Kategorie

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce /fot. Fotolia
Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce /fot. Fotolia
Fotolia
Wciąż jeszcze istnieje ogromna liczba działek zabudowanych bezprawnie przez przedsiębiorstwa energetyczne. Chodzi o posadowione na nieruchomościach słupy energetyczne, postawione w okresie poprzedniego ustroju. Aktualnie istnieje możliwość domagania się odszkodowania za tego typu budowle, przy czym wartość dochodzonych kwot nieraz jest bardzo znaczna. Wystąpienie z roszczeniem do przedsiębiorstwa energetycznego musi być jednak poprzedzone dokładną analizą sprawy.

Analiza dokumentacji

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie zbadać czy słupy faktycznie stoją na działce bez podstawy prawnej. W tym celu należy zbadać treść księgi wieczystej, może być bowiem tak, że nieruchomość jest obciążana służebnością przesyłu, która pozwala przedsiębiorstwu energetycznemu na postawienie słupów. Ewentualna służebność będzie widoczna w dziale drugim księgi wieczystej. Wpis służebności w księdze wieczystej oznacza, że co do zasady, odszkodowanie za słupy się nie należy.

Jeżeli natomiast księga wieczysta nie zawiera zapisów dotyczących służebności to należy dokonać dalszych sprawdzeń. Nie zawsze bowiem brak wpisu w księdze oznacza bezprawne działanie przedsiębiorstwa przesyłowego. W celu wyjaśnienia sprawy można zwrócić się do przedsiębiorstwa energetycznego z wnioskiem o udostępnienie dokumentu uprawniającego do zajęcia nieruchomości. Dokumentem takim może być na przykład decyzja administracyjna wydana przez organy z poprzedniego ustroju. Jeżeli taka decyzja istnieje to należy sprawdzić czy była ona podana do wiadomości właścicielowi działki, czy właściciel wyraził zgodę na przebieg linii energetycznej. Wyrażenie zgody na posadowienie linii jest wymagane od 1985 roku.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Procedura ubiegania się o odszkodowanie

Jeżeli w wyniku powyższych czynności ustalono, że przedsiębiorstwo działa bezprawnie to, co do zasady, właścicielowi działki przysługuje roszczenie za odszkodowanie za posadowione słupy. Sprawę taką można spróbować załatwić polubownie. W tym celu należy skierować do przedsiębiorstwa pismo z żądaniem zapłaty odszkodowania oraz wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej.

Najczęściej w odpowiedzi na takie pisma przedsiębiorstwa udzielają odpowiedzi negatywnej, odmawiają wypłaty jakichkolwiek kwot, powołując się na przykład na względy społeczne. Próba polubownego załatwienia sprawy nie jest więc obowiązkowym działaniem. Warto jednak ją wykorzystać żeby w toku ewentualnego procesu sądowego uniknąć procesu pieniactwa i związanego z tym zarzutem obciążeniem kosztami procesu.

Zobacz serwis: Dom i prawo

Droga sądowa i ustanowienie służebności przesyłu

Jeżeli próby porozumienia z przedsiębiorstwem nie powiodły się to wtedy odszkodowania można domagać się wyłącznie na drodze sądowej. W pozwie roszczenie obejmować może okres dziesięciu lat przed dniem skierowania sprawy do sądu, lata wcześniejsze ulegają bowiem przedawnieniu. Jeżeli nieruchomość przeznaczona jest na działalność gospodarczą, to roszczenie odszkodowania należy ograniczyć do lat trzech. Do pozwu należy dołączyć odpis z księgi wieczystej oraz mapę na której widać przebieg linii energetycznej. W tym samym postępowaniu można domagać się również ustanowienia służebności przesyłu, polega to na tym, że przedsiębiorstwo będzie mogło utrzymywać słupy na działce ale za zapłatą wynagrodzenia na rzecz właściciela nieruchomości.

Przedsiębiorstwa przesyłowe w toku procesów sądowych bronią się najczęściej poprzez podniesienie zarzutu zasiedzenia. Zarzut ten polega na tym, że przedsiębiorstwo twierdzi, że korzysta z gruntu przez taki okres czasu (20 lub 30 lat), że nabył uprawnienia do tej nieruchomości.

Wysokość odszkodowania za słupy energetyczne na działce

Wysokość odszkodowania w toku procesu sądowego jest ustalana przy pomocy dowodu z opinii biegłego. Biegły w opracowanym przez siebie dokumencie wylicza kwotę jaką właściciel powinien otrzymać. Wyliczenia te odbywają się według następujących zasad:

  • Ustala się stawkę czynszu dzierżawy jaką właściciel otrzymałby za zajęty teren (nie bierze się pod uwagę cen sprzedaży gruntu);
  • Pod uwagę bierze się tylko tą część gruntu na której stoi słup energetyczny oraz obszar nad którym przechodzą linie energetyczne. Uwzględnia się także pas gruntu po obu stronach osi linii energetycznej, który jest uzależniony od napięcia linii. Im napięcie jest większe tym szerszy pas gruntu jest uwzględniany;
  • Niektórzy biegli w swoich wyliczeniach uwzględniają także teren prowadzący do linii energetycznych. Chodzi o teren z którego będzie korzystać przedsiębiorstwo przesyłowe na potrzeby konserwacji urządzeń i usuwania awarii.

Wartość kwoty wyliczonej przez biegłych zależy od rodzaju i klasy gruntu. Jeżeli nieruchomość stanowi działkę budowlana to kwota odszkodowania jest wyższa niż w przypadku działek rolnych. Biegły ustala miesięczną stawkę odszkodowania. Mnożąc uzyskaną sumę przez 12 ustala się wartość odszkodowania za jeden rok. Ostateczną kwotę rekompensaty może stanowić maksymalnie odszkodowanie za lat dziesięć.

Adwokat Marta Kawecka

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Krzysztof
    2021-05-12 20:22:10
    Mam taki słup energetyczny na swojej posesji już jakieś 35lat. Nie wiem jaki stan prawny kożystania mojego terenu .Ostatnio Tauron zamontował na nim sieć światłowodową , nie było pisma , informacji o takim działaniu. Teraz zastanawiam się, czy mogę z tego tytułu ubiegać się o czynsz dzierżawy za korzystanie z mojego terenu nie tylko sieci energetycznej ale i sieci światłowodowej. Czy mają prawo instalować na nim dowolną ilość przewodów przesyłowych różnego typu.?
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
19 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Punkty spisowe w placówkach ZUS

Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

Przepisy antylichwiarskie na stałe?

Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

Nowelizacja KPA a odszkodowania

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

Czas pracy - od kiedy?

Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

"Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

Święta Wielkanocne w 2022 r.

Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Spis powszechny do 30 września 2021 r.

Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

Wydziedziczenie – na czym polega?

Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

Alienacja rodzicielska - co robić?

Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

Zasiłek okresowy w 2022 r.

Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.