natomiast nasz kontrahent nie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, to to oznacza, że albo swą działalność prowadzi jako osoba fizyczna (rejestrowana w Ewidencji Działalności Gospodarczej) albo jako spółka cywilna. Niestety ta ostatnia nie podlega rejestracji w żadnym z w/w rejestrów.

REKLAMA

Informacji na temat osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą możemy poszukiwać w Ewidencji Działalności Gospodarczej (zwanej dalej EDG). Rejestry takie prowadzą Urzędy Gminy, a w większych miejscowościach Urzędy Miasta.

Niestety największym problemem EDG jest to, że nie jest ona centralna. Tak więc aby uzyskać informację na temat naszego przedsiębiorcy, musimy najpierw wiedzieć, w którym Urzędzie Miasta lub Gminy osoba fizyczna zarejestrowała swoją działalność. Gdyby z jakiś powodów ustalenie tej informacji było niemożliwe, możemy zawsze skorzystać z jeszcze innego rejestru tj. prowadzonego przez GUS (http://www.stat.gov.pl/regon/). W rejestrze tym ewidencjonowani są wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności gospodarczej.

Zobacz również: Jak zaliczać dokonane wpłaty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA