| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Squatersi - wolni ludzie, w zniewolonym świecie

Squatersi - wolni ludzie, w zniewolonym świecie

W świecie, w którym każdy goni za pieniądzem, gdzie wszyscy wypruwają sobie żyły byle tylko odłożyć na nowszy samochód czy większe mieszkanie, odnaleźli się oni. Squatersi, ludzie, którzy za nic mają prawo własności i zamieszkują puste zapomniane przez właścicieli budynki. Dla jednych są żyjącymi na czyjś rachunek obibokami, dla drugich zaś tymi, którzy sprzeciwili się systemowi i postanowili zasmakować niczym nieskrępowanej wolności.

Squaty są z reguły opuszczonymi budynkami, które zapomniane przez właścicieli, popadają w ruinę. Szybko jednak takie domostwo może paść łupem squatera. Squatersi są subkulturą anarchistyczną, którzy prawo do mieszkania stawiają nad prawem własności. Stolicą squatów do niedawna był Amsterdam. W Holandii, gdy osobnik wszedł do jakiegoś opuszczonego mieszkania, (nie koniecznie przy użyciu zamka) mógł po przemieszkaniu tam 24h uważać owe lokum za swój dom, oczywiście dopóki ktoś nie zawiadomił władz.

Dopiero jakiś czas temu prawo zostało zmienione, na korzyść właścicieli nieruchomości. Bardzo ciekawą sytuację można za to zaobserwować na przykład w Berlinie, gdzie tamtejsze władze wynajmują budynek, po bardzo niskiej cenie, a squatersi w zamian organizują tam alternatywne ośrodki kultury. Nie wszędzie jednak władze mają tak liberalny stosunek do ludzi zajmujących cudze mienie. We wschodniej Europie kraje nie są zbyt gościnne dla zajmujących cudze posesje. W Rosji czy na Białorusi organy policyjne często przy użyciu siły wypędzają dzikich lokatorów a nawet wtrącają do aresztów.

Polska ma swoje skuaty praktycznie w każdym większym mieście, np. Białystok- DeCentrum, Częstochowa- Elektromadonna, Wrocław – CRK czy Warszawa, gdzie ostatnio głośno było o ataku na squat Przychodnia. Tutaj władze jednak cały czas próbują używać mediacji i dogadać się jakoś z mieszkańcami pustostanów. W squatach bardzo często schronienie znajdują eksmitowani lokatorzy oraz inne osoby poszukujące dachu nad głową.

Zobacz: Mieszkanie dla młodych w 2014 roku już pewne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »