REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Marta Wrzosek
Użytkownik wieczysty ponosi co roku tzw. opłatę roczną w wysokości od 0,3 do 3% ceny nieruchomości.
Użytkownik wieczysty ponosi co roku tzw. opłatę roczną w wysokości od 0,3 do 3% ceny nieruchomości.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Niektórzy użytkownicy wieczyści mogą jednak wnioskować o przyznanie bonifikaty w wysokości 50% opłaty rocznej.

Czym jest użytkowanie wieczyste?

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste stanowi możliwość długotrwałego i stosunkowo niedrogiego korzystania z nieruchomości, które w swej postaci zbliżone jest do prawa własności. Przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być grunty, należące albo do Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego bez względu na przeznaczenie, a także miejsce ich położenia.

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wiąże się, oczywiście, z koniecznością wpisania takiego prawa do księgi wieczystej, prowadzonej dla danej nieruchomości.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Jakie opłaty ponoszą użytkownicy wieczyści?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Użytkownik wieczysty ponosi co roku tzw. opłatę roczną w wysokości od 0,3 do 3% ceny nieruchomości. Stawka zależna jest od celu, na jaki została przeznaczona nieruchomość. I tak:

1. 0,3% - za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, pod budowę obiektów sakralnych, na działalność charytatywną, niezarobkową działalność opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową;

2. 1% - za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne, mieszkaniowe, działalność sportową, realizację celów publicznych;

3. 2% - za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną;

4. 3% - za pozostałe nieruchomości gruntowe.

Opłata roczna powinna zostać uiszczona do końca marca.

Kto może ubiegać się o bonifikatę?

O bonifikatę, czyli możliwość zwolnienia się z zapłaty 50% opłaty rocznej, może ubiegać się osoba, u której dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku. 

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2010 roku, zgodnie z treścią komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosło 3224,98 zł. Oznacza to, że w tym roku o bonifikatę mogą ubiegać się osoby, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1612,49 zł.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie bonifikaty wiąże się z koniecznością złożenia wniosku do 31 marca!

Osoba zainteresowana uzyskanie bonifikaty (i spełniająca warunki finansowe!) do wniosku musi dołączyć dokumenty, które potwierdzają wysokość dochodu w poprzednim roku jej oraz osób, które pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie.

Zobacz serwis: ABC Gminy

Przedłużenie terminu płatności

Ponieważ opłatę roczną za użytkowanie wieczyste należy wnieść do 31 marca, może zdarzyć się, że w marcu nie otrzymamy jeszcze decyzji o przyznaniu bonifikaty. Należy wówczas złożyć wniosek o przedłużenie terminu uiszczenia opłaty rocznej. W przeciwnym razie do dnia 31 marca, trzeba będzie wnieść opłatę roczną w całości. Jeżeli w późniejszym terminie otrzymamy decyzję o przyznaniu bonifikaty, możemy wnioskować o zwrot pieniędzy (nadpłaty).

Z wnioskiem o przedłużenie terminu płatności może wystąpią także osoba, która chce zapłacić należną kwotę w innym terminie (a nie ubiega się o bonifikatę).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Refundacja zakupu okularów to nie prezent pod choinkę. Sprawdź czy po zmianach 2024 r. na pewno należy się refundacja

  Listopad 2023 r. zaskoczył pracodawców zmianą przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. I choć muszą się oni liczyć z tym, że w 2024 r. czekają ich dodatkowe wydatki na odpowiednie doposażenie stanowisk pracy, to już teraz powinni się zastanowić nad tym, czy każdy przypadek, w którym dokonują refundacji zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest uzasadniony.

  Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 1906 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

  Zakłada Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  REKLAMA

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  REKLAMA