REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenia w umowie o roboty budowlane

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zabezpieczenia w umowie o roboty budowlane /fot. Fotolia
Zabezpieczenia w umowie o roboty budowlane /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W umowie o roboty budowlane zarówno inwestor jak i wykonawca mogą stosować zapisy, które ochraniają ich interesy. Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne zabezpieczenia gwarantujące prawidłowe wykonanie umowy.

Gwarancja bankowa

REKLAMA

To zabezpieczenie stosowane przez inwestora. Gwarancja dotyczyć może zwrotu zaliczki od wykonawcy, należytego wykonania umowy oraz usunięcia wad i usterek w terminie. Gwarancja może występować w dwóch podstawowych rodzajach, jako warunkowa i bezwarunkowa.

REKLAMA

Gwarancja bezwarunkowa jest najkorzystniejsza, bowiem jest nieodwołalna i płatna na rzecz inwestora na jego żądanie. Wypłata gwarancji następuje w każdym przypadku niedotrzymania warunków umowy przez wykonawcę a inwestor nie musi udowadniać uchybień wykonawcy. Ponieważ tego typu gwarancja jest bardzo rygorystyczna więc w umowach jej czysta postać znajduje się rzadko. Z reguły warunki wypłaty gwarancji są modyfikowane w ten sposób, że możliwość skorzystania z gwarancji przez inwestora jest uzależniona od potwierdzenia przez osobę trzecią naruszenia warunków umowy. Najczęściej osobą potwierdzającą ewentualne uchybienia wykonawcy jest inspektor nadzoru.

W przypadku gwarancji warunkowej wypłata środków jest uzależniona od spełnienia określonego warunku. Jako przykład można powołać dostarczenie przez inwestora potwierdzenia odbioru wezwania do zapłaty wysłanego do wykonawcy lub przedłożenie wyroku sądu arbitrażowego lub powszechnego.

Każda gwarancja bankowa musi określać terminy na zgłoszenie roszczeń z gwarancji, osoby do tego uprawnione i terminy jej wykonania przez bank. Popularność gwarancji bankowej wynika z tego, że pozwala ona uzyskać zapłatę bez konieczności prowadzenia procesu sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Gwarancja bankowa zwrotu otrzymanej zaliczki

Gwarancje tą inwestor otrzymuje od banku wykonawcy. Dotyczy to sytuacji gdy wykonawca otrzymuje zaliczkę a inwestor chce zabezpieczyć jej zwrot w razie naruszenia warunków umowy. Gwarancja powinna być co najmniej równa kwocie otrzymanej zaliczki.

Gwarancja bankowa dobrego wykonania

Zabezpiecza ona prawidłowe wykonanie prac budowlanych i pozostałych obowiązków wykonawcy (prawidłowe usunięcie wad). Zwyczajowo jej wysokość wynosi od 5 do 10 procent całkowitej wartości robót określonych w umowie. Tego rodzaju gwarancja obowiązuje do dnia końcowego odbioru robót budowlanych i potwierdzenia przez inwestora ich nieprawidłowości.

Gwarancja bankowa usunięcia wad i usterek

Jest ona udzielana często łącznie z gwarancją dobrego wykonania. Udzielana jest przez wykonawcę na czas trwania gwarancji lub rękojmi po odbiorze prac budowlanych. Jej wysokość zwyczajowo wynosi 2-3% wartości zrealizowanych prac. Często wartość gwarancji określona jest w sposób zmienny to jest największą wartość ma w pierwszym roku od daty końcowego odbioru, a potem następuje jej znaczne zmniejszenie.

Kaucja gwarancyjna

REKLAMA

To zabezpieczenie polega na wpłacie określonej kwoty na rzecz wykonawcy przez inwestora. Inwestor zatrzymuje otrzymane środki pieniężne przez cały okres trwania umowy. Popularną formą kaucji gwarancyjnej jest otrzymywanie przez inwestora uzgodnionej kwoty pieniężnej stanowiącej procent z każdej faktury wystawionej przez wykonawcę. Faktycznie wygląda to tak, że inwestor płaci za fakturę mniej a różnice zalicza na kaucję gwarancyjną.

Po odbiorze robót część kaucji gwarancyjnej np. 50% jest zwracana wykonawcy. Pozostałe środki inwestor zatrzymuje na zabezpieczenie usunięcia w terminie wad i usterek w okresie gwarancji lub rękojmi.

Prawo zawieszenia płatności lub odstąpienie od umowy

Prawo zawieszenia płatności jest zastrzegane na rzecz inwestora. Polega to na uprawnieniu do wstrzymania płatności za faktury wykonawcy gdy spóźnia się on z wykonaniem prac lub mino wezwania wykonuje prace niezgodnie z projektem. Z kolei prawo odstąpienia od umowy jest przewidziane w art.635 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem robót tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, inwestor może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić, jeszcze przed upływem terminu do wykonania prac.

Kara umowna

Jest to jedna z najpopularniejszych form zabezpieczeń prawidłowego wykonania umowy. Kary zastrzegane są na wypadek wszelkiego rodzaju opóźnień lub zwłoki w wykonaniu obowiązków z umowy. To zabezpieczenie może być zastrzegane i na rzecz inwestora jak i wykonawcy. Dla inwestora należna jej wówczas gdy wykonawca nie wykonuje prac w uzgodnionym przez strony terminie. Z kolei na rzecz wykonawcy jest należna wtedy gdy inwestor na przykład nie przystępuje do odbioru robót.

Ta forma zabezpieczenia zwalnia z obowiązku udowodnienia wystąpienia szkody i jej rozmiaru. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale Izby Cywilnej z dnia 6 listopada 2003r. (sygn. akt III CZP 61/2003).

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

To zabezpieczenie jest uregulowane w art. 649 kodeksu cywilnego. Ten rodzaj gwarancji stanowi zabezpieczenie dla wykonawcy zapłaty wynagrodzenia za roboty budowlane. Może być ustanawiana zarówno dla generalnego wykonawcy jak i podwykonawców. Artykuł 6491§2 wymienia następujące formy takiej gwarancji:

  • gwarancję bankową;
  • gwarancję ubezpieczeniową;
  • akredytywę bankową;
  • poręcznie banku;

Wyboru formy dokonuje inwestor. Z kolei koszty ustanowienia takiego zabezpieczenia ponoszą inwestor i wykonawcy w częściach równych (art. 6491§3k.c.) Jeżeli inwestor odmówi ustanowienia gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez wykonawcę terminie, nie krótszym niż 45 dni  to wykonawca może odstąpić od umowy z winy inwestora.

Gwarancja należytego wykonania umowy a gwarancja jakości

Obie z wyżej wymienionych gwarancji wykonawca udziela inwestorowi. Między nimi zachodzi istotna różnica. Gwarancja należytego wykonania umowy dotyczy zachowania terminu i zupełności wykonania robót budowlanych. Natomiast gwarancja jakości to zabezpieczenie dotyczące należytej jakości zrealizowanych prac. Szczegółowe warunki gwarancji ustalane są przez strony albo w umowie o roboty budowlane albo w osobnym dokumencie. Strony ustalają przede wszystkim okres gwarancji, jej wysokość, osoby uprawnione, tryb zgłaszania wad i ich usunięcia.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

REKLAMA

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

REKLAMA