reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Najemca w zależności od różnych sytuacji, w których się nie znajduje może skorzystać zarówno z różnych roszczeń, jak i ochrony. Najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu może skorzystać z roszczeń windykacyjnego oraz negatoryjnego. Natomiast najemcy, jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Jakie przepisy stosuje się do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu?

Do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. W praktyce oznacza to rozszerzenie powyżej wskazanej zasady na każdą sytuację związaną z prawem władania lokalem.

Warto wspomnieć o tym, iż do ochrony spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca?

Treść art. 690 Kodeks cywilny określana jest także, jako przejaw rozszerzenia przez ustawodawcę praw podmiotowych względnych poprzez nadanie im w zakresie ochrony cech typowych dla praw rzeczowych, co wiąże się z potrzebami obrotu wyznaczonymi przez rozwijający się układ stosunków społeczno-gospodarczych. Na mocy art. 690 Kodeks cywilny najemca może skorzystać z roszczeń chroniąc uprawnienie do używania lokalu. W tym zakresie rozróżnia się roszczenia windykacyjne oraz negatoryjne.

Zobacz również: Obowiązki wynajmującego

Należy wspomnieć o tym, że najemcy jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Najemcy lokalu mieszkalnego przysługuje przeciwko najemcy innego lokalu w tym, samym budynku roszczenie i zaniechanie lub ograniczenie działań związanych z używaniem lokalu, a wywołujących hałasy przekraczające miarę, jakiej wymaga spokojne używanie lokalu mieszkalnego.

Kto podlega ochronie na podstawie prawa najmu?

Prawo najmu podlega ochronie na podstawie art. 690 Kodeksu cywilnego – zarówno wobec osób trzecich, jak i wynajmującego – niezależnie od środków ochrony określonych stosunkiem najmu. Jednakże przepis ten nie stanowi podstawy do wyłączenia z zakresu stosowania środków właściwych dla ochrony prawa własności właściciela rzeczy.

Zobacz również serwis: Najem

Przykładowe możliwości dochodzenia swoich uprawnień

1. Najemca lokalu niezależnie od sposobu nawiązania stosunku najmu, może dochodzić wydania lokalu na drodze sądowej przeciwko każdej osobie, której nie przysługuje skuteczne względem najemcy uprawnienie do zajmowania lokalu.

2. Spadkobierca najemcy lokalu mieszkalnego, na którego przeszły w drodze dziedziczenia prawa i obowiązki majątkowe wynikające z umowy najmu, korzysta z ochrony przeciwko wynajmującemu.

3. Dzierżawca nieruchomości miejskiej – posiadacz zależny, jest prawnie chroniony i w wypadku jego naruszenia służą mu roszczenia o ochronę naruszonego lub utraconego posiadania, a także odpowiednio stosowane przepisy o ochronie własności w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę na sąsiedniej nieruchomości.

Podstawa prawna:
- art. 690 Kodeks cywilny.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama