| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Od 2014 r. pośrednik i zarządca nieruchomości bez licencji

Od 2014 r. pośrednik i zarządca nieruchomości bez licencji

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w wykonywaniu zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Od 2014 r. osoby wykonujące te zawody nie będą musiały posiadać licencji oraz odpowiedniego wykształcenia.

Wskazana rewolucja w zawodach jest wynikiem wprowadzonej deregulacji zawodów. Do tej pory osoby zamierzające wykonywać zawód pośrednika czy zarządcy nieruchomości musiały spełnić szereg wymogów prawnych. Od 2014 r. obowiązki między stronami będą regulowane zawartą między nimi pisemną umową. Z dotychczasowych wymagań pozostanie konieczność wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne wyrządzone szkody.

Jakie nastąpią zmiany?

Na podstawie deregulacji zawodów od 1 stycznia 2014 r. zniknie wymóg posiadania licencji zawodowej. Oznacza to, że wystarczy zawarcie umowy o zarząd nieruchomością z właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub podmiotem, któremu przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub podmiotu.

W obecnym stanie prawnym od osób wykonujących wskazane zawody powstaje wymóg niekaralności, posiadania odpowiedniej licencji, posiadania odpowiedniego kierunkowego wykształcenia oraz obowiązek odbycia praktyki zawodowej. Istotne jest, że na dzień dzisiejszy strony mogą dochodzić wzajemnych roszczeń jedynie na drodze sądowej.

Ponadto zmieni się kwestia odpowiedzialności zawodowej, bowiem postępowanie dyscyplinarne będzie toczyć się przed sądami powszechnymi, a nie jak obecnie – przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Zobacz również: Założenia programu "Mieszkanie dla Młodych"

Jakie warunki trzeba będzie spełnić w 2014 r.?

Od 2014 r. zarówno pośrednicy, jak również zarządcy nieruchomości będą zobowiązani do ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, będące wynikiem prowadzonej przez nich działalności. Jeżeli pośrednik lub zarządca nieruchomości wykonywać będzie czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, musi się również ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez te osoby. Jednakże podstawowym warunkiem będzie posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wymóg niekaralności za niektóre rodzaje przestępstw, np. przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Wskazane zawody będą mogły wykonywać osoby, które ukończyły gimnazjum, zatem wymóg dotyczący posiadania wyższego wykształcenia wraz z odbytą praktyką nie będzie już obowiązywać. Ponadto nie będzie już wymagane przesyłanie odpowiednich dokumentów do resortu transportu, gdzie komisja dokonuje weryfikacji danych i w przypadku braku jakichkolwiek zastrzeżeń przekazuje ministrowi wnioski z przeprowadzonych działań, po których minister wydaje stosowną licencję.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązki pośredników nieruchomości oraz prawa i obowiązki ich klientów będzie określała umowa pośrednictwa, która będzie musiała być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Zobacz: Warto oszukiwać w deklaracjach śmieciowych?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »