reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czym różni się stowarzyszenie od fundacji?

Czym różni się stowarzyszenie od fundacji?

Osoby chcące podjąć działalność społeczną, często stają przed dylematem, w jaką formę tą działalność obrać. Czy lepszym wyjściem jest założenie stowarzyszenia czy też fundacji?

Stowarzyszenie to grupa osób, które mają wspólne zainteresowanie bądź chcą wspólnie realizować określony cel. To, co charakteryzuje stowarzyszenie to:

1) dobrowolność – przez co należy rozumieć zarówno swobodę zakładania, jak i przystępowania i występowania ze stowarzyszenia;

2) samorządność – czyli samodzielność w określaniu celów, programu działania i struktur organizacyjnych, a także niezależność wobec innych podmiotów;

3) trwałość – istnienie stowarzyszenia jest niezależne od jego składu (poza koniecznością, by stowarzyszenie tworzyło przynajmniej 15 osób w stowarzyszeniu zarejestrowanym lub 3 członków w stowarzyszeniu zwykłym);

4) działanie w celach niezarobkowych – celem stowarzyszenia nie są korzyści materialne dla jej członków.

Zobacz również: Jak założyć stowarzyszenie?

Fundacja jest organizacją pozarządową, która powoływana jest w celach społecznych lub gospodarczo użytecznych. Ustanawiana jest przez fundatora i wyposażana jest w określony majątek, który przeznaczany jest na realizację celów fundacji.

Dla założenia fundacji niezbędne jest oświadczenie w formie aktu notarialnego i uzyskanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Choć działalność stowarzyszenia i fundacji może być podobna, to jako forma prawna różnią się one w sposób zasadniczy. Wskazując podobieństwa i różnice między tymi dwoma podmiotami, skupimy się na kilku głównych aspektach:

1) założyciele: w przypadku stowarzyszenia zarejestrowanego: co najmniej 15 założycieli, tylko osoby fizyczne; fundacja – fundator (jeden lub kilku, zarówno osoby fizyczne, jak i prawne);

2) cel: stowarzyszenie – każdy zgodny z prawem, niezarobkowy; fundacja – zgodny z prawem, społecznie lub gospodarczo użyteczny, niezarobkowy;

3) majtek: stowarzyszenie – przy tworzeniu nie jest potrzebny; fundacja – jest podstawą działania, tzw. fundusz założycielski;

4) władze: stowarzyszenie – walne zgromadzenie lub zebranie członków, komisja rewizyjna, zarząd; fundacja – zarząd i nieobowiązkowo organ kontroli wewnętrznej.

Wśród podobieństw można wskazać przede wszystkim kwestię podatków. Zarówno stowarzyszenie, jak i fundacja mają obowiązek płacenia podatku dochodowego od osób prawnych i korzystać ze zwolnień, jeżeli realizują cele wskazane w ustawie o tym podatku.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Fundacja ma dodatkowo obowiązek składania co roku sprawozdania z prowadzonej działalności wobec ministra wskazanego przez fundatora jako organ nadzoru. Ponadto, powinien corocznie składać sprawozdanie finansowe do urzędu skarbowego. Ten drugi obowiązek spoczywa również na stowarzyszeniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Choć działalność stowarzyszenia i fundacji może być podobna, to jako forma prawna różnią się one w sposób zasadniczy.
Choć działalność stowarzyszenia i fundacji może być podobna, to jako forma prawna różnią się one w sposób zasadniczy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama