| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Co to jest samorząd terytorialny

Co to jest samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r.. Powrót do przedwojennej tradycji miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie zasada samorządności jest jedną z naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.

Samorząd terytorialny w obecnej formie rozwija się od roku 1990. Wtedy to zrezygnowano z systemu rad a w to miejsce wprowadzono samorząd gminny oraz wojewódzki. Od 1 stycznia 1999 roku obowiązuje natomiast trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego. Obecnie zatem mamy samorząd gminny, powiatowy oraz wojewódzki.

Gmina

Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Jej istnienie reguluje Konstytucja RP z 1997 r. Stanowi ona mianowicie: Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina.

Gmina wykonuje wszystkie zadania niezastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego. W skład gminy wchodzą wszyscy mieszkańcy. Przy czym przynależność do wspólnoty gminnej jest przymusowa.

Gmina ma osobowość prawną. Wykonuje zadania własne (określone ustawą o samorządzie gminnym) oraz zlecone.

Organami gminy są rada gminy oraz wójt/burmistrz/prezydent . Rada gminy jest organem prawodawczym i kontrolny. Wybierana jest w wyborach bezpośrednich. Rada obraduje na sesjach. Podejmuje na nich uchwały, które są prawem obowiązującym na danym obszarze. Rada kontroluje również organ wykonawczy, którym jest wójt/burmistrz/prezydent. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Organem wykonawczym gminy jest, jak to już było powiedziane, wójt, burmistrz lub prezydent. Wszystko zależy od wielkości i rodzaju gminy. Bez względu jednak na nazwę organ ten posiada jednakowe kompetencje. Organ ten odpowiada za prowadzenie polityki finansowej i realizację budżetu gminy. Ze swojej pracy wójt jest rozliczany przez radę gminy. Formą tego jest udzielanie lub nieudzielanie absolutorium.

Powiat

Samorząd powiatowy istnieje w Polsce od 1 stycznia 1999 r. Wtedy weszła w życie jedna z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka. Obecnie ustrój samorządu powiatowego reguluje ustawa z 5 czerwca 1998 r. Samorząd powiatowy nie jest uregulowany w Konstytucji.

Organami samorządu powiatowego jest rada powiatu oraz zarząd powiatu. Rada, podobnie jak rada gminy, jest organem prawodawczym i kontrolnym. Wybierana jest w wyborach bezpośrednich Obraduje na sesjach . Jej organizacja w znacznej mierze przypomina organizację rady gminy

Organem wykonawczym w powiecie jest zarząd powiatu. Składa się on z 3 do 5 osób. Wybiera go rada. Na czele zarządu stoi starosta. Zarząd wykonuje chwały rady powiatu a także wykonuje budżet i prowadzi politykę finansową. Za wykonanie budżetu staroście oraz reszcie zarządu udzielane jest absolutorium.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego.
Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »