REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych

Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najemcy lokali należących do Lasów Państwowych mogą je wykupić – jeśli spełniają określone w ustawie o lasach warunki. Przysługuje im bonifikata, tym większa im dłuższy był staż pracy w Lasach, lub okres najmu.

1. Kiedy można wykupić mieszkanie od lasów państwowych

REKLAMA

Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.

O tym, że dana nieruchomość zostanie wystawiona do sprzedaży decyduje fakt „nieprzydatności” dla Lasów Państwowych. Ta zachodzi w szczególności jeśli :

 • W przypadku mieszkań i budynków:
  • koszt ich utrzymania przekracza wpływy z najmu (na koszty składają się m.in. podatek od nieruchomości, koszty remontu), lub
  • budynek stanowi pustostan
 • W przypadku gruntów budowlanych z rozpoczętą (a niezakończoną) budową:
  • Gdy brakuje środków na zakończenie budowy
  • Gdy ustała przyczyna dla podjęcia danej inwestycji, a jej ukończenie bez tej przyczyny jest nieopłacalne.

Po opublikowaniu informacji w Biuletynie, o możliwości wykupienia Lasy powiadamiają pisemnie osoby mające pierwszeństwo w wykupieniu lokalu (patrz ustęp 2).

W zawiadomieniu powinny znajdować się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • proponowana cena (rynkowa !)
 • skutki niedotrzymania terminu zgłoszenia chęci nabycia mieszkania (patrz ustęp 3)
 • o 6-o miesięcznym terminie złożenia wniosku o wykupienie.
 • informacja o możliwości rozłożenia płatności na raty.

2. Kto może wykupić mieszkanie od lasów państwowych ?

Pierwszeństwo w wykupie lokali wystawionych przez Lasy Państwowe na sprzedaż mają obecni najemcy:

 • Pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych (a także w szkołach leśnych, zakładowych przychodniach i poradniach lekarskich oraz innych jednostkach organizacyjnych leśnictwa.)
  • WAŻNE: Z wyjątkiem osób, z którymi rozwiązano stosunek pracy z ich winy
 • Bliska osoba ww. pracownika, która wstąpiła w jego miejsce w stosunek najmu po jego śmierci. (za osobę bliską uważa się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione)
 • Najemcy lokali, którzy nie pracują, ani nigdy nie pracowali w Lasach Państwowych (ani jednostkach z nimi powiązanych) – ale przysługuje im niższa bonifikata (o czym poniżej), najem zaś musi trwać ponad 3 lata.

 Osoby nie będące najemcami lokali – mogą jedynie odkupić lokal stanowiący pustostan, lub działkę budowlaną z rozpoczętą budową.

3. Jaka jest wysokość bonifikaty i od czego zależy

Najemcy - pracownicy lasów państwowych i przedsiębiorstw powiązanych

Cena sprzedaży lokalu podlega obniżeniu o 4% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, nie więcej jednak niż o 90%.

 Spłata należności może zostać rozłożona najwyżej na 60 rat miesięcznych, przy oprocentowaniu nie przekraczającym 15% rocznie.

Najemcy – osoby najbliższe zmarłemu pracownikowi lasów.

Osoby bliskie, pozostałe po pracownikach i byłych pracownikach, które w dniu ich śmierci zamieszkiwały razem z nimi i nadal w tych lokalach zamieszkują. (Przez osoby bliskie rozumie się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione). Również mają prawo do bonifikaty (nie wyższej niż 90%

 • W wymiarze co najmniej takim, jaki przysługiwałby zmarłemu
 • Jeśli osoba uprawniona również pracuje dla Lasów Państwowych, bonifikata uprawnionego, oraz zmarłego pracownika sumują się

Najemcy – nie pracujący dla Lasów Państwowych

Tacy najemcy lokali, mogą nabywać przeznaczone do sprzedaży lokale, które zajmują na podstawie umowy najmu co najmniej od trzech lat. Ceną obniża się za każdy rok najmu o 1%, nie więcej jednak niż o 45%.

4. Co zrobić po otrzymaniu zawiadomienia o możliwości wykupienia lokalu ?

Otrzymując pisemne zawiadomienie, uzyskamy wycenę nieruchomości- Lasy nie wyliczą jednak same z urzędu przysługującej bonifikaty – podając cenę rynkową. Aby uzyskać zniżkę należy przedstawić zaświadczenie o okresie zatrudnienia – własnym, lub zmarłego pracownika.

Do odpowiedzi na zawiadomienie o możliwości wykupu należy dołączyć:

- dokumenty potwierdzające okres pracy dla Lasów Państwowych i innych jednostek organizacyjnych świadczących dla nich usługi (własne, jak i ewentualnie zmarłego pierwotnego najemcy).

- oświadczeniu o zamieszkiwaniu w dniu śmierci z osobą uprawnioną do bonifikaty (pisemnie, w oddzielnym piśmie)

- propozycję spłaty należności (przelew, gotówka, rozłożenie na raty, a jeśli tak to jakie).

5. Co jeśli nie skorzystamy z oferty Lasów ?

Nie wyrażając woli do wykupienia lokalu w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia - nie musimy stracić mieszkania. Lasy Państwowe mogą bowiem jedynie oddać lokal (bezpłatnie) gminie, lub spółdzielni mieszkaniowej. Nie rozwiązuje to prawa najmu, który jest kontynuowany na dotychczasowych warunkach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA