REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy współwłasność można znieść przez podział działki?

Marta Wrzosek
Współwłasność w częściach ułamkowych to współwłasność, w której każdemu współwłaścicielowi przysługuje pewien określony udział w przedmiocie współwłasności.
Współwłasność w częściach ułamkowych to współwłasność, w której każdemu współwłaścicielowi przysługuje pewien określony udział w przedmiocie współwłasności.

REKLAMA

REKLAMA

Współwłaściciele działki mogą znieść współwłasność albo w drodze umowy albo w postępowaniu sądowym. Jakie są sposoby zniesienia współwłasności? Czy można ją znieść poprzez podział działki?

Jakie wyróżniamy rodzaje współwłasności?

REKLAMA

Polskie prawo wprowadza dwa rodzaje współwłasności – łączną i w częściach ułamkowych.

Ze współwłasnością łączną mamy do czynienia wówczas, gdy współwłaściciele nie posiadają udziałów, a własność danej rzeczy przysługuje im łącznie, a nie samodzielnie. Nie mogą oni rozporządzać przedmiotem własności. Taki rodzaj współwłasności łączy np. małżonków lub wspólników spółki cywilnej.

Współwłasność w częściach ułamkowych, jak sama nazwa wskazuje, to współwłasność, w której każdemu współwłaścicielowi przysługuje pewien określony, najczęściej ułamkiem, udział w przedmiocie współwłasności. Dzieje się tak, na przykład wówczas, gdy kilka osób kupuje wspólnie nieruchomość (np. działkę pod zabudowę).

Zobacz również: Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze zniesieniem współwłasności będziemy mieć do czynienia wyłącznie w tym drugim przypadku.

Sposoby zniesienia współwłasności

Jeżeli współwłaściciele chcą znieść współwłasność mogą dokonać tego w umowie (jeżeli zgadzają się co do sposobu zniesienia współwłasności) lub w drodze postępowania sądowego (jeśli nie osiągną porozumienia).

Istnieją dwa najbardziej powszechne sposoby zniesienia współwłasności:

1. podział przedmiotu współwłasności i przyznanie poszczególnym współwłaścicielom prawa własności do ich części;

2. przyznanie przedmiotu współwłasności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli (lub bez takiego obowiązku, ale tylko za zgodą pozostałych).

Podział rzeczy

Zniesienia współwłasności poprzez podział rzeczy można dokonać tylko wówczas, gdy jest to prawnie dopuszczalne. Krótko mówiąc – tylko wtedy, gdy rzecz po podziale będzie mogła być odrębnym przedmiotem własności.

Zobacz również: Nieruchomości

REKLAMA

Najczęściej zniesienie współwłasności przez podział ma zastosowanie przy współwłasności nieruchomości, takiej jak działka. Warto podkreślić, że nieruchomość taka będzie mogła zostać podzielona tylko wówczas, gdy w jej skład wchodzi co najmniej dwie działki ewidencyjne. 

W takim przypadku niezbędne będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Zawiera się w nim oświadczenie o zniesieniu współwłasności oraz sposobie podziału działki (np. po ¼ dla dwóch współwłaścicieli, a ½ dla trzeciego).

Konieczną czynnością jest również złożenie wniosku do sądu wieczystoksięgowego o wydzielenie z księgi wieczystej danej działki i założenia dal niej nowej, odrębnej księgi.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Jeżeli podział działki nie jest możliwy, można znieść współwłasność poprzez przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli i zobowiązanie go do spłaty pozostałych współwłaścicieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA