| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Jakie prawa i obowiązki spoczywają na lokatorach?

Przepisy regulujące prawa i obowiązki lokatorów ustanawiają przede wszystkim zasady i formy ochrony ich praw, przez co rozumieć należy „przyznanie lokatorowi uprawnień szczególnych, nieprzewidzianych w przepisach dotyczących danego stosunku prawnego”.

Co wchodzi w skład pojęcia ochrony lokatorów?

Ochrona sytuacji mieszkaniowej lokatora używającego za odpłatą lokal wyraża się także „w ścisłym określeniu granic swobody działania drugiej strony stosunku prawnego (właściciela)”, na podstawie którego lokator używa lokalu, w zakresie ustalenia jego treści i czasu trwania.

Podkreślić należy, że ustawa chroni tylko tych lokatorów, których wiąże z właścicielem stosunek prawny oparty na odpłatności za używanie lokalu. Jeżeli korzystanie z lokalu jest nieodpłatne, ochrona przysługiwać może tylko na podstawie konkretnego stosunku prawnego, a nie z ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).

Zobacz również: Jak zawrzeć umowę najmu mieszkania?

Jakie obowiązki spoczywają na najemcach?

Najemca jest przede wszystkim zobowiązany utrzymać lokal oraz pomieszczenia w nim się znajdujące, do używania których jest on uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca obowiązany jest także dbać i chronić przed uszkodzeniami lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku (art. 6b. ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).

Czy najemca jest obciążony naprawami i konserwacjami w lokalu?

Tak, najemcę obciąża naprawa i konserwacja w lokalu:
- podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
- okien i drzwi,
- wybudowanych mebli, łącznie z ich wymiana,
- trzonów kuchennych, kuchni, grzejników wody przepływowej (gazowych, elektronicznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,
- osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej,
- pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymiana zużytych elementów,
- etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszty wynajmującego, a także jego wymiana,
- przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorowych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności,
- innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez: malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów lub malowanie drzwi, okien, wybudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Zobacz również serwis: Najem

Podstawa prawna:
- ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 71,poz.733).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »