reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?

Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?

Możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Wniosek taki może złożyć też organ administracji publicznej, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś. Postępowanie mediacyjne sąd może także prowadzić z urzędu, czyli z własnej inicjatywy.

W postępowaniu mediacyjnym Ty wraz z organem, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś, powinniście wyjaśnić wszelkie okoliczności sprawy oraz ustalić sposób zakończenia powstałego konfliktu. Na podstawie dokonanych ustaleń organ, z którym doszedłeś do porozumienia uchyla, zmienia zaskarżony akt albo wykonuje czynność, której poprzednio zaniechał. Postępowanie mediacyjne prowadzone jest przez sędziego (lub referendarza sądowego) i odbywa się zawsze z udziałem Twoim i organu (por. art. 115, 116 p.s.a.).

Zobacz również: Czym jest mediacja?

Jeśli nie dojdziesz do porozumienia z organem co do sposobu załatwienia sprawy, zostanie ona normalnie rozpoznana przez sąd administracyjny na rozprawie. Natomiast, jeśli ustalisz z organem sposób załatwienia Twojej sprawy, organ podejmie odpowiednie działania, np. wyda decyzję administracyjną.

Jeśli po dokonanych ustaleniach i zawartej ugodzie, organ podejmie jakieś działania i np. wyda decyzję, którą po raz kolejny uznasz za niekorzystną dla siebie, możesz odwołać się znowu do sądu, bez potrzeby zaskarżania tejże decyzji do organu wyższego stopnia. Fakt przeprowadzenia postępowania mediacyjnego nie zamyka drogi do rozpoznania sprawy przez sąd (por. art. 117, 118 p.s.a.).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W postępowaniu mediacyjnym Ty wraz z organem, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś, powinniście wyjaśnić wszelkie okoliczności sprawy oraz ustalić sposób zakończenia powstałego konfliktu.
W postępowaniu mediacyjnym Ty wraz z organem, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś, powinniście wyjaśnić wszelkie okoliczności sprawy oraz ustalić sposób zakończenia powstałego konfliktu.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama