| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Przywóz broni i amunicji z zagranicy

Przywóz broni i amunicji z zagranicy

Przywóz broni i amunicji do Polski może nastąpić wyłącznie na podstawie zaświadczenia wydawanego przez konsula RP. Przepisy te dotyczą zarówno obywateli polskich jak i cudzoziemców. Szczególna regulacja obowiązuje obywateli państw członkowskich posiadających europejską kartę broni palnej, która uprawnia do przywozu broni bez potrzeby ubiegania się o powyższe zaświadczenie.

W celu uzyskania zaświadczenia uprawniającego do przewozu broni należy przesłać do konsulatu dokładnie wypełniony i podpisany wniosek o wydanie zaświadczenia. Po jego otrzymaniu składa się organowi celnemu pisemne oświadczenie o planowanym przywozie broni lub amunicji, który następnie przekazuje informacje zawarte w zgłoszeniu właściwemu organowi policji.

Przepisy dotyczące obowiązku posiadania zaświadczenia konsula nie mogą być obchodzone poprzez przesyłanie broni i amunicji za pośrednictwem podmiotów zajmujących się przewożeniem i doręczaniem przesyłek. Zakaz ten nie dotyczy jedynie przesyłania broni pomiędzy przedsiębiorcami uprawnionymi do prowadzenia obrotu bronią oraz przesyłania broni z zagranicy dla osób fizycznych posiadających zezwolenie na dany rodzaj broni.

Zobacz również serwis: Policja

Obywatele polscy nie posiadający zezwolenia na posiadanie broni, którą sprowadzają po uzyskaniu zaświadczenia konsula, pozostawiają sprowadzoną broń w depozycie urzędu celnego. W celu jej odebrania muszą złożyć w terminie 14 dni od dnia przywozu broni do Polski, wniosek o wydanie pozwolenia do właściwego organu policji.

Zainteresowani uzyskaniem pozwolenia na broń są zobowiązani złożyć do właściwego komendanta policji wniosek, który powinien zawierać jego dane osobowe (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego), orzeczenie lekarskie i psychologiczne, potwierdzające brak przeciwwskazań do dysponowania bronią. Ponadto do wniosku warto dołączyć dokumenty potwierdzające zasadność wydania pozwolenia na broń, wskazujące np. cele łowieckie, sportowe albo udokumentowane informacje o zdarzeniach potwierdzających istnienie faktycznego zagrożenia życia lub zdrowia. Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na broń obowiązana jest, zgodnie z art. 16 Ustawy o broni i amunicji, do zdania egzaminu przed komisją, powołaną przez właściwy organ Policji, ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz umiejętności posługiwania się bronią.

Wywiezienie broni z kraju również wymaga zgody właściwego organu policji. Obowiązek ten nie dotyczy posiadaczy Europejskiej karty broni palnej. Jest to dokument, który pozwala legalnie przewozić broń przez osobę poruszającą się na terenie krajów Unii Europejskiej i świadczy o legalności posiadania broni. Obywatel polski posiadający kartę chcąc wywieźć broń i amunicję z Polski do państw członkowskich nie musi posiadać wspomnianej zgody.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »