reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W jaki sposób można dokonać zmiany czynszu

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu. Przepisy przewidują także w tym zakresie różne mechanizmy zmiany czynszu.

Czy istnieje zależność pomiędzy wypowiadaniem umowy a wypowiadaniem wysokości czynszu?

Należy pamiętać o tym, że zasady wypowiadania wysokości czynszu są niezależne od zasady wypowiadania umowy. Co wiąże się z faktem, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć wysokość czynszu bez wypowiadania umowy. Na mocy art. 685¹ Kodeksu cywilnego – wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód – czyli na koniec miesiąca kalendarzowego.

W sytuacji, kiedy najemca wyrazi zgodę na taką podwyżkę, to umowa będzie trwała nadal. Natomiast, jeżeli najemca nie zgodzi się na podwyżkę, to umowa wygasa.

Zobacz również: Czy właściciel może podwyższać czynsz lub inne opłaty za używanie lokalu?

Mechanizmy zmiany czynszu

Umowa może przewidzieć różne mechanizmy zmiany czynszu. Do tych zmian należą:

1. zmiana automatyczna – polega ona na tym, że wynajmujący nie musi dokonywać wypowiedzenia. Czynsz zmienia się automatycznie, po zaistnieniu automatycznych przesłanek obiektywnych. Natomiast wynajmujący ma obowiązek poinformować najemcę o tego typu zmianach – chyba, że strony postanowią, że najemca sam dokona przeliczenia czynszu według uaktualnionych danych.

Waloryzacja czynszu o określonych wskaźnik, np. co kwartał, półrocze, przy dodatkowym ewentualnym zastrzeżeniu, że korekta nastąpi, jeśli wskaźnik wzrośnie lub zmaleje o jakąś minimalną, określoną w umowie wartość.

2. zmiana czynszu przez wypowiedzenie – ma miejsce w momencie, kiedy strony nie ustalą w umowie ograniczeń, co do terminów i zasad zmiany czynszów. W tej sytuacji granicą jest jedynie techniczna możliwość wypowiedzenia „miesięcznego, na koniec miesiąca kalendarzowego”, czyli co miesiąc.

3. sposób mieszany – możliwość wypowiedzenia wysokości czynszu, w razie braku wypowiedzenia – zmiany automatyczne w określonej wysokości.

Co to znaczy, że czynsz w umowie jest niezmienny?

Z umowy może wynikać, że czynsz jest niezmienny tzn. „gwarantowany”, w całym okresie trwania umowy albo przez określony czas. Oznacza to, że wynajmujący powinien przy udzielaniu gwarancji zachować szczególną ostrożność. Zaleca się, aby właściciel dokonał takiej gwarancji na podstawie obiektywnych kryteriów, które dotyczą stawek czynszów i ich prognozowanych zmian.

Jeżeli najemca dokonuje remontu lokalu, a remont ten obciążałby wynajmującego, jako nakłady konieczne wynajmujący może wówczas skalkulować gwarancję wysokości czynszu, w taki sposób, aby przy tym wynagrodzić najemcy poniesione koszty.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Reasumując, należy wskazać, iż można w umowie uzależnić czas trwania gwarancji stałego czynszu od kosztów remontu wykazanych przez najemcę lub określonych ryczałtowo, co będzie wiązać się z upadkiem gwarancji w części lub całości, gdy najemca nie wywiąże się z obowiązków remontowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.
W umowie strony mogą określić zasady wypowiadania umowy oraz wypowiadania wysokości czynszu.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama