reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.

Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego w 2017 r.

Do 1 października 2017 r. przedsiębiorcy muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Obowiązek ten wynika z ustawy o efektywności energetycznej. W przeciwnym razie zostaną ukarani karą pieniężną.

Polecamy: Wideoakademia Kadry i HR

Na czym polega audyt energetyczny?

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o efektywności energetycznej omawiany audyt stanowi opracowanie zawierające analizę zużycia energii oraz określające stan techniczny obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, zawierające wykaz przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, a także ocenę ich opłacalności ekonomicznej i możliwej do uzyskania oszczędności energii. Rozwinięcie tej definicji jest zawarte w art. 37 tej samej ustawy, który statuuje, iż audyt  jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Na taką procedurę składać się może ocena m. in. instalacji grzewczej, wody użytkowej, klimatyzacji, oświetlenia bądź wentylacji.

Kara pieniężna

Art. 51 ustawy o efektywności energetycznej określa termin przeprowadzenia pierwszego audytu. Przedsiębiorca, na którego ustawa nałożyła powyższy obowiązek musi się z niego wywiązać w przeciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (ustawa weszła w życie z dniem 1 października 2016 r.). To znaczy, iż ostateczny termin na przeprowadzenie wymaganego audytu jest wyznaczony na 1 października 2017 r.

Za nieprzeprowadzenie terminowo audytu energetycznego grozi kara pieniężna w wysokości  nie mniejszej niż 5% przychodu ukaranego przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Jest ona nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zobacz też: Sprawy urzędowe

Według ustawodawcy audyt ma na celu uświadomienie przedsiębiorców jak, gdzie i kiedy mogą oszczędzać energię. Z danych prasowych wynika, iż do tej pory ok. 100 firm zawiadomiło Urząd Regulacji Energetyki (URE) o przeprowadzonym audycie. Warto podkreślić, iż ustawa nakłada na przedsiębiorców obowiązek poinformowania URE o przeprowadzonym audycie, nie zaś przedłożenia samego audytu.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. 2016, poz. 831)
  2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2016, poz. 1829)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama