REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu

Do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.
Do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.

REKLAMA

REKLAMA

Najemca w zależności od różnych sytuacji, w których się nie znajduje może skorzystać zarówno z różnych roszczeń, jak i ochrony. Najemca chroniąc uprawnienie do używania lokalu może skorzystać z roszczeń windykacyjnego oraz negatoryjnego. Natomiast najemcy, jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Jakie przepisy stosuje się do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu?

Do ochrony bezwzględnego prawa najemcy do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. W praktyce oznacza to rozszerzenie powyżej wskazanej zasady na każdą sytuację związaną z prawem władania lokalem.

REKLAMA

Warto wspomnieć o tym, iż do ochrony spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności.

Z jakich roszczeń może skorzystać najemca?

Treść art. 690 Kodeks cywilny określana jest także, jako przejaw rozszerzenia przez ustawodawcę praw podmiotowych względnych poprzez nadanie im w zakresie ochrony cech typowych dla praw rzeczowych, co wiąże się z potrzebami obrotu wyznaczonymi przez rozwijający się układ stosunków społeczno-gospodarczych. Na mocy art. 690 Kodeks cywilny najemca może skorzystać z roszczeń chroniąc uprawnienie do używania lokalu. W tym zakresie rozróżnia się roszczenia windykacyjne oraz negatoryjne.

Zobacz również: Obowiązki wynajmującego

Należy wspomnieć o tym, że najemcy jako posiadaczowi zależnemu przysługuje ochrona posesoryjna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najemcy lokalu mieszkalnego przysługuje przeciwko najemcy innego lokalu w tym, samym budynku roszczenie i zaniechanie lub ograniczenie działań związanych z używaniem lokalu, a wywołujących hałasy przekraczające miarę, jakiej wymaga spokojne używanie lokalu mieszkalnego.

Kto podlega ochronie na podstawie prawa najmu?

Prawo najmu podlega ochronie na podstawie art. 690 Kodeksu cywilnego – zarówno wobec osób trzecich, jak i wynajmującego – niezależnie od środków ochrony określonych stosunkiem najmu. Jednakże przepis ten nie stanowi podstawy do wyłączenia z zakresu stosowania środków właściwych dla ochrony prawa własności właściciela rzeczy.

Zobacz również serwis: Najem

Przykładowe możliwości dochodzenia swoich uprawnień

1. Najemca lokalu niezależnie od sposobu nawiązania stosunku najmu, może dochodzić wydania lokalu na drodze sądowej przeciwko każdej osobie, której nie przysługuje skuteczne względem najemcy uprawnienie do zajmowania lokalu.

2. Spadkobierca najemcy lokalu mieszkalnego, na którego przeszły w drodze dziedziczenia prawa i obowiązki majątkowe wynikające z umowy najmu, korzysta z ochrony przeciwko wynajmującemu.

3. Dzierżawca nieruchomości miejskiej – posiadacz zależny, jest prawnie chroniony i w wypadku jego naruszenia służą mu roszczenia o ochronę naruszonego lub utraconego posiadania, a także odpowiednio stosowane przepisy o ochronie własności w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę na sąsiedniej nieruchomości.

Podstawa prawna:
- art. 690 Kodeks cywilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

REKLAMA