| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Czym jest bonifikata w opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste?

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Niektórzy użytkownicy wieczyści mogą jednak wnioskować o przyznanie bonifikaty w wysokości 50% opłaty rocznej.

Użytkowanie wieczyste stanowi możliwość długotrwałego i stosunkowo niedrogiego korzystania z nieruchomości, które w swej postaci zbliżone jest do prawa własności. Przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być grunty, należące albo do Skarbu Państwa albo jednostek samorządu terytorialnego bez względu na przeznaczenie, a także miejsce ich położenia.

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste wiąże się, oczywiście, z koniecznością wpisania takiego prawa do księgi wieczystej, prowadzonej dla danej nieruchomości.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Użytkownik wieczysty ponosi co roku tzw. opłatę roczną w wysokości od 0,3 do 3% ceny nieruchomości. Stawka zależna jest od celu, na jaki została przeznaczona nieruchomość. I tak:

1. 0,3% - za nieruchomości gruntowe oddane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa, pod budowę obiektów sakralnych, na działalność charytatywną, niezarobkową działalność opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową;

2. 1% - za nieruchomości gruntowe oddane na cele rolne, mieszkaniowe, działalność sportową, realizację celów publicznych;

3. 2% - za nieruchomości gruntowe na działalność turystyczną;

4. 3% - za pozostałe nieruchomości gruntowe.

Opłata roczna powinna zostać uiszczona do końca marca.

O bonifikatę, czyli możliwość zwolnienia się z zapłaty 50% opłaty rocznej, może ubiegać się osoba, u której dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50% wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku. 

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2010 roku, zgodnie z treścią komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosło 3224,98 zł. Oznacza to, że w tym roku o bonifikatę mogą ubiegać się osoby, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1612,49 zł.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie bonifikaty wiąże się z koniecznością złożenia wniosku do 31 marca!

Osoba zainteresowana uzyskanie bonifikaty (i spełniająca warunki finansowe!) do wniosku musi dołączyć dokumenty, które potwierdzają wysokość dochodu w poprzednim roku jej oraz osób, które pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie.

Zobacz serwis: ABC Gminy

Ponieważ opłatę roczną za użytkowanie wieczyste należy wnieść do 31 marca, może zdarzyć się, że w marcu nie otrzymamy jeszcze decyzji o przyznaniu bonifikaty. Należy wówczas złożyć wniosek o przedłużenie terminu uiszczenia opłaty rocznej. W przeciwnym razie do dnia 31 marca, trzeba będzie wnieść opłatę roczną w całości. Jeżeli w późniejszym terminie otrzymamy decyzję o przyznaniu bonifikaty, możemy wnioskować o zwrot pieniędzy (nadpłaty).

Z wnioskiem o przedłużenie terminu płatności może wystąpią także osoba, która chce zapłacić należną kwotę w innym terminie (a nie ubiega się o bonifikatę).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »