reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Co warto wiedzieć o najmie mieszkania

Co warto wiedzieć o najmie mieszkania

W jaki sposób należy zawierać umowę najmu mieszkania? Co należy wiedzieć o najmie? W jaki sposób wypowiada się umowy najmu?

Przez umowę najmu wynajmujący, z reguły właściciel mieszkania, zobowiązuje się oddać je do używania. Natomiast najemca zobowiązuje się do płacenia czynszu za wynajęte mieszkanie. Najem może być zawierany na czas określony lub nieokreślony.

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawsze na piśmie

Umowa najmu mieszkania zawarta na dłużej niż rok musi być zawarta na piśmie. Jednak gdy umowa nie zostanie zawarta na piśmie wtedy nie jest nieważna. W takiej sytuacji poczytuje się po prostu, że została zawarta na czas nieokreślony.

Warto również pamiętać, że umowę najmu zawartą na czas dłuższy niż 10 lat po upływie tego okresu uważa się za zawartą na czas nieokreślony.

Strony umowy

Stronami umowy najmu są wynajmujący i najemca. Wypada również wiedzieć, że jeżeli umowę najmu zawarł jeden z małżonków w trakcie trwania małżeństwa a mieszkanie służy celom mieszkaniowym rodziny wtedy obydwoje małżonkowie są najemcami.

Co wolno a czego nie wolno najemcy

Najemcy wolno korzystać z mieszkania. To znaczy może on w nim mieszkać, przyjmować gości może również czynić pewne nakłady na mieszkanie (drobne naprawy podłóg, drzwi, okien, ścian, instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych). Najemca może również w mieszkaniu założyć instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, telefoniczną. Wynajmujący natomiast musi przy tym współpracować. Wynajmujący może również jeżeli nie zabrania tego umowa, oddać rzecz osobie trzeciej w podnajem.

POBIERZ WZÓR: Umowa podnajmu mieszkania

Nie wolno natomiast najemcy zakłócać porządku domowego, korzystać z mieszkania niezgodnie z jego przeznaczeniem. Najemca nie może w mieszkaniu dokonywać zmian sprzecznych z umową.

Czynsz

Czynsz jest to wynagrodzenie dla wynajmującego za oddanie mieszkania w najem. Czynsz musi płacić najemca. Wysokość czynszu określa umowa najmu. Najczęściej jego wysokość zależy od metrażu mieszkania, standardów wykończenia czy w końcu położenia mieszkania. Z reguły czynsz płatny jest miesięcznie z góry.

Kodeks cywilny stanowi, że jeżeli umowę zawarto na czas nie dłuższy niż miesiąc czynsz płatny jest za cały okres z góry. Natomiast jeżeli umowę zawarto na czas dłuższy albo na czas nieokreślony wtedy czynsz trzeba płacić z góry miesięcznie do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

Wypowiedzenie umowy najmu

Nie ulega wątpliwości, że można wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony. Termin wypowiedzenia umowy powinien być określony w umowie. Jeżeli nie zostały one podane wtedy obowiązują ustawowe terminy wypowiedzenia.

  • Gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc- najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,
  • Gdy czynsz jest płatny miesięcznie- na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego
  • Gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód
  • Gdy czynsz jest płatny dziennie – na jeden dzień naprzód.

Umów na czas określony nie można co do zasady wypowiadać. Umowa taka ulega rozwiązaniu po upływie określonego czasu. Za wypowiedzeniem można taką umowę rozwiązać tylko gdy dopuszcza to umowa i tylko z ważnych podanych w umowie przyczyn.

Zobacz: Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co należy wiedzieć o umowie najmu?
Co należy wiedzieć o umowie najmu?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama