Kategorie

Odpowiedzialność inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy w sprawach z zamówienia publicznego

Odpowiedzialność inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy w sprawach z zamówienia publicznego /fot. Fotolia
Odpowiedzialność inwestora za wynagrodzenie podwykonawcy w sprawach z zamówienia publicznego /fot. Fotolia
Fotolia
Zgodnie z kodeksem cywilnym inwestor odpowiada solidarnie z generalnym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy. Zasada ta obowiązuje co do umów zawieranych w trybie zwykłym jak i na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych. W tym ostatnim przypadku odpowiedzialność inwestora jest uzależniona od spełnienia pewnych szczególnych warunków.

Pierwszym warunkiem tej odpowiedzialności jest zawarcie umowy między generalnym wykonawcą, a podwykonawcą. Zakres prac, które będzie wykonywać podwykonawca musi obejmować zamówienie inwestora, a wykonawca powinien go podać w swojej ofercie.

Kolejnym warunkiem odpowiedzialności inwestora jest wyrażenie przez niego zgody na zawarcie umowy pomiędzy wykonawcą, a podwykonawcą. Zgoda ta może być wyrażona w sposób wyraźny lub dorozumiany. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W uchwale z dnia 29 kwietnia 2008r. (sygn. akt III CZP 6/08) Sąd stwierdził, że zgoda zamawiającego może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia ją w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego). Sąd Najwyższy uznał, że w sprawach z zamówienia publicznego zastosowanie znajduje at. 6471 §2 zdanie drugie k.c., to jest przyjmuje się zgodę zamawiającego jeżeli nie wyrazi on sprzeciwu w terminie 14 dni od przedstawienia mu umowy z podwykonawcą.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono również pogląd, że odpowiedzialność zamawiającego zachodzi także pomimo wykluczenia z góry w specyfikacji udziału podwykonawców w realizacji inwestycji. Zgodnie z tezą z uchwały, nawet w takiej sytuacji milczenie zamawiającego oznacza wyrażenie zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą. Tylko wyraźny sprzeciw gwarantuje zamawiającemu utrzymanie zakazu angażowania podwykonawców.

Następnym warunkiem odpowiedzialności inwestora jest to, by miał on możliwość zapoznania się z umową zawartą z podwykonawcą. Zgodnie z orzecznictwem niektórych Sądów, nie jest konieczne, by inwestor miał wiedzę co do wszystkich zapisów umowy. Wystarczająca jest jego wiedza co do podstawowych zapisów umowy podwykonawczej, dotyczących jej przedmiotu oraz wynagrodzenia (Sąd Apelacyjny w Krakowie, wyrok z dnia 18 lutego 2015r., sygn. akt IACa 1679/14).

Zobacz serwis: Nieruchomości

Reasumując zamawiający jako inwestor może ponosić solidarną odpowiedzialność z głównym wykonawcą za zapłatę wynagrodzenia na rzecz podwykonawcy.                        

Warunkiem tej odpowiedzialności jest:

 • Zakres prac, które ma realizować podwykonawca musi obejmować zamówienie inwestora;
 • Zakres tych prac wykonawca musi podać w swojej ofercie;
 • Zamawiający musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą w sposób wyraźny lub dorozumiany;
 • Zamawiający musi znać umowę z podwykonawcą lub co najmniej mieć możliwość zapoznania się z jej treścią.

Jeżeli zamawiający nie chce ponosić odpowiedzialności za wynagrodzenie podwykonawcy to powinien wyrazić sprzeciw na zawarcie umowy z podwykonawcą. Sam zakaz wyrażony w specyfikacji czy w zamówieniu nie jest bowiem wystarczający.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?