Jak wykupić mieszkanie od Lasów Państwowych
REKLAMA
REKLAMA
1. Kiedy można wykupić mieszkanie od lasów państwowych
REKLAMA
Jeśli dany lokal (lub, działka budowlana z rozpoczęta budową) zostanie wystawiona do sprzedaży – informacja o tym, zostaje opublikowana w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.
O tym, że dana nieruchomość zostanie wystawiona do sprzedaży decyduje fakt „nieprzydatności” dla Lasów Państwowych. Ta zachodzi w szczególności jeśli :
- W przypadku mieszkań i budynków:
- koszt ich utrzymania przekracza wpływy z najmu (na koszty składają się m.in. podatek od nieruchomości, koszty remontu), lub
- budynek stanowi pustostan
- W przypadku gruntów budowlanych z rozpoczętą (a niezakończoną) budową:
- Gdy brakuje środków na zakończenie budowy
- Gdy ustała przyczyna dla podjęcia danej inwestycji, a jej ukończenie bez tej przyczyny jest nieopłacalne.
Po opublikowaniu informacji w Biuletynie, o możliwości wykupienia Lasy powiadamiają pisemnie osoby mające pierwszeństwo w wykupieniu lokalu (patrz ustęp 2).
W zawiadomieniu powinny znajdować się:
- proponowana cena (rynkowa !)
- skutki niedotrzymania terminu zgłoszenia chęci nabycia mieszkania (patrz ustęp 3)
- o 6-o miesięcznym terminie złożenia wniosku o wykupienie.
- informacja o możliwości rozłożenia płatności na raty.
2. Kto może wykupić mieszkanie od lasów państwowych ?
Pierwszeństwo w wykupie lokali wystawionych przez Lasy Państwowe na sprzedaż mają obecni najemcy:
- Pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w Lasach Państwowych (a także w szkołach leśnych, zakładowych przychodniach i poradniach lekarskich oraz innych jednostkach organizacyjnych leśnictwa.)
- WAŻNE: Z wyjątkiem osób, z którymi rozwiązano stosunek pracy z ich winy
- Bliska osoba ww. pracownika, która wstąpiła w jego miejsce w stosunek najmu po jego śmierci. (za osobę bliską uważa się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione)
- Najemcy lokali, którzy nie pracują, ani nigdy nie pracowali w Lasach Państwowych (ani jednostkach z nimi powiązanych) – ale przysługuje im niższa bonifikata (o czym poniżej), najem zaś musi trwać ponad 3 lata.
Osoby nie będące najemcami lokali – mogą jedynie odkupić lokal stanowiący pustostan, lub działkę budowlaną z rozpoczętą budową.
3. Jaka jest wysokość bonifikaty i od czego zależy
Najemcy - pracownicy lasów państwowych i przedsiębiorstw powiązanych
Cena sprzedaży lokalu podlega obniżeniu o 4% za każdy rok zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, nie więcej jednak niż o 90%.
Spłata należności może zostać rozłożona najwyżej na 60 rat miesięcznych, przy oprocentowaniu nie przekraczającym 15% rocznie.
Najemcy – osoby najbliższe zmarłemu pracownikowi lasów.
Osoby bliskie, pozostałe po pracownikach i byłych pracownikach, które w dniu ich śmierci zamieszkiwały razem z nimi i nadal w tych lokalach zamieszkują. (Przez osoby bliskie rozumie się małżonków oraz wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione). Również mają prawo do bonifikaty (nie wyższej niż 90%
- W wymiarze co najmniej takim, jaki przysługiwałby zmarłemu
- Jeśli osoba uprawniona również pracuje dla Lasów Państwowych, bonifikata uprawnionego, oraz zmarłego pracownika sumują się
Najemcy – nie pracujący dla Lasów Państwowych
Tacy najemcy lokali, mogą nabywać przeznaczone do sprzedaży lokale, które zajmują na podstawie umowy najmu co najmniej od trzech lat. Ceną obniża się za każdy rok najmu o 1%, nie więcej jednak niż o 45%.
4. Co zrobić po otrzymaniu zawiadomienia o możliwości wykupienia lokalu ?
Otrzymując pisemne zawiadomienie, uzyskamy wycenę nieruchomości- Lasy nie wyliczą jednak same z urzędu przysługującej bonifikaty – podając cenę rynkową. Aby uzyskać zniżkę należy przedstawić zaświadczenie o okresie zatrudnienia – własnym, lub zmarłego pracownika.
Do odpowiedzi na zawiadomienie o możliwości wykupu należy dołączyć:
- dokumenty potwierdzające okres pracy dla Lasów Państwowych i innych jednostek organizacyjnych świadczących dla nich usługi (własne, jak i ewentualnie zmarłego pierwotnego najemcy).
- oświadczeniu o zamieszkiwaniu w dniu śmierci z osobą uprawnioną do bonifikaty (pisemnie, w oddzielnym piśmie)
- propozycję spłaty należności (przelew, gotówka, rozłożenie na raty, a jeśli tak to jakie).
5. Co jeśli nie skorzystamy z oferty Lasów ?
Nie wyrażając woli do wykupienia lokalu w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia - nie musimy stracić mieszkania. Lasy Państwowe mogą bowiem jedynie oddać lokal (bezpłatnie) gminie, lub spółdzielni mieszkaniowej. Nie rozwiązuje to prawa najmu, który jest kontynuowany na dotychczasowych warunkach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat