REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie załatwimy sprawy związane z rejestracją stanu cywilnego?

Marta Wrzosek
W urzędzie stanu cywilnego załatwimy sprawy związane z urodzeniem dziecka, zawarciem małżeństwa oraz wydaniem aktu zgonem.
W urzędzie stanu cywilnego załatwimy sprawy związane z urodzeniem dziecka, zawarciem małżeństwa oraz wydaniem aktu zgonem.

REKLAMA

REKLAMA

Czasem zastanawiamy się, do jakiego urzędu musimy się udać, by załatwić konkretną sprawę. Gdzie udać się po akt urodzenia? Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić, gdy chcemy zawrzeć związek małżeński? I, wreszcie, kto powinien zgłosić zgon osoby?

W urzędzie stanu cywilnego

REKLAMA

W urzędzie stanu cywilnego załatwimy sprawy związane z:

1. urodzeniem dziecka;

2. zawarciem małżeństwa;

3. zgonem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszelkie czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego dokonywane są przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

Zobacz również: Kto może zostać kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Urodzenie dziecka

REKLAMA

Gdy urodzi Ci się dziecko, pamiętaj, że w ciągu 14 dni powinieneś zgłosić ten fakt do urzędu stanu cywilnego. W urzędzie musimy przedstawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka wystawione przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej. Musimy mieć również przy sobie dowód tożsamości, aby kierownik urzędu mógł potwierdzić naszą tożsamość. Dodatkowo, będziemy zobowiązani okazać odpisy skrócone:

1. aktu małżeństwa (dla dziecka pochodzącego z małżeństwa);
2. aktu urodzenia matki dziecka (jeśli jest niezamężna);
3. aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie (dla dziecka niepochodzącego z małżeństwa);
4. aktu zgonu męża matki (dla dziecka wdowy).

Zawarcie małżeństwa

W przypadku chęci zawarcia małżeństwa niezbędna będzie osobista wizyta narzeczonych w urzędzie. Należy wówczas przedstawić dokumenty tożsamości, a także odpisy skrócone aktów urodzenia (dla panny i kawalera). Osoba rozwiedziona powinna przedstawić odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, a wdowiec – odpis skrócony aktu zgonu.

Nie będzie konieczności przedstawienia wyżej wskazanych dokumentów, jeżeli zostały one sporządzone w tym samym urzędzie, w którym chcemy zawrzeć małżeństwo.

Ponadto, osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński, muszą złożyć pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Niekiedy wymagane jest również złożenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa (np. w przypadku, gdy małżeństwo ma być zawarte przez osobę, która nie ukończył 18. roku życia, a sąd wyraził zgodę na jego zawarcie).

Akt małżeństwa (jego koszt – 84 zł) wydaje się niezwłocznie po zawarciu małżeństwa.

Wydanie aktu zgonu

Zgon osoby powinien zostać zgłoszony najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia zgonu. Do zgłoszenia zgonu są zobowiązani (w kolejności):

1) małżonek lub dzieci zmarłego;
2) najbliżsi krewni lub powinowaci;
3) osoby zamieszkałe w lokalu, w którym nastąpił zgon;
4) osoby, które były obecne przy zgonie lub naocznie się o nim przekonały;
5) administrator domu, w którym nastąpił zgon.

Zobacz równie serwis: Urząd stanu cywilnego

Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu lub innym zakładzie, do zgłoszenia zgonu jest obowiązany szpital lub zakład.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł"

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

REKLAMA

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA