Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o najmie mieszkania

Łukasz Matys
Co należy wiedzieć o umowie najmu?
Co należy wiedzieć o umowie najmu?

REKLAMA

REKLAMA

W jaki sposób należy zawierać umowę najmu mieszkania? Co należy wiedzieć o najmie? W jaki sposób wypowiada się umowy najmu?

Przez umowę najmu wynajmujący, z reguły właściciel mieszkania, zobowiązuje się oddać je do używania. Natomiast najemca zobowiązuje się do płacenia czynszu za wynajęte mieszkanie. Najem może być zawierany na czas określony lub nieokreślony.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR: Umowa najmu

Zawsze na piśmie

Umowa najmu mieszkania zawarta na dłużej niż rok musi być zawarta na piśmie. Jednak gdy umowa nie zostanie zawarta na piśmie wtedy nie jest nieważna. W takiej sytuacji poczytuje się po prostu, że została zawarta na czas nieokreślony.

Warto również pamiętać, że umowę najmu zawartą na czas dłuższy niż 10 lat po upływie tego okresu uważa się za zawartą na czas nieokreślony.

Strony umowy

Stronami umowy najmu są wynajmujący i najemca. Wypada również wiedzieć, że jeżeli umowę najmu zawarł jeden z małżonków w trakcie trwania małżeństwa a mieszkanie służy celom mieszkaniowym rodziny wtedy obydwoje małżonkowie są najemcami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co wolno a czego nie wolno najemcy

Najemcy wolno korzystać z mieszkania. To znaczy może on w nim mieszkać, przyjmować gości może również czynić pewne nakłady na mieszkanie (drobne naprawy podłóg, drzwi, okien, ścian, instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych). Najemca może również w mieszkaniu założyć instalacje elektryczną, wodno-kanalizacyjną, gazową, telefoniczną. Wynajmujący natomiast musi przy tym współpracować. Wynajmujący może również jeżeli nie zabrania tego umowa, oddać rzecz osobie trzeciej w podnajem.

POBIERZ WZÓR: Umowa podnajmu mieszkania

Nie wolno natomiast najemcy zakłócać porządku domowego, korzystać z mieszkania niezgodnie z jego przeznaczeniem. Najemca nie może w mieszkaniu dokonywać zmian sprzecznych z umową.

Czynsz

REKLAMA

Czynsz jest to wynagrodzenie dla wynajmującego za oddanie mieszkania w najem. Czynsz musi płacić najemca. Wysokość czynszu określa umowa najmu. Najczęściej jego wysokość zależy od metrażu mieszkania, standardów wykończenia czy w końcu położenia mieszkania. Z reguły czynsz płatny jest miesięcznie z góry.

Kodeks cywilny stanowi, że jeżeli umowę zawarto na czas nie dłuższy niż miesiąc czynsz płatny jest za cały okres z góry. Natomiast jeżeli umowę zawarto na czas dłuższy albo na czas nieokreślony wtedy czynsz trzeba płacić z góry miesięcznie do dziesiątego dnia każdego miesiąca.

Wypowiedzenie umowy najmu

Nie ulega wątpliwości, że można wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony. Termin wypowiedzenia umowy powinien być określony w umowie. Jeżeli nie zostały one podane wtedy obowiązują ustawowe terminy wypowiedzenia.

 • Gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc- najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego,
 • Gdy czynsz jest płatny miesięcznie- na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego
 • Gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód
 • Gdy czynsz jest płatny dziennie – na jeden dzień naprzód.

Umów na czas określony nie można co do zasady wypowiadać. Umowa taka ulega rozwiązaniu po upływie określonego czasu. Za wypowiedzeniem można taką umowę rozwiązać tylko gdy dopuszcza to umowa i tylko z ważnych podanych w umowie przyczyn.

Zobacz: Czy najemca może zawrzeć umowę z wodociągami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  REKLAMA

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  REKLAMA