REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy wynajmującemu przysługuje ustawowe prawo zastawu?

Prawo zastawu dotyczy jedynie rzeczy należących do najemcy.
Prawo zastawu dotyczy jedynie rzeczy należących do najemcy.

REKLAMA

REKLAMA

Dla zabezpieczania czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te podlegają zajęciu.

Ustawowe prawo zastawu

Ustawodawca w celu wzmocnienia sytuacji, w jakiej znajduje się wynajmujący ustanawia na jego rzeczy ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy, wniesionych do przedmiotu najmu, z wyłączeniem rzeczy niepodlegających zajęciu. Prawo to przede wszystkim zabezpiecza czynsz oraz świadczenia dodatkowe, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok. Te ostanie zagadnienie dotyczy zwykle kosztów eksploatacji ponoszonych przez najemcę na podstawie umowy.

REKLAMA

Kiedy wygasa prawo zastawu?

Prawo zastawu wygasa w razie usunięcia objętych nim rzeczy z przedmiotu najmu. W piśmiennictwie dodatkowo wskazuje się na istnienie w tym uregulowaniu prawnym formy zabezpieczenia należności, w postaci kaucji. Nadto tego typu zabezpieczenie może być ustanowione w ramach swobody umów w sytuacjach nieobjętych, z przyczyn wskazanych dyspozycją art. 670 Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Rozliczenia po zakończeniu najmu

Wynajmujący może sprzeciwić się usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczone. Natomiast w wypadku, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną usunięte na mocy zarządzenia organu państwowe, wynajmujący zachowuje ustawowe prawo zastawu, jeżeli przed upływem trzech dni zgłosi je organowi, który zarządził usunięcie.

Jakich rzeczy dotyczy ustawowe prawo zastawu?

Zgodnie z dyspozycją art. 670 § 1 Kodeksu cywilnego ustawowe – prawo zastawu dotyczy jedynie rzeczy należących do najemcy. Fakt ten oznacza, że najemca musi być ich właścicielem lub współwłaścicielem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie tego prawa przewiduje art. 686 Kodeksu cywilnego dotyczący najmu lokali – w odniesieniu przede wszystkim do przedmiotu najmu nieruchomości członków rodziny najemcy, którzy razem z nim mieszkają. Na mocy art. 670 Kodeksu cywilnego – dokonanie zbycia w trakcie trwania najmu na rzecz osób trzecich obciążonych rzeczy nie może szkodzić ustawowemu prawu zastawu wynajmującego.

Zobacz również serwis: Najem

Podsumowując, należy mieć na względzie to, iż celem przyznanego przez art. 670 Kodeksu cywilnego prawa jest zabezpieczenie czynszu oraz świadczeń dodatkowych. Dlatego też zakres realizacji w/w uprawnień przez wynajmującego nie może obejmować wszystkich rzeczy znajdujących się w przedmiocie najmu. Dotyczy to przede wszystkim, kiedy ogólna wartość ekonomiczna takich rzeczy znacznie przewyższa roszczenia wynajmującego.

Podstawa prawna:
- art. 686 Kodeksu cywilnego
- art. 670 Kodeksu cywilnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA