reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Wciąż jeszcze istnieje ogromna liczba działek zabudowanych bezprawnie przez przedsiębiorstwa energetyczne. Chodzi o posadowione na nieruchomościach słupy energetyczne, postawione w okresie poprzedniego ustroju. Aktualnie istnieje możliwość domagania się odszkodowania za tego typu budowle, przy czym wartość dochodzonych kwot nieraz jest bardzo znaczna. Wystąpienie z roszczeniem do przedsiębiorstwa energetycznego musi być jednak poprzedzone dokładną analizą sprawy.

Analiza dokumentacji

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie zbadać czy słupy faktycznie stoją na działce bez podstawy prawnej. W tym celu należy zbadać treść księgi wieczystej, może być bowiem tak, że nieruchomość jest obciążana służebnością przesyłu, która pozwala przedsiębiorstwu energetycznemu na postawienie słupów. Ewentualna służebność będzie widoczna w dziale drugim księgi wieczystej. Wpis służebności w księdze wieczystej oznacza, że co do zasady, odszkodowanie za słupy się nie należy.

Jeżeli natomiast księga wieczysta nie zawiera zapisów dotyczących służebności to należy dokonać dalszych sprawdzeń. Nie zawsze bowiem brak wpisu w księdze oznacza bezprawne działanie przedsiębiorstwa przesyłowego. W celu wyjaśnienia sprawy można zwrócić się do przedsiębiorstwa energetycznego z wnioskiem o udostępnienie dokumentu uprawniającego do zajęcia nieruchomości. Dokumentem takim może być na przykład decyzja administracyjna wydana przez organy z poprzedniego ustroju. Jeżeli taka decyzja istnieje to należy sprawdzić czy była ona podana do wiadomości właścicielowi działki, czy właściciel wyraził zgodę na przebieg linii energetycznej. Wyrażenie zgody na posadowienie linii jest wymagane od 1985 roku.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Procedura ubiegania się o odszkodowanie

Jeżeli w wyniku powyższych czynności ustalono, że przedsiębiorstwo działa bezprawnie to, co do zasady, właścicielowi działki przysługuje roszczenie za odszkodowanie za posadowione słupy. Sprawę taką można spróbować załatwić polubownie. W tym celu należy skierować do przedsiębiorstwa pismo z żądaniem zapłaty odszkodowania oraz wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej.

Najczęściej w odpowiedzi na takie pisma przedsiębiorstwa udzielają odpowiedzi negatywnej, odmawiają wypłaty jakichkolwiek kwot, powołując się na przykład na względy społeczne. Próba polubownego załatwienia sprawy nie jest więc obowiązkowym działaniem. Warto jednak ją wykorzystać żeby w toku ewentualnego procesu sądowego uniknąć procesu pieniactwa i związanego z tym zarzutem obciążeniem kosztami procesu.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Droga sądowa i ustanowienie służebności przesyłu

Jeżeli próby porozumienia z przedsiębiorstwem nie powiodły się to wtedy odszkodowania można domagać się wyłącznie na drodze sądowej. W pozwie roszczenie obejmować może okres dziesięciu lat przed dniem skierowania sprawy do sądu, lata wcześniejsze ulegają bowiem przedawnieniu. Jeżeli nieruchomość przeznaczona jest na działalność gospodarczą, to roszczenie odszkodowania należy ograniczyć do lat trzech. Do pozwu należy dołączyć odpis z księgi wieczystej oraz mapę na której widać przebieg linii energetycznej. W tym samym postępowaniu można domagać się również ustanowienia służebności przesyłu, polega to na tym, że przedsiębiorstwo będzie mogło utrzymywać słupy na działce ale za zapłatą wynagrodzenia na rzecz właściciela nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama