| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Zaniechanie obowiązku odśnieżania samochodu zagrożone jest karą grzywny, ale odśnieżanie go w niewłaściwych warunkach także może skutkować mandatem.

Przygotowanie pojazdu

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób w nim jadących oraz innych uczestników ruchu na drodze, nie narażając żadnego z nich na szkodę. Kierowca powinien zadbać o to, by podczas jazdy mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi, przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Kierowca pojazdu zobowiązany jest również w przepisach do przestrzegania spokoju publicznego oraz pilnowania, by jego pojazd nie wydzielał szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Obowiązki zimowe

W czasie zimy obowiązkiem kierowcy jest zatem usuwanie śniegu i lodu z szyb, lusterka, świateł, tablic rejestracyjnych oraz dachu.

Zagrożenie grzywną za odśnieżanie pojawia się wówczas, gdy prowadzący pojazd robi to z włączonym silnikiem. Przede wszystkim zobowiązany jest do przestrzegania dwóch zakazów, za złamanie których może mu grozić kara grzywny.

Jeśli kierowca pozostawi pracujący silnik podczas postoju na obszarze zabudowanym, może zapłacić mandat w wysokości 100 zł. Po drugie, gdy włączony silnik na obszarze zabudowanym powoduje nadmierną emisję spalin lub nadmierny hałas, jego właściciel może zostać ukarany grzywną w wysokości do 300 zł.

Mandat taki dostaje się tylko za jedno wykroczenie. Odmowa jego przyjęcia wiąże się ze sporządzeniem wniosku o ukaranie. Wtedy już kierowca jest zagrożony karą grzywny do 3 tys. zł lub karą nagany. Z praktyki policji wynika jednak, iż kierowca odśnieżający auto nie od razu zostaje ukarany.

Zobacz serwis: Policja

Zaśnieżony dach

Nieodśnieżenie dachu samochodu może dostarczyć wielu zagrożeń na drodze. W trakcie jazdy gruba pokrywa śnieżna może przesunąć się na przednią szybę pojazdu, bądź uderzyć w innego użytkownika drogi. Sytuacja jest o wiele gorsza, gdy na dachu zalega już pokrywa lodowa.

Przemieszczanie się samochodem z zaśnieżonym dachem zagrożone jest grzywną nawet do 500 zł.

Funkcjonariusze policji oceniają każdy przypadek z osobna, gdyż pokrywa śnieżna może powstać również na samochodzie, którym poruszał się w czasie obfitych opadów, a zatrzymany został w chwili, kiedy śnieg już nie padał. Oceniają oni wówczas, jaki jest stan zagrożenia kierowcy i innych użytkowników drogi i podejmują dalsze kroki, bądź upominają o stwarzanym niebezpieczeństwie.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »