REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.
W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Czy istnieje zależność pomiędzy wypowiadaniem umowy a wypowiadaniem wysokości czynszu?

Należy pamiętać o tym, że zasady wypowiadania wysokości czynszu są niezależne od zasady wypowiadania umowy. Co wiąże się z faktem, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć wysokość czynszu bez wypowiadania umowy. Na mocy art. 685¹ Kodeksu cywilnego – wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód – czyli na koniec miesiąca kalendarzowego.

REKLAMA

W sytuacji, kiedy najemca wyrazi zgodę na taką podwyżkę, to umowa będzie trwała nadal. Natomiast, jeżeli najemca nie zgodzi się na podwyżkę, to umowa wygasa.

Zobacz również: Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu?

Mechanizmy zmiany czynszu

Umowa może przewidzieć różne mechanizmy zmiany czynszu. Do tych zmian należą:

REKLAMA

1. zmiana automatyczna – polega ona na tym, że wynajmujący nie musi dokonywać wypowiedzenia. Czynsz zmienia się automatycznie, po zaistnieniu automatycznych przesłanek obiektywnych. Natomiast wynajmujący ma obowiązek poinformować najemcę o tego typu zmianach – chyba, że strony postanowią, że najemca sam dokona przeliczenia czynszu według uaktualnionych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waloryzacja czynszu o określonych wskaźnik, np. co kwartał, półrocze, przy dodatkowym ewentualnym zastrzeżeniu, że korekta nastąpi, jeśli wskaźnik wzrośnie lub zmaleje o jakąś minimalną, określoną w umowie wartość.

2. zmiana czynszu przez wypowiedzenie – ma miejsce w momencie, kiedy strony nie ustalą w umowie ograniczeń, co do terminów i zasad zmiany czynszów. W tej sytuacji granicą jest jedynie techniczna możliwość wypowiedzenia „miesięcznego, na koniec miesiąca kalendarzowego”, czyli co miesiąc.

3. sposób mieszany – możliwość wypowiedzenia wysokości czynszu, w razie braku wypowiedzenia – zmiany automatyczne w określonej wysokości.

Co to znaczy, że czynsz w umowie jest niezmienny?

REKLAMA

Z umowy może wynikać, że czynsz jest niezmienny tzn. „gwarantowany”, w całym okresie trwania umowy albo przez określony czas. Oznacza to, że wynajmujący powinien przy udzielaniu gwarancji zachować szczególną ostrożność. Zaleca się, aby właściciel dokonał takiej gwarancji na podstawie obiektywnych kryteriów, które dotyczą stawek czynszów i ich prognozowanych zmian.

Jeżeli najemca dokonuje remontu lokalu, a remont ten obciążałby wynajmującego, jako nakłady konieczne wynajmujący może wówczas skalkulować gwarancję wysokości czynszu, w taki sposób, aby przy tym wynagrodzić najemcy poniesione koszty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Reasumując, należy wskazać, iż można w umowie uzależnić czas trwania gwarancji stałego czynszu od kosztów remontu wykazanych przez najemcę lub określonych ryczałtowo, co będzie wiązać się z upadkiem gwarancji w części lub całości, gdy najemca nie wywiąże się z obowiązków remontowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet)? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA