REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zabezpieczenia w umowie o roboty budowlane /fot. Fotolia
Zabezpieczenia w umowie o roboty budowlane /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o roboty budowlane zarówno inwestor jak i wykonawca mogą stosować zapisy, które ochraniają ich interesy. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne zabezpieczenia gwarantujące prawidłowe wykonanie umowy.

Gwarancja bankowa

REKLAMA

To zabezpieczenie stosowane przez inwestora. Gwarancja dotyczyć może zwrotu zaliczki od wykonawcy, należytego wykonania umowy oraz usunięcia wad i usterek w terminie. Gwarancja może występować w dwóch podstawowych rodzajach, jako warunkowa i bezwarunkowa.

REKLAMA

Gwarancja bezwarunkowa jest najkorzystniejsza, bowiem jest nieodwołalna i płatna na rzecz inwestora na jego żądanie. Wypłata gwarancji następuje w każdym przypadku niedotrzymania warunków umowy przez wykonawcę a inwestor nie musi udowadniać uchybień wykonawcy. Ponieważ tego typu gwarancja jest bardzo rygorystyczna więc w umowach jej czysta postać znajduje się rzadko. Z reguły warunki wypłaty gwarancji są modyfikowane w ten sposób, że możliwość skorzystania z gwarancji przez inwestora jest uzależniona od potwierdzenia przez osobę trzecią naruszenia warunków umowy. Najczęściej osobą potwierdzającą ewentualne uchybienia wykonawcy jest inspektor nadzoru.

W przypadku gwarancji warunkowej wypłata środków jest uzależniona od spełnienia określonego warunku. Jako przykład można powołać dostarczenie przez inwestora potwierdzenia odbioru wezwania do zapłaty wysłanego do wykonawcy lub przedłożenie wyroku sądu arbitrażowego lub powszechnego.

Każda gwarancja bankowa musi określać terminy na zgłoszenie roszczeń z gwarancji, osoby do tego uprawnione i terminy jej wykonania przez bank. Popularność gwarancji bankowej wynika z tego, że pozwala ona uzyskać zapłatę bez konieczności prowadzenia procesu sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Gwarancja bankowa zwrotu otrzymanej zaliczki

Gwarancje tą inwestor otrzymuje od banku wykonawcy. Dotyczy to sytuacji gdy wykonawca otrzymuje zaliczkę a inwestor chce zabezpieczyć jej zwrot w razie naruszenia warunków umowy. Gwarancja powinna być co najmniej równa kwocie otrzymanej zaliczki.

Gwarancja bankowa dobrego wykonania

Zabezpiecza ona prawidłowe wykonanie prac budowlanych i pozostałych obowiązków wykonawcy (prawidłowe usunięcie wad). Zwyczajowo jej wysokość wynosi od 5 do 10 procent całkowitej wartości robót określonych w umowie. Tego rodzaju gwarancja obowiązuje do dnia końcowego odbioru robót budowlanych i potwierdzenia przez inwestora ich nieprawidłowości.

Gwarancja bankowa usunięcia wad i usterek

Jest ona udzielana często łącznie z gwarancją dobrego wykonania. Udzielana jest przez wykonawcę na czas trwania gwarancji lub rękojmi po odbiorze prac budowlanych. Jej wysokość zwyczajowo wynosi 2-3% wartości zrealizowanych prac. Często wartość gwarancji określona jest w sposób zmienny to jest największą wartość ma w pierwszym roku od daty końcowego odbioru, a potem następuje jej znaczne zmniejszenie.

Kaucja gwarancyjna

REKLAMA

To zabezpieczenie polega na wpłacie określonej kwoty na rzecz wykonawcy przez inwestora. Inwestor zatrzymuje otrzymane środki pieniężne przez cały okres trwania umowy. Popularną formą kaucji gwarancyjnej jest otrzymywanie przez inwestora uzgodnionej kwoty pieniężnej stanowiącej procent z każdej faktury wystawionej przez wykonawcę. Faktycznie wygląda to tak, że inwestor płaci za fakturę mniej a różnice zalicza na kaucję gwarancyjną.

Po odbiorze robót część kaucji gwarancyjnej np. 50% jest zwracana wykonawcy. Pozostałe środki inwestor zatrzymuje na zabezpieczenie usunięcia w terminie wad i usterek w okresie gwarancji lub rękojmi.

Prawo zawieszenia płatności lub odstąpienie od umowy

Prawo zawieszenia płatności jest zastrzegane na rzecz inwestora. Polega to na uprawnieniu do wstrzymania płatności za faktury wykonawcy gdy spóźnia się on z wykonaniem prac lub mino wezwania wykonuje prace niezgodnie z projektem. Z kolei prawo odstąpienia od umowy jest przewidziane w art.635 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem robót tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, inwestor może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić, jeszcze przed upływem terminu do wykonania prac.

Kara umowna

Jest to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczeń prawidłowego wykonania umowy. Kary zastrzegane są na wypadek wszelkiego rodzaju opóźnień lub zwłoki w wykonaniu obowiązków z umowy. To zabezpieczenie może być zastrzegane i na rzecz inwestora jak i wykonawcy. Dla inwestora należna jej wówczas gdy wykonawca nie wykonuje prac w uzgodnionym przez strony terminie. Z kolei na rzecz wykonawcy jest należna wtedy gdy inwestor na przykład nie przystępuje do odbioru robót.

Ta forma zabezpieczenia zwalnia z obowiązku udowodnienia wystąpienia szkody i jej rozmiaru. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale Izby Cywilnej z dnia 6 listopada 2003r. (sygn. akt III CZP 61/2003).

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

To zabezpieczenie jest uregulowane w art. 649 kodeksu cywilnego. Ten rodzaj gwarancji stanowi zabezpieczenie dla wykonawcy zapłaty wynagrodzenia za roboty budowlane. Może być ustanawiana zarówno dla generalnego wykonawcy jak i podwykonawców. Artykuł 6491§2 wymienia następujące formy takiej gwarancji:

  • gwarancję bankową;
  • gwarancję ubezpieczeniową;
  • akredytywę bankową;
  • poręcznie banku;

Wyboru formy dokonuje inwestor. Z kolei koszty ustanowienia takiego zabezpieczenia ponoszą inwestor i wykonawcy w częściach równych (art. 6491§3k.c.) Jeżeli inwestor odmówi ustanowienia gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez wykonawcę terminie, nie krótszym niż 45 dni  to wykonawca może odstąpić od umowy z winy inwestora.

Gwarancja należytego wykonania umowy a gwarancja jakości

Obie z wyżej wymienionych gwarancji wykonawca udziela inwestorowi. Między nimi zachodzi istotna różnica. Gwarancja należytego wykonania umowy dotyczy zachowania terminu i zupełności wykonania robót budowlanych. Natomiast gwarancja jakości to zabezpieczenie dotyczące należytej jakości zrealizowanych prac. Szczegółowe warunki gwarancji ustalane są przez strony albo w umowie o roboty budowlane albo w osobnym dokumencie. Strony ustalają przede wszystkim okres gwarancji, jej wysokość, osoby uprawnione, tryb zgłaszania wad i ich usunięcia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA